Wojna na Ukrainie. Ekspert PISM: UE powinna odroczyć spłatę kredytów
- Unia Europejska powinna uderzyć w rosyjskie społeczeństwo sankcjami, a Ukrainie odroczyć spłatę kredytów - uważa Daniel Szeligowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Ekspert podkreślił, że surowe restrykcje, które uderzą w Rosjan to jeden z głównych instrumentów nacisków na władze w Kremlu.
2022-03-27, 11:37
W rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia Beatą Płomecką ekspert Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych wyraził też opinię, że napaść na Ukrainę nie jest wojną Putina, ale wojną Rosjan i jak dodał - mamy do czynienia z kolektywną nieodpowiedzialnością Rosjan.
Poparcie Rosjan dla "operacji specjalnej"
- Ale my to sami stworzyliśmy, jako Zachód stosując tak zwane mądre sankcje, które miały uderzać tylko i wyłącznie w Putina i w rosyjskie władze. Dzięki temu za każdym razem dbając bardziej o społeczeństwo rosyjskie aniżeli o samą Ukrainę, która jest pod rosyjskim atakiem, stworzyliśmy właśnie sytuację, w której rosyjskie społeczeństwo w najlepszym wypadku jest bierne, a w najgorszym w dużej mierze rosyjską inwazję na Ukrainę popiera - powiedział Daniel Szeligowski i podkreślił - to jest czas, w którym Unia powinna uderzyć stanowczo już nie tylko w rosyjskie władze, ale i rosyjskie społeczeństwo.
- Powinniśmy doprowadzić do sytuacji, w której Rosjanie zostaną zmuszeni opowiedzieć się po którejś ze stron - dodał ekspert Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. I albo - jak mówił Daniel Szeligowski - Rosjanie nadal będą popierać inwazję, wybierając życie w państwie, w którym gospodarka ugina się pod zachodnimi sankcjami, albo powinni wyjść na ulice, jeśli poparcie dla wojny będzie dla nich warunkowane dobrą sytuacją społeczno-gospodarczą.
Warunki spłaty kredytu dla UE
Spytany o sytuację finansową Ukrainy ekspert PISM wyraził opinię, że Unia Europejska powinna złagodzić warunki spłaty kredytów przez Ukrainę, albo odroczyć tę spłatę. Argumentował, że przeciągająca się wojna, którą rozpętała Rosja, może doprowadzić do problemów finansowych Ukrainy.
REKLAMA
Posłuchaj
- Zrobiliśmy jako Unia Europejska bardzo wiele dla Ukrainy, dając wsparcie finansowe, ale to było przede wszystkim wsparcie finansowe w postaci kredytów, które Ukraina cały czas będąc w stanie wojny, spłaca. To, czego potrzebujemy w tym momencie, to są jakieś ułatwienia dotyczące spłaty tego zadłużenia bądź w ogóle odsunięcia w czasie, w związku z czym Ukraina spłaciłaby to, co powinna spłacić wobec Unii Europejskiej dopiero po zakończeniu działań wojennych. To na pewno dałoby większą swobodę manewru władzom ukraińskim - powiedział Daniel Szeligowski.
Posłuchaj
Najnowsza oferta Unii Europejskiej dla Ukrainy to pakiet finansowy w wysokości miliarda dwustu milionów euro w postaci niskooprocentowanych pożyczek. Pierwszą połowę z tej puli już przekazała władzom w Kijowie, druga transza ma być przekazana w najbliższych kilku, kilkunastu tygodniach.
- Brutalna napaść Rosji. Zełenski: rosyjskie wojsko niszczy wszystko, co czyni Ukraińców narodem
- Rosjanie ostrzelali własne pozycje. Zapowiedź otwarcia korytarzy humanitarnych [RELACJA]
- Przeżył bombardowanie teatru w Mariupolu. "Brakowało powietrza, ludzie wpadli w panikę"
***
Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.
REKLAMA
Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:
IAR/Beata Płomecka/nt
REKLAMA