more_horiz
Wiadomości

Szybsza pomoc dla Ukrainy. Joe Biden podpisał ustawę lend-lease

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2022 21:56
Prezydent USA Joe Biden podpisał ustawę pozwalającą na szybszy transfer przez Stany Zjednoczone pomocy militarnej dla Ukrainy. Joe Biden powiedział, że nowe prawo pomoże Ukrainie w odparciu brutalnej rosyjskiej agresji.
PAPEPAYuri Gripas  POOL
PAP/EPA/Yuri Gripas / POOLFoto: PAP/EPA/Yuri Gripas / POOL

Ustawa pod nazwą Ukraine Democracy Defense Lend-Lease Act wzorowana jest na ustawie, która odegrała kluczową rolę w zwycięstwie nad nazistowskimi Niemcami w czasie II wojny światowej. Likwiduje ona ograniczenia prawne w przekazywaniu Ukrainie i krajom Europy pomocy wojskowej.

"Wyraz poparcia dla Ukrainy"

- Ta ustawa jest wyrazem poparcia dla Ukrainy w tym kluczowym momencie. Ukraińcy każdego dnia płacą życiem walcząc z Rosją, która dokonuje niewyobrażalnych okrucieństw - mówił Joe Biden podpisując ustawę. Podziękował Kongresowi za jej uchwalenie.

- Koszt tej walki nie jest niski. Ugięcie się przed agresją byłoby jednak jeszcze bardziej kosztowne - mówił amerykański prezydent.

Od początku rosyjskiej inwazji Stany Zjednoczone przekazały Ukrainie sprzęt wojskowy o wartości prawie 4 miliardów dolarów. Wraz ze wsparciem gospodarczym, humanitarnym i środkami na rozlokowanie wojsk USA w regionie, wartość tej pomocy przekroczyła 13 miliardów.

Prezydent Joe Biden wystąpił niedawno do Kongresu o kolejne 33 miliardy dolarów na wsparcie Ukrainy.

Posłuchaj
00:49 11730557_1.mp3 Prezydent USA Joe Biden podpisał ustawę lend-lease dla Ukrainy (Marek Wałkuski/IAR)

Czytaj także:

 Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

dz

Zobacz także

Zobacz także