more_horiz
Wiadomości

Brytyjski wywiad: duży koszt szturmu na Azowstal, Rosja potrzebuje symbolicznego zwycięstwa

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2022 10:29
Rosyjskie siły próbują zdobyć zakłady Azowstal w Mariupolu przed Dniem Zwycięstwa, jednak odbywa się to dużym kosztem, a ponoszone straty będą utrudniać działania Rosji w południowym Donbasie - twierdzi brytyjskie ministerstwo obrony.
Zakłady Azowstal w Mariupolu
Zakłady Azowstal w MariupoluFoto: PAP/ABACA

"Rosyjskie siły w Mariupolu już drugi dzień kontynuują atak lądowy na zakłady stalowe Azowstal, mimo rosyjskich twierdzeń, że będą dążyć jedynie do odcięcia dostępu do niej. Wznowione wysiłki Rosji w celu zdobycia Azowstalu i dokończenia przejęcia Mariupola są prawdopodobnie związane ze zbliżającymi się obchodami Dnia Zwycięstwa 9 maja i pragnieniem Putina odniesienia symbolicznego sukcesu na Ukrainie. Wysiłki te kosztują Rosję personel, sprzęt i amunicję. Podczas gdy ukraiński opór w Azowstalu trwa, straty rosyjskie będą nadal rosnąć i utrudniać plany operacyjne w południowym Donbasie" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy przekazał rano w komunikacie, że trwa blokada ukraińskich wojsk broniących Mariupola. Zakłady metalurgiczne Azowstal są ostatnim ośrodkiem ukraińskiego oporu w Mariupolu, niemal całkowicie zniszczonym przez wojska rosyjskie.

Rosjanie się przedarli

Kompleks jest systematycznie bombardowany przez Rosję. Według informacji strony ukraińskiej rosyjscy żołnierze są już na terenie huty. Na terenie zakładów poza ukraińskimi żołnierzami przebywa kilkuset cywilów, w tym dzieci. ONZ wysłała misję, która ma pomóc w ewakuacji cywilów.

Zakłady metalurgiczne Azowstal zajmują terytorium około 11 kilometrów kwadratowych. Broniący jej żołnierze zapowiedzieli, że nie poddadzą się Rosjanom. Na terenie kombinatu broni się pułk ukraińskiej Gwardii Narodowej Azow i 36. Samodzielna Brygada Piechoty Morskiej. 

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

fc

Zobacz także

Zobacz także