more_horiz
Wiadomości

"Trudno uwierzyć, że tu bawiły się dzieci". Zatrważające dane ukraińskiej prokuratury

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2022 09:55
Ukraińska Prokuratura Generalna poinformowała, że od początku wojny Rosjanie zabili co najmniej 225 dzieci, a 413 ranili. Najwięcej nieletnich ucierpiało w obwodzie donieckim - 139, kijowskim - 116 i charkowskim - 98.
Aż trudno uwierzyć, że jeszcze kilka miesięcy temu były tu przedszkola, w których uczyły i bawiły się dzieci - zwróciło uwagę ukraińskie ministerstwo obrony.
"Aż trudno uwierzyć, że jeszcze kilka miesięcy temu były tu przedszkola, w których uczyły i bawiły się dzieci" - zwróciło uwagę ukraińskie ministerstwo obrony. Foto: TT/@MFA_Ukraine

W wyniku ostrzału miasta Prywilla w obwodzie ługańskim zginęło dwóch chłopców w wieku 11 i 14 lat, a dwie dziewczynki w wieku 8 i 12 lat zostały ranne.

Ukraiński psycholog i psychoterapeuta podkreślił, że w obecnej sytuacji "możemy i musimy się wspierać". - Możemy walczyć z poczuciem izolacji, ale wywołanymi wojną traumami będzie można się zająć, dopiero gdy wojna się skończy. Obecnie, w sensie psychologicznym, niemal wszyscy na Ukrainie tracą grunt pod nogami - zaznaczył Illia Poludionny. 

Zbombardowano blisko 2000 szkół

Codzienne bombardowania i ostrzały ukraińskich miast oraz wsi przez rosyjskie siły zbrojne przyczyniły się do uszkodzenia w sumie 1635 placówek edukacyjnych, z czego 126 zostało całkowicie zniszczonych.

W ostatnich godzinach siły rosyjskie zrzuciły bombę na szkołę w miejscowości w obwodzie ługańskim. W budynku znajdowało się około 90 osób. Blisko 30 osób zostało już wyciągniętych spod gruzów. "60 osób zginęło według wstępnych danych w sobotę na skutek zrzucenia przez siły rosyjskie bomby na szkołę we wsi Biłohoriwka w obwodzie ługańskim, gdzie podczas ataku znajdowało się 90 osób" - poinformował szef władz obwodowych Serhij Hajdaj na Telegramie.

Niedziela jest 74. dniem wojny na Ukrainie. Wojska rosyjskie nieustannie prowadzą działania ofensywne na wschodzie Ukrainy. W obwodzie charkowskim próbują bronić swych pozycji przed ukraińskim kontratakiem i wzmacniają siły pod Iziumem - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny «

"W obwodach ługańskim i donieckim, na wschodzie i południowym wschodzie Ukrainy, siły ukraińskie odparły minionej doby dziewięć rosyjskich ataków, niszcząc przy tym między innymi 19 czołgów i 20 pojazdów opancerzonych" - napisano w komunikacie.

Czytaj również:

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

nt

Zobacz także

Zobacz także