more_horiz
Wiadomości

Ponad 200 cyberataków na Ukrainę od początku wojny. Odgrywają jednak znacznie mniejszą rolę niż zakładano

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2022 21:12
Amerykański portal The Hill podał, że rosyjskie cyberataki odgrywają w wojnie o wiele mniejszą rolę, niż się tego obawiano; mniej niż 20 proc. z nich zostało określonych "destrukcyjnymi".
Rosyjskie cyberataki odgrywają w wojnie o wiele mniejszą rolę, niż się spodziewano
Rosyjskie cyberataki odgrywają w wojnie o wiele mniejszą rolę, niż się spodziewanoFoto: Maksim Shmeljov/Shutterstock

Według opublikowanego w mijającym tygodniu raportu firmy Microsoft wspierani przez Kreml hakerzy przeprowadzili od początku inwazji na Ukrainę ponad 200 cyberataków, z których niecałe 40 - określonych mianem "destrukcyjnych" - wymierzono przeciw sektorom strategicznym i instytucjom rządowym.

Działania wywiadowcze

- Większość z cyberataków można określić różnego rodzaju działaniami wywiadowczymi - powiedział Michale Daniel, cytowany przez amerykański portal dyrektor Cyber Threat Alliance. - Osiągnęły one jedynie efekty na poziomie taktycznym, nie wywołały natomiast - jak się obawiano - zniszczeń na poziomie strategicznym - dodał.

Wielu ekspertów, decydentów politycznych oraz funkcjonariuszy wywiadu spodziewało się również masowych rosyjskich cyberataków na infrastrukturę państw zachodnich, które miały nastąpić po inwazji na Ukrainę i nałożeniu na Rosję wynikających z niej sankcji.

Raport dowodzi jednak, że Kreml napotkał na silny i skuteczny opór specjalistów ukraińskich, którzy od lat wzmacniali zdolności obronne swojej cyberprzestrzeni. Na cel ten przeznaczono m.in. 40 mln dol., które Stany Zjednoczone systematycznie przekazywały Kijowowi od 2017 roku.

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

dz

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem