more_horiz
Wiadomości

"Wykorzystamy wszelkie narzędzia, by postawić odpowiedzialnych przed sądem". OBWE po ataku na Kramatorsk

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2022 06:50
- USA dołożą wszelkich starań, aby pociągnąć Rosję do odpowiedzialności za wszystkie jej zbrodnie wojenne na Ukrainie - powiedział w poniedziałek w Wiedniu Stały Przedstawiciel USA przy OBWE Michael Carpenter podczas specjalnego posiedzenia Rady Stałej tej organizacji, poświęconego atakowi rakietowemu Rosji na dworzec w Kramatorsku.
Samochody zniszczone po ataku rakietowym na dworzec w Kramatorsku.
Samochody zniszczone po ataku rakietowym na dworzec w Kramatorsku.Foto: John Beck / The Sunday Times/ News Licensing / Forum

- Niech nikt nie ma wątpliwości, że Rosja będzie odpowiedzialna za uderzenie rakietą w Kramatorsk, śmierć cywilów w Buczy i trwające niszczenie Mariupola i Charkowa. Osoby odpowiedzialne za te zbrodnie muszą stanąć przed sądem - powiedział Carpenter.

Atak z użyciem rakiet balistycznych

Według niego z amerykańskich szacunków wynika, że uderzenie w stację w Kramatorsku zostało wykonane przez rosyjską rakietę balistyczną krótkiego zasięgu.
Carpenter dodał, że oprócz zapewnienia Ukrainie jak największej pomocy w zakresie bezpieczeństwa Stany Zjednoczone wspierają również szereg mechanizmów ścigania przestępstw na Ukrainie, w tym śledztw prowadzonych przez władze ukraińskie za pośrednictwem międzynarodowych mechanizmów śledczych, a także przy pracach nad dokumentowaniem naruszeń praw człowieka.

- W tej chwili, na prośbę prokuratora generalnego Ukrainy, Stany Zjednoczone wspierają międzynarodowy zespół prokuratorów i innych ekspertów ds. zbrodni wojennych, pracujących w regionie. Ten interdyscyplinarny zespół amerykańskich ekspertów bezpośrednio wspiera analizy biura prokuratora generalnego, dotyczące dowodów okrucieństw w celu dalszego ścigania - powiedział Carpenter.

Specjalne narzędzia OBWE

Mówił również o Mechanizmie Moskiewskim OBWE, który został uruchomiony przez 45 państw członkowskich w celu zbadania ewentualnych zbrodni wojennych i naruszeń międzynarodowego prawa humanitarnego i praw człowieka podczas wojny Rosji z Ukrainą. - Jesteśmy zaangażowani w wykorzystanie wszystkich dostępnych narzędzi, aby postawić przed wymiarem sprawiedliwości osoby odpowiedzialne za okrucieństwa - podkreślił.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl


pg

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem