Kolejny nadzwyczajny szczyt unijny. Szef Rady Europejskiej podał datę

Szef Rady Europejskiej Charles Michel zwołał nadzwyczajny unijny szczyt. Spotkanie przywódców 27 krajów zaplanowano na 30 i 31 maja. W programie jest dyskusja na temat obrony, energii i Ukrainy.

2022-04-08, 18:31

Kolejny nadzwyczajny szczyt unijny. Szef Rady Europejskiej podał datę
Charles Michel zwołał nadzwyczajny szczyt UE na 30-31 maja. Foto: Artshots/ Shutterstock

"W dniach 30-31 maja odbędzie się nadzwyczajny szczyt Unii Europejskiej, poświęcony obronności, energii i Ukrainie" poinformował na Twitterze przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

Wojna na Ukrainie tematem szczytu

Jak oznajmił szef RE "tak, jak to ustalono w Wersalu, przywódcy krajów unijnych będą między innymi omawiali kwestie obronności, wojnę na Ukrainie oraz sytuację energetyczną wspólnoty". W połowie marca w Wersalu odbył się nieformalny szczyt Unii Europejskiej, na którym wykluczono szybką ścieżkę przyjęcia Ukrainy do Wspólnoty.

Charles Michel powiedział wtedy, że Unia Europejska potrzebuje planu dotyczącego energetyki na następną zimę, a szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podkreśliła, że potrzebne jest ograniczenie uzależnienia UE od rosyjskich paliw kopalnych m.in. poprzez dywersyfikację dostaw i rozwój odnawialnych źródeł energii.

Wydalono kilkuset rosyjskich dyplomatów z UE

Ponadto kraje Unii Europejskiej wydaliły w tym tygodniu kilkuset rosyjskich dyplomatów. Decyzje są związane z inwazją Rosji na Ukrainę i popełnianiem tam zbrodni na cywilach.

REKLAMA

Proces wydalania rosyjskich dyplomatów zapoczątkowała Polska. Dwa tygodnie temu z naszego kraju zostało wydalonych 45 dyplomatów, którzy działali niezgodnie z polskim prawem i naruszali normy konwencji wiedeńskiej. Wcześniej ABW przygotowała listę 45 osób pracujących w Polsce pod tak zwanym przykryciem dyplomatycznym, ale prowadzących działalność wywiadowczą.

Na początku tygodnia Niemcy, Francja, Włochy, Hiszpania oraz Słowenia wydaliły łącznie ponad 160 dyplomatów. Pod koniec marca Belgia i Holandia łącznie skróciły misję 38 osób. Unia Europejska wydaliła grupę 19 dyplomatów akredytowanych przy swoich instytucjach.

Czytaj również:

* * *

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

REKLAMA

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

nt

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej