more_horiz
Wiadomości

"To bezprecedensowe zagrożenie dla Europy". Szefowie MSZ Polski i Chorwacji o inwazji na Ukrainę

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2022 11:47
Szef MSZ Zbigniew Rau oraz minister spaw zagranicznych i europejskich Chorwacji Godran Grilić Radman podkreślili, że "współpraca dwustronna, regionalna oraz w ramach UE i NATO jest istotna zwłaszcza wobec inwazji Rosji na Ukrainę".
Szefowie dyplomacji Polski i Chorwacji: współpraca ważna wobec inwazji na Ukrainę
Szefowie dyplomacji Polski i Chorwacji: współpraca ważna wobec inwazji na UkrainęFoto: PAP/Tomasz Gzell

- Ściśle współpracujemy w realizacji naszych wspólnych europejskich wartości, stojąc na straży porządku międzynarodowego, opartego za zasadach – powiedział Zbigniew Rau w Warszawie po rozmowie ze swoim chorwackim odpowiednikiem.

Współpraca w ramach Trójmorza

Podkreślił znaczenie Inicjatywy Trójmorza dla współpracy regionalnej, integracji gospodarczej, rozbudowy infrastruktury i zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego w UE.

Omówiliśmy sposoby dalszej współpracy w tej dziedzinie; to szczególnie ważne wobec nielegalnej, niesprowokowanej inwazji na Ukrainę, która stanowi bezprecedensowe zagrożenie dla bezpieczeństwa naszego kontynentu – dodał Rau.

Radman wyraził przekonanie, że współpraca w ramach Trójmorza oferuje możliwości, które mogą się przyczynić do rozwoju gospodarczego wszystkich należących do niej państw. - Musimy się zastanowić, jak ją połączyć z inicjatywami unijnymi – dodał. Poparł współpracę w ramach innych formatów, takich jak rozszerzona Grupa Wyszehradzka.

Opowiedział się za rozszerzeniem UE, które - podkreślił – jest istotne dla bezpieczeństwa stabilności i bezpieczeństwa Bałkanów Zachodnich. Zaznaczył, że kraje kandydujące do członkostwa muszą spełnić stawiane przez UE wymagania.

- Jako członkowie Unii Europejskiej i NATO wspieramy Ukrainę i naród ukraiński w walce o wolność i samostanowienie – zadeklarował Radman.

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

dz

Zobacz także

Zobacz także