"Rozlanie konfliktu na region Europy Południowej". Wawrzyk o ewentualnym ataku Rosji na Mołdawię
Wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk ocenił, że "wkroczenie wojsk rosyjskich na teren Mołdawii oznaczałoby de facto rozlanie się konfliktu na region Europy Południowej". - Nie możemy do tego dopuścić - podkreślił.
2022-05-07, 08:50
W czwartek telewizja Kanał 24, powołując się na źródło w ukraińskich służbach specjalnych, poinformował, że Rosja opracowała szczegółowy plan agresji na Mołdawię, a dniem jej rozpoczęcia może być 9 maja.
W ostatnich dniach w Naddniestrzu - zdominowanej przez ludność rosyjskojęzyczną separatystycznej "republice" na terytorium Mołdawii - odnotowano eksplozje nieopodal ministerstwa bezpieczeństwa w Tyraspolu, zniszczenie dwóch przekaźników radiowych, "atak" na jednostkę wojskową i domniemany ostrzał w pobliżu rosyjskich składów broni.
Prowokacje Kremla
W ocenie ukraińskiego wywiadu wojskowego są to prowokacje Kremla, które mają na celu wciągnięcie Naddniestrza w trwającą wojnę. Rosja wspiera Naddniestrze gospodarczo i politycznie, ma tam też około 1,5 tys. żołnierzy. W miejscowości Cobasna, przy granicy z Ukrainą, mieści się posowiecki arsenał z około 20-21 tys. ton amunicji.
Wawrzyk, odnosząc się do medialnych doniesień o możliwości rosyjskiej agresji na Mołdawię, powiedział, że "wejście Rosji na teren jeszcze innego kraju oznaczałoby de facto rozlanie się konfliktu na cały region". Jak ocenił, atak ten dałby możliwość bezpośredniego oddziaływania na kraje bałkańskie. - Do tego nie możemy dopuścić - oświadczył.
REKLAMA
» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny «
Zdaniem wiceministra, żadna eskalacja działań ze strony Rosji nie może pozostać bez odpowiedzi. Zapewnił, że kraje Zachodu, w tym Stany Zjednoczone oraz państwa Unii Europejskiej "są na to przygotowane i będą potrafiły się temu przeciwstawić".
Na pytanie o prawdopodobieństwo dokonania rosyjskiej agresji na Mołdawię wiceszef MSZ wyraził nadzieję, że się tak nie stanie. - Bo będzie to de facto oznaczało, że dotychczasowy konflikt dwustronny stanie się konfliktem regionalnym w Europie południowej - ocenił.
- UE planuje rozszerzyć sankcje nałożone na Rosję. Kwestia embarga na import ropy podzieliła Wspólnotę
- Kolejny dzień rozmów o sankcjach wobec Rosji. Czy embargo na ropę zostanie zatwierdzone?
6. pakiet unijnych sankcji
Wawrzyk odniósł się również do propozycji zawartych w szóstym pakiecie sankcji przeciwko Rosji w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę, przedstawionych w środę w Parlamencie Europejskim przez szefową Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen. Głównym założeniem nowego pakietu sankcji jest całkowity zakaz importu przez państwa UE rosyjskiej ropy w ciągu pół roku.
- Dobrze, że w pakiecie pojawia się kwestia zakazu importu ropy, ale biorąc pod uwagę możliwości obejścia sankcji, trzeba uszczelnić te przepisy w innych dziedzinach. Mamy bowiem firmy PR-owskie czy księgowe, które pomagają w omijaniu dotychczas funkcjonujących sankcji, więc te elementy muszą być wyeliminowane - powiedział wiceszef MSZ.
"Maksymalnie radykalne sankcje"
Jak dodał, sankcje muszą być "maksymalnie radykalne oraz powinny zawierać maksymalnie mało wyjątków", oraz jednocześnie powinny zostać przedstawione "przepisy zapowiadające działania w ramach odejścia od rosyjskiego gazu". Zdaniem Wawrzyka, jeśli Rosja nie zmieni swojej polityki względem Ukrainy, to "kolejnym krokiem musi być unijne odejście od rosyjskiego gazu".
Pytany o termin przyjęcia szóstego pakietu sankcji wiceminister odpowiedział, że dotychczas negocjacje trwały od kilku do kilkunastu dni. - Mam nadzieję, że tak będzie również w tym przypadku, to raczej kwestia dni niż tygodni - dodał. Wawrzyk nie wykluczył również opracowania w UE kolejnego, siódmego pakietu sankcji na Rosję.
REKLAMA
***
Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.
Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:
jb
REKLAMA