Dodatkowe dostawy gazu z USA do UE. Biden: konieczne, by nie finansować wojny na Ukrainie
Jest porozumienie w sprawie dodatkowych dostaw gazu skroplonego z USA do Unii Europejskiej. Ogłosili je po wspólnym spotkaniu w Brukseli przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen i prezydent USA Joe Biden. Jak podkreślił prezydent USA, konieczne jest uniezależnienie od dostaw z Rosji, by nie finansować wojny na Ukrainie.
2022-03-25, 10:45
Porozumienie w sprawie dodatkowych dostaw gazu skroplonego z USA do Unii Europejskiej ogłosili po wspólnym spotkaniu w Brukseli przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen i prezydent USA Joe Biden.
Zgodnie z porozumieniem Stany Zjednoczone dostarczą dodatkowych 15 miliardów metrów sześciennych gazu skroplonego do Europy w tym roku. Dodatkowy import LNG z USA ma pomóc Unii zastąpić dostawy rosyjskiego gazu. Wspólnota chce jeszcze w tym roku ograniczyć dostawy z Rosji o dwie trzecie, a przed końcem dekady ma zamiar całkowicie uniezależnić się od błękitnego paliwa z tego kraju.
Nie można finansować wojny
- Konieczne jest uniezależnienie od dostaw z Rosji, by nie finansować wojny na Ukrainie - powiedział prezydent USA Joe Biden, ogłaszając porozumienie dotyczące dostaw gazu skroplonego do Unii.
- Putin wykorzystuje surowce energetyczne do manipulowania świata, do przekierowania zysków na działania wojenne. Zdaję sobie sprawę, że ograniczenie zależności od dostaw rosyjskiego gazu będzie wiązać się z kosztami, jednak to krok nie tylko słuszny moralnie, ale i wzmacniający pozycję strategiczną Unii - powiedział amerykański prezydent.
REKLAMA
Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wyjaśniała, że współpraca Unii Europejskiej z USA w dziedzinie sankcji przeciw Rosji jest wyjątkowa; pozbawiają one Putina środków do prowadzenia wojny.
Węgry przeciwko sankcjom
Węgry sprzeciwiają się sankcjom na import rosyjskich surowców energetycznych. Premier Viktor Orban mówił podczas unijnego szczytu w Brukseli, że uderzyłoby to w gospodarkę Węgier. Szef rządu w Budapeszcie mówił, że niektóre kraje podniosły postulat zerwania z importem gazu, ropy i węgla z Rosji. Jak stwierdził, apelował o to również prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który z Kijowa połączył się z unijnymi przywódcami. - Rozważyliśmy to, a następnie odrzuciliśmy, biorąc pod uwagę, że 85 procent gazu na Węgrzech pochodzi z Rosji, a w przypadku ropy to ponad 60 procent. Sankcje oznaczałyby, że węgierska gospodarka spowolniłaby, a potem w bardzo krótkim czasie po prostu się zatrzymała. To nie do zaakceptowania. To wbrew interesom Węgrów, oznaczałoby to, że to my zostalibyśmy zmuszeni do zapłacenia kosztów wojny - stwierdził Viktor Orban.
Posłuchaj
- Po zapewnieniu o jedności spotkanie ws. gazu z USA. Rozmowy Joe Bidena z Ursulą von der Leyen
- Szczyt UE w Brukseli. Jest zapowiedź uszczelnienia sankcji wobec Rosji i gotowość nałożenia kolejnych
- Stany Zjednoczone zwiększą dostawy LNG do Europy? Media mówią o "finalizacji" rozmów
Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl
ASP
REKLAMA
REKLAMA