"Krew zastyga w żyłach". W Borodziance odkryto kolejne dowody potwornych zbrodni Rosjan
Jak poinformowała prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa, w podkijowskiej Borodziance podczas działań śledczych znaleziono dziewięć pochówków ofiar rosyjskiej agresji. "Krew zastyga w żyłach" - napisała.
2022-04-20, 23:43
"Borodzianka. Do tej pory nie możemy po ludzku odejść od skutków tymczasowej okupacji miejscowości w obwodzie kijowskim. Krew zastyga w żyłach" - napisała na Facebooku Iryna Wenediktowa. Jak przekazała, podczas działań śledczych w Borodziance znaleziono dziewięć miejsc pochówków.
Prokurator poinformowała o 15-latce, która miała przestrzelone płuca, wskutek czego zmarła. Jeden z zabitych został przejechany przez transporter opancerzony. Kolejna osoba zginęła w wyniku ran odłamkowych. Trzy osoby zostały rozstrzelane. Przyczyna śmierci kolejnych trzech osób zostanie ustalona po przeprowadzeniu ekspertyzy sądowej.
Drastycznych zbrodnie Rosjan
Już wcześniej z Borodzianki dochodziły informacje o drastyczności działań Rosjan wobec mieszkańców. Między innymi reporter CNN Vasco Cotovio widział w mieście ciało mężczyzny ze związanymi rękoma i śladami tortur.
"Ciało znajdowało się w za szopą w ogrodzie domu splądrowanego przez rosyjskich żołnierzy. Martwy mężczyzna miał worek na głowie, ręce związane za plecami i ściągnięte spodnie, odsłaniające bieliznę i silnie posiniaczoną nogę. W głowie widoczna była rana od postrzału z broni palnej, a obok ciała - jedna łuska z wystrzelonego naboju. Nie ma pewności, co dokładnie się wydarzyło, ale wygląda na to, że mężczyzna był torturowany przez rosyjskich żołnierzy, którzy następnie wykonali na nim egzekucję" - relacjonował.
REKLAMA
Sytuacja w Borodziance
W środę poinformowano o zakończeniu usuwania gruzów budynków w Borodziance zniszczonych w wyniku działań zbrojnych. Łącznie od 6 kwietnia znaleziono tam 41 zabitych.
Przed wojną w Borodziance mieszkało 13 tys. osób, ale większość z nich wyjechała, gdy rozpoczęła się rosyjska inwazja. Pozostałości miasta zniszczonego ciężkim ostrzałem i bombardowaniami zajęły pod koniec marca wojska okupanta. 1 kwietnia miasto znalazło się z powrotem pod kontrolą ukraińską.
***
Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.
REKLAMA
Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:
Czytaj także:
- Prezydenci odwiedzili zniszczoną Borodziankę. Kumoch: obejrzeli świat, który proponuje Rosja
- Borodzianka świadkiem kolejnych zbrodni. "Strzelali do ludzi, którzy ratowali sąsiadów"
- Zbrodnie na Ukrainie. Zełenski: sytuacja w Borodziance jest o wiele bardziej przerażająca niż w Buczy
ng
REKLAMA