more_horiz
Wiadomości

Rosja ma problem z amunicją precyzyjną? Pentagon: sankcje zaczynają działać

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2022 10:27
Przedstawiciel Pentagonu powiedział, że atakujące Ukrainę wojska rosyjskie zużyły wiele ze swoich precyzyjnie naprowadzanych pocisków, a odbudowanie ich zapasu jest utrudnione z powodu nałożonych na Rosję sankcji. 
Jeden z wielu zniszczonych na Ukrainie rosyjskich czołgów
Jeden z wielu zniszczonych na Ukrainie rosyjskich czołgówFoto: PAP/UKRINFORM/Evgen Kotenko

- Wierzymy, że sankcje i ograniczenia w eksporcie, szczególnie te dotyczące części elektronicznych wpłynęły na rosyjski przemysł zbrojeniowy i jego zdolności do odbudowania arsenału amunicji precyzyjnej - powiedział na konferencji prasowej wysoki przedstawiciel amerykańskiego ministerstwa obrony.

Dodał, że rosyjskie problemy z amunicją precyzyjną są tylko przykładem na to, że przyjęte przez Zachód sankcje z całą pewnością mają już wpływ na rosyjski przemysł.

Wsparcie dla walczącej Ukrainy to nie tylko nałożone na Rosje bezprecedensowe sankcje, ale również zatwierdzona przez prezydenta Stanów Zjednoczonych ustawa lend-lease.

Lend-lease dla Ukrainy

Joe Biden podpisał ustawę lend-lease dla Ukrainy o wartości 33 miliardów dolarów. Uchwalone przez Kongres w ubiegłym miesiącu prawo pozwoli na szybszy transfer pomocy militarnej i finansowej walczącej z rosyjską agresją Ukrainie.

Wołodymyr Zełenski napisał na Twitterze, że jest wdzięczny prezydentowi Joe Bidenowi i całemu amerykańskiemu narodowi za wsparcie w walce o wolność. Jak podkreślił, dzięki tej ustawie, która jest historycznym wydarzeniem, znowu uda się osiągnąć wspólne zwycięstwo. "Obronimy demokrację na Ukrainie i w Europie, tak jak 77 lat temu' - napisał ukraiński prezydent odnosząc się do rocznicy zakończenia Ii wojny światowej.

Szef ukraińskiego resortu obrony Ołeksij Reznikow napisał, że historia się powtórzyła, bo Wołodymyr Zełenski, podobnie jak Winston Churchill w 1941 roku, przekonał USA do dostarczenia broni europejskim sojusznikom.

Dokument podpisany przez amerykańskiego prezydenta w Gabinecie Owalnym bazuje na koncepcji amerykańskiej pomocy udzielonej Europie podczas II wojny światowej. Dzięki niej udało się pokonać hitlerowskie Niemcy.

Czytaj także:

Zobacz także: Szymon Szynkowski vel Sęk w "Sygnałach dnia"

es

Zobacz także

Zobacz także