Sytuacja w Górskim Karabachu. Armenia i Azerbejdżan zgadzają się na rozmowy pokojowe
Rządy w Erywaniu i Baku zgodziły się na przeprowadzenie rozmów pokojowych ws. sporu o Górski Karabach.
2022-04-07, 05:36
Tak ustalili premier Armenii Nikol Paszynian i prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew na spotkaniu w Brukseli. Gospodarzem spotkania była Unia Europejska, która zgodziła się być mediatorem między skonfliktowanymi państwami.
Obie strony zgodziły się na powołanie komisji dwustronnej. Jej zadaniem będzie wytyczenie na nowo granicy między Armenią a Azerbejdżanem. Komisja będzie również zajmowała się zapewnieniem bezpieczeństwa i stabilności wzdłuż granicy. Ma powstać do końca kwietnia. Informację o ustaleniach w Brukseli podało biuro premiera Paszyniana. Azerbejdżan dotychczas nie skomentował sprawy.
Spór o Górski Karabach
Górski Karabach to separatystyczny region Azerbejdżanu, który od połowy lat 90. XX wieku był kontrolowany przez Ormian. Jesienią 2020 roku po raz kolejny doszło do walk o ten sporny region. Konflikt zakończyło zawieszenie broni z listopada 2020 roku. Na mocy tego porozumienia do Karabachu wprowadzono rosyjskie siły pokojowe, a Armenia zobowiązała się przekazać Azerbejdżanowi okupowane tereny.
Mimo to sytuacja pomiędzy Azerbejdżanem i Armenią wciąż jest napięta, a na granicy dochodzi do starć. Dwa tygodnie temu Armenia i Rosja oskarżyły Azerbejdżan o naruszenie zawieszenia broni. Według Ormian, siły azerskie zajęły jedną z wsi w regionie, a w starciach zginęło trzech armeńskich żołnierzy.
REKLAMA
ms
REKLAMA