12. rocznica katastrofy TU-154M [HARMONOGRAM UROCZYSTOŚCI]
Polscy dyplomaci pracujący w Rosji oddali hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej i zbrodni katyńskiej. W uroczystościach, którym przewodniczy ambasador Krzysztof Krajewski, biorą udział polscy konsulowie z: Moskwy, Smoleńska, Petersburga, Kaliningradu i Irkucka.
2022-04-10, 10:36
Delegacja polskich dyplomatów po godzinie 8.00, według czasu obowiązującego w Polsce przybyła na obrzeża smoleńskiego lotniska. O 8.41 minutą ciszy uczczono ofiary katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku - Jesteśmy tutaj w czasie szczególnym po to, żeby pokazać naszą pamięć, o którą szczególnie teraz należy dbać - podkreślił ambasador Polski w Rosji Krzysztof Krajewski.
Polscy dyplomaci w 12. rocznicę katastrofy
Po ceremonii delegacja uda się do Zespołu Memorialnego w Katyniu, którego częścią jest Polski Cmentarz Wojenny. Pod krzyżem prawosławnym na terenie Zespołu Memorialnego zabrzmi modlitwa odmówiona przez duchownych prawosławnych i katolickich.
Na Polskim Cmentarzu Wojennym ambasador Krajewski, a następnie przedstawiciele Polonii złożą wieńce i zapalą znicze. Elementem uroczystości jest uderzenie w dzwon, który jest elementem kompozycji w centralnej części nekropolii. Dzwon znajduje się poniżej poziomu gruntu i jego dźwięk, wychodzący jakby spod ziemi, symbolizuje ujawnienie prawdy o zbrodni katyńskiej.
REKLAMA
Następnie uczestnicy uroczystości wezmą udział w polowej mszy świętej. Na jej zakończenie odmówiona zostanie prawosławna modlitwa za zmarłych.
Uroczystości zakończą się złożeniem kwiatów przy ścianie pamięci z nazwiskami ponad 4400 spoczywających w Katyniu oficerów i podchorążych Wojska Polskiego, zamordowanych wiosną 1940 roku przez radzieckie NKWD.
***
Wiosną 1940 roku na mocy decyzji najwyższych władz ZSRR, NKWD zgładziło blisko 22 tys. obywateli polskich, w tym 14,5 tys. jeńców wojennych - oficerów służby czynnej i rezerwy, policjantów, funkcjonariuszy straży granicznej, KOP, straży więziennej - z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych w okupowanej przez ZSRR wschodniej części Polski. Jeńców z obozu kozielskiego rozstrzelano w Katyniu.
10 kwietnia 2010 roku w katastrofie samolotu Tu-154M w Smoleńsku zginęli wszyscy pasażerowie i załoga samolotu - 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, a także ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja, w tym wielu przedstawicieli polskich elit politycznych, wojskowych i kościelnych, a także środowisk pielęgnujących pamięć o zbrodni katyńskiej zrzeszonych w Federacji Rodzin Katyńskich, zmierzali na uroczystości w Lesie Katyńskim.
REKLAMA
- 12. rocznica katastrofy smoleńskiej. Sprawdź, co przygotowało Polskie Radio
- Katyń. 47 lat czekania na prawdę
Oglądaj wydanie specjalne serwisu Polskiego Radia 24:
kp
REKLAMA
REKLAMA