Ryzyko rosyjskiego ataku na Mołdawię. Wiceszef MSZ: byłoby to rozlanie wojny na cały region

2022-05-03, 01:10

Ryzyko rosyjskiego ataku na Mołdawię. Wiceszef MSZ: byłoby to rozlanie wojny na cały region
Piotr Wawrzyk: gdyby Rosja zaatakowała Mołdawię, konieczne byłoby całkowite embargo. Foto: Stringer/TASS/Forum

Gdyby Federacja Rosyjska, oprócz Ukrainy, zaatakowała również Mołdawię, oznaczałoby to rozlanie wojny na cały region i wymagałoby to nałożenia całkowitego embarga na handel z Moskwą - skomentował wiceszef resortu spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk. Wiceminister podkreślił ponadto na antenie programu 3 Polskiego Radia intensywność kontaktów polsko-amerykańskich, zwłaszcza wobec rosyjskiej napaści na Ukrainę.

Pytany o doniesienia o możliwym ataku Rosji na Mołdawię Piotr Wawrzyk powiedział, że "wywiad brytyjski i wywiad amerykański to były te wywiady, których przewidywania najczęściej się sprawdzały". - Mam nadzieję, że w końcu się przestaną sprawdzać, bo to by była bardzo duża eskalacja ze strony Rosji; to by było nie tylko wciągnięcie kolejnego kraju do wojny, ale de facto rozlanie wojny na cały region - podkreślił.

- Myślę, że wtedy te działania, które Stany Zjednoczone, Polska czy kraje Unii Europejskiej podejmowały do tej pory, okazałyby się niewystarczające; musielibyśmy się posunąć o krok dalej czyli, myślę, de facto wprowadzić całkowite embargo na handel z Rosją - dodał.

Intensywność relacji polsko-amerykańskich

Według Piotra Wawrzyka poniedziałkowa wizyta w Polsce przewodniczącej Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych Nancy Pelosi ma znaczenie "przede wszystkim symboliczne, ale też praktyczne", ponieważ pokazuje intensywność relacji amerykańsko-polskich, widoczną od listopada 2021 r., "szczególnie w kontekście wojny, którą Rosja wywołała na Ukrainie". - Ta współpraca nigdy nie była w naszej historii tak intensywna, częsta, ścisła jak w tej chwili - podkreślił, przypominając niedawne wizyty sekretarzy stanu i obrony oraz wiceprezydent Kamali Harris.

- Kontakty są naprawdę intensywne, ale też sytuacja tego wymaga, bo nie da się pomóc Ukrainie bez Polski - powiedział wiceszef resortu spraw zagranicznych. Dodał także, że "Polska jest krajem, który najbardziej obok Stanów Zjednoczonych pomaga Ukrainie", a działania Unii Europejskiej są "dużo bardziej ostrożne" niż podejmowane przez Stany Zjednoczone.

Przewodnicząca Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych rano w poniedziałek spotkała się prezydentem Andrzejem Dudą; tematem rozmowy była m.in. sytuacja na Ukrainie walczącej z rosyjską agresją.

» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny «

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

ng

Polecane

Wróć do strony głównej