more_horiz
Wiadomości

"Zostanie ciepło przyjęta w Sojuszu". Szef NATO zadowolony z decyzji Finlandii

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2022 13:31
Sekretarz generalny NATO z zadowoleniem przyjął decyzję władz Finlandii o rozpoczęciu przygotowań do członkostwa w Sojuszu. W oświadczeniu przesłanym Polskiemu Radiu Jens Stoltenberg napisał, że jeśli Finlandia złoży wniosek w tej sprawie, zostanie ciepło przyjęta, a proces akcesyjny przebiegnie szybko.
Jens Stoltenberg napisał, że zgadza się z władzami Finlandii, że członkostwo w NATO wzmocni zarówno Sojusz, jak i bezpieczeństwo Finlandii.
Jens Stoltenberg napisał, że zgadza się z władzami Finlandii, że członkostwo w NATO wzmocni zarówno Sojusz, jak i bezpieczeństwo Finlandii.Foto: JOHANNA GERON / Reuters / Forum

"To suwerenna decyzja Finlandii, którą NATO w pełni szanuje" - napisał Jens Stoltenberg w oświadczeniu przesłanym Polskiemu Radiu.

Szef Sojuszu zapowiedział, że jeśli Finlandia oficjalnie zawnioskuje o członkostwo, zostanie ciepło przyjęta, a proces akcesyjny przebiegnie szybko i sprawnie.

Dodał, że Finlandia jest jednym z najbliższych partnerów Sojuszu, dojrzałą demokracją, członkiem Unii Europejskiej i wnosi ważny wkład do euroatlantyckiego bezpieczeństwa.

Jens Stoltenberg napisał też, że zgadza się z władzami Finlandii, że członkostwo w NATO wzmocni zarówno Sojusz, jak i bezpieczeństwo Finlandii. "To pokaże, że drzwi NATO są otwarte i że Finlandia sama decyduje o swojej przyszłości" - podkreślił szef Sojuszu.

Historyczny krok

Szef Rady Europejskiej nazwał historycznym krokiem decyzję władz Finlandii o rozpoczęciu przygotowań do członkostwa w NATO. Charles Michel napisał na Twitterze, że wejście Finlandii do Sojuszu będzie znaczącym wzmocnieniem europejskiego bezpieczeństwa.

"To poważny sygnał odstraszania w czasie kiedy Rosja prowadzi wojnę na Ukrainie" - napisał przewodniczący Rady. Podkreślił też znaczenie jedności i solidarności NATO oraz Unii Europejskiej.

Czytaj więcej:

pg

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem