more_horiz
Wiadomości

"Długa i trudna wojna". Szef francuskiego MSZ wskazuje cztery strategiczne błędy Putina

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2022 13:40
- Myślę, że zmierzamy w stronę długiej i trudnej wojny - ocenił minister spraw zagranicznych Francji Jean-Yves Le Drian w wywiadzie dla stacji BFM TV. W jego opinii Władimir Putin, atakując Ukrainę, popełnił cztery strategiczne błędy. 
Putin popełnił cztery strategiczne błędy, rozpoczynając tę inwazję 0 ocenił minister spraw zagranicznych Francji Jean-Yves Le Drian
Putin popełnił cztery strategiczne błędy, rozpoczynając tę inwazję 0 ocenił minister spraw zagranicznych Francji Jean-Yves Le DrianFoto: AA/ABACA/Abaca/East News

Zdaniem szefa francuskiej dyplomacji Putin "zamyka się w swoich celach militarnych i tym konflikcie", izolując się od świata. - Cele wojny są takie same: neutralizacja Ukrainy, jej demilitaryzacja, jej "denazyfikacja", jak określa to Putin - stwierdził szef francuskiej dyplomacji.

Jego zdaniem Putin uzasadniał rozpoczęcie wojny w sposób "całkowicie rewizjonistyczny", a przemówienie, które wygłosił w Moskwie w Dzień Zwycięstwa 9 maja, pełne było "zaprzeczania prawdzie i odrzucania odpowiedzialności".

"Zmierzamy w stronę długiej i trudnej wojny"

W ocenie ministra spraw zagranicznych Francji prezydent Rosji popełnił "cztery strategiczne błędy", w tym przede wszystkim "myślał, że Ukraina upadnie, nie ma narodu, który bohatersko walczy".

Drugim błędem Putina było "sądzenie, że reakcja Europy będzie słaba, a było odwrotnie". - Rosyjska agresja sprawiła, że Europa przeszła w logikę decyzji - wskazał Le Drian.

Rosyjski przywódca ponadto "myślał, że dostrzega słabości Sojuszu Północnoatlantyckiego", i "przecenił siłę swojej armii". - Myślę, że zmierzamy w stronę długiej i trudnej wojny - podsumował minister.

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

kp

Zobacz także

Zobacz także