more_horiz
Wiadomości

"Taniec na kościach i krwi". Mer Mariupola o rosyjskiej paradzie w mieście

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2022 17:33
Okupanci zorganizowali w Mariupolu pochód z okazji rosyjskiego "dnia zwycięstwa" 9 maja. - Rosjanie urządzili dziś w Mariupolu "taniec na kościach i krwi" - ocenił mer miasta Wadym Bojczenko.
Zorganizowana przez okupantów parada w Mariupolu
Zorganizowana przez okupantów "parada" w MariupoluFoto: EPA/ALESSANDRO GUERRA

Rosjanie rozwinęli 300-metrową wstęgę świętego Jerzego i przemaszerowali z placu Nachimowa na plac Wojowników Wyzwolenia. Uczestnicy pochodu mieli przyczepione do ubrań litery "Z" - symbol rosyjskiej agresji na Ukrainę.

- Na tych ulicach przed kilkoma dniami leżeli zabici przez Rosjan mieszkańcy Mariupola - zaznaczył mer Wadym Bojczenko. - Słyszeliśmy okrzyki radości "ura!". Czy oni cieszyli się z zabicia dwudziestu tysięcy mieszkańców Mariupola? Ze zrujnowania miasta, ze zgładzenia kobiet i dzieci w teatrze dramatycznym? To teatr absurdu, to zwycięstwo nad życiem, nad rozwojem, które zorganizowało okupacyjne rosyjskie wojsko - dodał Wadym Bojczenko.

Jedzenie za paradę

- Prorosyjscy separatyści z tzw. Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) zorganizowali w Mariupolu "paradę zwycięstwa"; zebrano tam część starszych mieszkańców miasta, cywile są też zachęcani do udziału w tym wydarzeniu dodatkowymi racjami żywnościowymi - informował wcześniej doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

- Prawdziwe święto, szczególnie gdy słychać kanonadę z zakładów Azowstal - skomentował ironicznie Andriuszczenko.

Przekazał również doniesienia, że z myślą o zorganizowaniu "parady" separatyści z DRL - samozwańczego, kontrolowanego przez Moskwę terytorium na wschodzie Ukrainy - przywieźli do zrujnowanego miasta "wolontariuszy" z Doniecka i Nowoazowska, głównie osoby narodowości rosyjskiej.

Szturm na Azowstal

Miasto od ponad dwóch miesięcy jest blokowane przez rosyjskie siły. Pozostaje w nim około stu tysięcy osób. Ukraińscy żołnierze nadal bronią zakładu Azowstal. Cywile ukryli się w jego schronach.

Przed dwoma dniami ukraińska wicepremier Iryna Wereszczuk poinformowała, że z terenu huty ewakuowano ​​wszystkie kobiety, dzieci i osoby starsze.

Rzecznik ukraińskiego ministerstwa obrony Ołeksandr Motuzjany poinformował 9 maja, że siły rosyjskie wspierane przez czołgi i artylerię prowadzą szturm na zakłady metalurgiczne Azowstal w Mariupolu.

Wojska rosyjskie atakują zakłady od połowy kwietnia, a 3 maja rozpoczęły ofensywę lądową.

Posłuchaj
00:26 taniec.mp3 Wadym Bojczenko: Słyszeliśmy okrzyki radości »ura!«. Czy oni cieszyli się z zabicia dwudziestu tysięcy mieszkańców Mariupola? Ze zrujnowania miasta, ze zgładzenia kobiet i dzieci w teatrze dramatycznym? (IAR)

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

fc

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem