Agresja na Ukrainę niesie za sobą konsekwencje finansowe. Dużo mniejszy zarobek Rosjan na surowcach

2022-05-06, 16:10

Agresja na Ukrainę niesie za sobą konsekwencje finansowe. Dużo mniejszy zarobek Rosjan na surowcach
Rosja w kwietniu zarobiła o 133 miliardy rubli mniej za ropę i gaz. Foto: shutterstock.com/Pukhov K

Rosja w kwietniu zarobiła za ropę i gaz o 133 miliardy rubli mniej niż przewidywała - podały niezależne media, powołując się na dane rosyjskiego ministerstwa finansów. W przeliczeniu chodzi o prawie półtora miliarda euro, które w związku z zachodnimi sankcjami nie wpłynęło do budżetu Federacji Rosyjskiej.

W ocenie niezależnych analityków odcięcie Rosji od europejskiego rynku surowców energetycznych będzie najpoważniejszym ciosem w finanse Kremla. Jak zauważa portal Meduza, to już drugi miesiąc, w którym do rosyjskiego skarbu państwa wpływa mniej pieniędzy niż zakładano.

W marcu różnica między zakładanym a rzeczywistym wpływem wyniosła 300 miliardów rubli. Zdaniem niezależnych ekspertów straty byłyby jeszcze większe, ale zmniejszone zapotrzebowanie na rosyjską ropę i gaz częściowo rekompensuje wzrost cen tych surowców.

Po wkroczeniu rosyjskiej armii na Ukrainę embargo na import rosyjskiej ropy i gazu wprowadziły Stany Zjednoczone. Obecnie takie posunięcie jest przygotowywane przez Unię Europejską.

Szósty pakiet sankcji

Bez porozumienia zakończyło się kilkugodzinne spotkanie ambasadorów unijnych krajów w sprawie szóstego pakietu sankcji wobec Rosji. Dyplomaci, z którymi rozmawiała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, nie potrafią powiedzieć, że czy będzie jeszcze dziś wieczorne spotkanie ani czy możliwe jest zatwierdzenie restrykcji. Najtrudniejsze negocjacje dotyczą embarga na import ropy i wyjątków dla Węgier, Słowacji i Czech. 

Władze w Budapeszcie nadal odrzucają najnowszą propozycję Komisji, by mogły o rok dłużej kupować rosyjską ropę mimo unijnego embarga, czyli do 2024. Słowacja wydaje się ten termin akceptować, podobnie jak Czechy, które mają otrzymać możliwość kupowania ropy z Rosji do połowy 2024 roku.

Posłuchaj

Rosja w kwietniu zarobiła o 133 miliardy rubli mniej za ropę i gaz (Maciej Jastrzębski/IAR) 0:32
+
Dodaj do playlisty
Czytaj również:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

dz

Polecane

Wróć do strony głównej