Rosjanie sprzątają gruzy Teatru Dramatycznego w Mariupolu. Chcą zatrzeć ślady zbrodni
Jak poinformowała ukraińska agencja prasowa UNIAN, rosyjscy okupanci próbują uprzątnąć gruzy Teatru Dramatycznego w Mariupolu, zbombardowanego przez Rosjan w połowie marca. Wrogom ma zależeć na jak najszybszym ukryciu własnych zbrodni.
2022-05-10, 22:02
"Ze względu na masowy sprzeciw ze strony mieszkańców Mariupola, do rozbiórki pozostałości Teatru Dramatycznego zaangażowano funkcjonariuszy rosyjskiego Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych" - podał UNIAN.
W ocenie agencji Associated Press z 4 maja, pierwsi cywile zaczęli ukrywać się w budynku teatru na początku marca, gdy rosyjskie wojska rozpoczęły oblężenie Mariupola. 16 marca na budynek zrzucono prawdopodobnie 500-kilogramową bombę lotniczą, choć przed teatrem znajdował się duży napis "Dzieci", w założeniu mający uchronić ludność cywilną przed ewentualnym ostrzałem. W wyniku ataku mogło zginąć nawet około 600 osób.
Mariupol. Dramatyczna sytuacja
Sytuacja mieszkańców Mariupola jest katastrofalna. Według ostrożnych szacunków zginęło tam dotąd ponad 20 tys. osób. Ostatnim punktem ukraińskiego oporu w mieście są zakłady metalurgiczne Azowstal, bronione przez pułk Gwardii Narodowej Azow i 36. Samodzielną Brygadę Piechoty Morskiej.
Jak przypomina portal Hromadske, 4 maja rosyjskie wojska wtargnęły na terytorium Azowstalu, mimo wcześniejszych zapowiedzi rosyjskich władz, że żołnierze nie będą szturmować zakładów. Rosjanie nie zdołali przejąć kontroli nad terenem kombinatu, który pozostaje ostatnim przyczółkiem ukraińskiej obrony w mieście. Azowstal jest też stale ostrzeliwany i bombardowany.
REKLAMA
- To on przekazał Rosjanom plany podziemnych korytarzy Azowstalu. Ukraińcy pokazali wizerunek zdrajcy
- Sytuacja w zakładach Azowstal. Zełenski: Rosja nie zgadza się na żadną propozycję ewakuacji
Posłuchaj
» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny «
***
Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.
REKLAMA
Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:
ng
REKLAMA