more_horiz
Wiadomości

Cyberatak na Ukrainę, który poprzedził inwazję. UE potępiła Rosję i jej władze

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2022 15:56
Unia Europejska potępiła Rosję za atak cybernetyczny, który poprzedził inwazję na Ukrainę. Chodzi o paraliż modemów, które komunikują się z satelitą Ka-Sat firmy Viasat. Do szerokopasmowego internetu dzięki satelicie miały dostęp, oprócz konsumentów, także administracja publiczna i ukraińskie wojsko.
UE potępiła Rosję za cyberatak na Ukrainę, który poprzedził inwazję
UE potępiła Rosję za cyberatak na Ukrainę, który poprzedził inwazjęFoto: shutterstock.com/Gorodenkoff, Twitter.com/@JosepBorrellF

Oświadczenie w sprawie cyberataku opublikował w imieniu 27 krajów szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Po raz pierwszy Unia Europejska przypisała atak cybernetyczny konkretnemu państwu - Rosji. W przeszłości Wspólnota mówiła, że różne ataki były przeprowadzane z terytorium Rosji przez hakerów. Teraz, na podstawie informacji wywiadowczych Unia jasno stwierdza, że nie byli to anonimowi sprawcy, ale Rosja i jej władze.

- Godzinę przed rozpoczęciem agresji 24 lutego Rosja przeprowadziła atak cybernetyczny na Ukrainę. To doprowadziło do masowych przerw w komunikacji i zakłóceń w administracji publicznej i w biznesie, dotknęło także kilka unijnych krajów. To także z pewnością ułatwiło rosyjską agresję wojskową na Ukrainę - powiedział szef unijnej dyplomacji dodając, że cyberataki są integralną częścią nielegalnej i nieuzasadnionej rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Są też kolejnym przykładem nieodpowiedzialnego zachowania Rosji w cyberprzestrzeni.

Posłuchaj
00:53 11731812_1.mp3 Unia Europejska potępiła Rosję za atak cybernetyczny, który poprzedził inwazję na Ukrainę. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 

Systematyczne cyberataki na Ukrainę

W marcu na skutek cyberataku ukraińska państwowa firma telekomunikacyjna Ukrtelecom przerwała świadczenie usług internetowych - poinformowali ukraińscy urzędnicy i przedstawiciele firmy cytowani przez agencję Reutera. Incydent ten jest kolejnym atakiem hakerskim na ukraińskie serwisy internetowe od czasu inwazji rosyjskich sił wojskowych pod koniec lutego. Podobny incydent miał miejsce na początku marca w mniejszej ukraińskiej firmie telekomunikacyjnej Triolan. W firmie tej doszło do włamania, w wyniku którego zresetowano niektóre systemy wewnętrzne, co spowodowało utratę dostępu przez niektórych lokalnych abonentów.

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

ASP

Zobacz także

Zobacz także