more_horiz
Wiadomości

Prezydent Czech: Polska jest dziś głównym obrońcą wartości europejskich

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2022 13:19
- Dziś widzimy, że Polska stała się głównym obrońcą wartości europejskich i krajem, który kształtuje wsparcie dla Ukrainy w związku z agresją Rosji na ten kraj - powiedział prezydent Czech Milosz Zeman na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Andrzejem Dudą. Nawiązał do sporów między instytucjami unijnymi a polskim rządem.
Zeman: Polska stała się głównym obrońcą wartości europejskich
Zeman: Polska stała się głównym obrońcą wartości europejskichFoto: Twitter/@prezydentpl

Polski prezydent przebywa z roboczą wizytą w Czechach. W Pradze Andrzej Duda spotkał się z prezydentem Zemanem, po rozmowie zorganizowano wspólną konferencję prasową prezydentów.

- Powiedziałem panu prezydentowi Andrzejowi Dudzie, że w czasach, gdy Bruksela krytykowała Polskę, ja tę krytykę nazwałem ingerencją w wewnętrzne sprawy Polski. Teraz widzimy, że właśnie Polska stała się głównym obrońcą wartości europejskich - powiedział czeski prezydent. Podkreślił, że Polska jest krajem, który kształtuje wsparcie dla Ukrainy w związku z agresją Rosji na ten kraj.

Czechy deklarują wsparcie ws. dostaw gazu

Wyraził też pełne wsparcie dla Polski "w kwestii dostaw rosyjskiego gazu do Polski, ponieważ Rosjanie zatrzymując te dostawy złamali istniejące umowy, tak z punktu widzenia terminowości, jak i z punktu widzenia formy płatności".

We wtorek wieczorem PGNiG podał w komunikacie giełdowym, że Gazprom poinformował o wstrzymaniu od środy dostaw gazu do Polski. Dodano, że spółka odmówiła Gazpromowi zapłaty za gaz z kontraktu jamalskiego w rublach.

Czeski prezydent podkreślał, że dwustronne relacje między naszymi krajami są doskonałe, a wspólne wysiłki obejmują m.in. pomoc ukraińskim uchodźcom. Wyraził przekonanie, że "po przezwyciężeniu tego kryzysu (...) będziemy mogli odetchnąć, będziemy mówili, że świat się zmienił i jest inny niż przed tą wojną". Dodał, że chce uwierzyć, że świat będzie lepszy, bo potrafimy wspólnym wysiłkiem doprowadzić do tego, że agresja nie zakończy się sukcesem.

Czytaj także:

kp

Zobacz także

Zobacz także