W UE rośnie napięcie wokół szóstego pakietu sankcji. "Posypała się surowa krytyka"
Napięta atmosfera była podczas dzisiejszego spotkania ambasadorów unijnych krajów w Brukseli w sprawie najnowszych sankcji wobec Rosji, które zakończyło się bez porozumienia. Tak wynika z rozmów brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej z unijnymi dyplomatami. Francja, kierująca pracami Unii i Komisja Europejska prowadzą obecnie dwustronne konsultacje z państwami członkowskimi i sprawdzają czy mimo dotychczasowych różnic możliwa jest zgoda w sprawie szóstego pakietu restrykcji. W sobotę zaplanowano kolejną naradę.
2022-05-06, 18:19
Na piątkowym spotkaniu ambasadorów Polska krytykowała Węgry, Słowację i Czechy za okresy przejściowe, których domagają się w embargu na import ropy z Rosji, a Irlandia krytykowała Cypr i Maltę za próby łagodzenia sankcji w sektorze morskim. Jeden z unijnych dyplomatów, relacjonując przebieg dyskusji powiedział, że była ona najostrzejsza z dotychczasowych, bo surowa krytyka posypała się na kraje domagające się wyłączeń z sankcji.
Ambasadorowie Polski i Irlandii mieli podkreślać, że każdy kraj ponosi koszty związane z sankcjami, ale tylko te natychmiastowe i pełne w sektorze energetycznym będą bolesne i mogą zatrzymać rosyjską machinę wojenną, bo odcięta ona zostanie wtedy od głównych źródeł finansowania.
» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny «
Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell zapowiedział podczas wizyty we Florencji, że jeśli do niedzieli nie będzie porozumienia wtedy zwoła na przyszły tydzień nadzwyczajne spotkanie ministrów spraw zagranicznych 27 krajów.
REKLAMA
- UE planuje rozszerzyć sankcje nałożone na Rosję. Kwestia embarga na import ropy podzieliła Wspólnotę
- Do kiedy Włochy uniezależnią się od rosyjskiego gazu? Minister transformacji energetycznej podał datę
dn, mg
REKLAMA