"Jesteśmy od niego uzależnieni". Austria odrzuca embargo na rosyjski gaz i przystąpienie do NATO
Alexander Schallenberg, minister spraw zagranicznych podtrzymał stanowisko Austrii dot. odrzucenia embarga na rosyjski gaz, co potwierdził podczas sobotniej konferencji Global Europe w Salzburgu. Wykluczył też przystąpienie kraju do NATO - informuje agencja APA.
2022-05-08, 18:28
Jak wyjaśniał, przyjęcie embarga wymagałoby więcej czasu i przygotowań. - Wolałbym, abyśmy znajdowali się w innej sytuacji, lecz jesteśmy uzależnieni od rosyjskiego gazu – dodał szef MSZ.
Podkreślił, że Rosja zawsze pozostanie europejskim sąsiadem, ale "Rosja to nie Władimir Putin". - Zniknęło zaufanie do Putina – stwierdził Schallenberg.
Minister stanowczo wykluczył przystąpienie Austrii do NATO, a nawet dyskusję w tej kwestii. Jak zaznaczył, "Austria jest krajem neutralnym militarnie, ale nigdy nie była neutralna politycznie". Mimo to budżet wojskowy zostanie zwiększony, a "europejska architektura bezpieczeństwa zintegrowana", bo atak Rosji na Ukrainę jest czymś nieuzasadnionym – zaznaczył szef austriackiego MSZ.
Dramatyczny los ukraińskich dzieci
Ukraińska Prokuratura Generalna poinformowała, że od początku wojny Rosjanie zabili co najmniej 225 dzieci, a 413 ranili. Najwięcej nieletnich ucierpiało w obwodzie donieckim - 139, kijowskim - 116 i charkowskim - 98.
W wyniku ostrzału miasta Prywilla w obwodzie ługańskim zginęło dwóch chłopców w wieku 11 i 14 lat, a dwie dziewczynki w wieku 8 i 12 lat zostały ranne.
Zbombardowano blisko 2000 szkół
Codzienne bombardowania i ostrzały ukraińskich miast oraz wsi przez rosyjskie siły zbrojne przyczyniły się do uszkodzenia w sumie 1635 placówek edukacyjnych, z czego 126 zostało całkowicie zniszczonych.
REKLAMA
» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny «
W ostatnich godzinach siły rosyjskie zrzuciły bombę na szkołę w miejscowości w obwodzie ługańskim. W budynku znajdowało się około 90 osób. Blisko 30 osób zostało już wyciągniętych spod gruzów. "60 osób zginęło według wstępnych danych w sobotę na skutek zrzucenia przez siły rosyjskie bomby na szkołę we wsi Biłohoriwka w obwodzie ługańskim, gdzie podczas ataku znajdowało się 90 osób" - poinformował szef władz obwodowych Serhij Hajdaj na Telegramie.
Niedziela jest 74. dniem wojny na Ukrainie. Wojska rosyjskie nieustannie prowadzą działania ofensywne na wschodzie Ukrainy. W obwodzie charkowskim próbują bronić swych pozycji przed ukraińskim kontratakiem i wzmacniają siły pod Iziumem - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
- Ukraińska kontrofensywa z Charkowa przyniesie sukces? Amerykańscy eksperci o możliwych scenariuszach
- USA zwiększą produkcję dla Ukrainy? Senator: wyczerpują się zapasy Javelinów i Stingerów
- "Rosja przegrała tę wojnę". Biały Dom ocenia działania armii Putina
dn
REKLAMA