Unijne embargo na rosyjski gaz i ropę. Trzy kraje już zapowiadają brak poparcia
Węgry sprzeciwiają się sankcjom wobec rosyjskich nośników energii - zapowiedział węgierski minister spraw zagranicznych. Na unijne embargo nie chcą się też zgodzić Niemcy i Austria.
2022-04-19, 13:10
Węgry ponownie zapowiedziały, że zawetują ewentualne unijne sankcje na rosyjski gaz i ropę. Węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto poinformował w trakcie wizyty w Ankarze w Turcji, że Budapeszt nie poprze ograniczeń w handlu rosyjskimi nośnikami energii.
Obok Węgier jednoznacznie przeciwko sankcjom na ropę i gaz z Rosji są Niemcy i Austria. Wczoraj wspólne oświadczenie przeciwko embargu na gaz wystosowali przedstawiciele niemieckiego przemysłu ze związku pracodawców BDA i federacja związków zawodowych DGB, która grupuje organizacje reprezentujące blisko 6 mln pracowników. W oświadczeniu napisali, że "wprowadzenie natychmiastowego embarga na gaz doprowadzi do spadku produkcji, upadku przedsiębiorstw, dalszej dezindustrializacji i długotrwałej utraty miejsc pracy na niemieckim rynku".
Embargo na rosyjski gaz jeszcze w kwietniu?
Francuski minister gospodarki Bruno Le Maire poinformował, że Unia Europejska przygotowuje się do wprowadzenia embarga na rosyjską ropę. Potwierdził tym samym podane w ubiegłym tygodniu informacje "New York Timesa". Ponadto, według dziennika, Unia chce wprowadzić embargo pod koniec kwietnia, po wyborach prezydenckich we Francji.
Minister gospodarki Bruno Le Maire powiedział w wywiadzie dla stacji Europe 1, że Francja od dawna domaga się nałożenia embarga na ropę importowaną z Rosji. - To, co dzieje się w Donbasie, pokazuje, że jest to bardziej potrzebne, niż kiedykolwiek. Musimy zatrzymać import ropy z Rosji. Prezydent Republiki mówi o tym od wielu tygodni. Nie ukrywam, że przygotowujemy się do tego - oświadczył Bruno Le Maire.
REKLAMA
Posłuchaj
- Unijne embargo na rosyjską ropę coraz bliżej? Francuski minister potwierdza doniesienia mediów
- Unijne sankcje w działaniu. Kolejne kraje zamykają porty dla rosyjskich statków
- "Lista wstydu" przynosi efekty. Firmy, które zostały w Rosji, mają niższe obroty
Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl
ASP
REKLAMA