more_horiz
Wiadomości

USA zwiększą produkcję dla Ukrainy? Senator: wyczerpują się zapasy Javelinów i Stingerów

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2022 12:49
Wyczerpują się nasze zapasy pocisków przeciwrakietowych Javelin i Stinger, potrzebna jest specjalna ustawa, która przyśpieszy ich produkcję - napisał w czwartek na Twitterze amerykański senator Richard Blumenthal.
Senator: wyczerpują się zapasy Javelinów i Stingerów; musimy przyspieszyć ich produkcję, żeby wesprzeć Ukrainę
Senator: wyczerpują się zapasy Javelinów i Stingerów; musimy przyspieszyć ich produkcję, żeby wesprzeć UkrainęFoto: Markus Rauchenberger / Zuma Press / Forum

Senator poinformował, że Stany Zjednoczone przekazały już Ukrainie około jednej trzeciej posiadanych przez siebie pocisków przeciwrakietowych Javelin. Uzupełnienie tych zapasów może potrwać 32 miesiące. W obecnych warunkach USA są w stanie produkować około 1000 takich pocisków rocznie.

Blumenthal zwrócił się do administracji prezydenta Joe Bidena o stworzenie specjalnej ustawy "Defence Protection Act", która pozwoli utrzymać odpowiednie zapasy pocisków.

W podobnym tonie wypowiedział się senator Jack Reed, stwierdzając, że Stany Zjednoczone muszą nie tylko pomagać Ukraińcom, lecz również mieć zdolność do utrzymywania własnych rezerw pocisków Stinger na odpowiednim poziomie. Inni parlamentarzyści amerykańscy także opowiadają się za stworzeniem specjalnej ustawy - poinformował portal Axios.

Prezydent Joe Biden odwiedził we wtorek zakłady Lockheed Martin w Alabamie, produkujące pociski przeciwczołgowe Javelin i wezwał Kongres do zatwierdzenia 33 miliardów dolarów przeznaczonych na dodatkową pomoc militarną dla Ukrainy. 

Pomoc Ukrainie

Uruchomiliśmy internetową platformę do zbierania funduszy na pomoc Ukrainie w walce z Rosją, przez którą można wpłacać pieniądze z każdego miejsca na świecie. Jest to pierwsza część programu międzynarodowego wsparcia United24 - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

"Dziś cały wolny świat zjednoczył się wokół Ukrainy: kraje, firmy, organizacje międzynarodowe, a co najważniejsze - ludzie. Teraz wy też możecie być jednymi z nich (...). Jedynie wspólnie mamy potencjał, by zatrzymać wojnę, którą rozpoczęła Rosja i odbudować, co Rosja zniszczyła. Razem możemy pomóc wolności w pokonaniu tyranii" - przekazał Zełenski.

Jak wyjaśnił, zebrane fundusze zostaną przekazane Narodowemu Bankowi Ukrainy, który rozdysponuje je między ministerstwami. Co 24 godziny zamieszczane będą raporty dotyczące zgromadzonych wpłat. Pierwsze sprawozdanie ma zostać udostępnione w czwartek 12 maja. 

Czytaj także:

as

***

Zobacz także

Zobacz także