more_horiz
Wiadomości

Eksport zboża z Ukrainy. KE pomoże dotrzeć na światowe rynki

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2022 16:20
Po zablokowaniu portów przez Rosję Komisja Europejska chce ułatwić eksport zboża z Ukrainy na światowe rynki. Bruksela przedstawiła plan działań, który ma w tym pomóc i który przewiduje utworzenie tak zwanych "korytarzy solidarnościowych".
KE chce ułatwić eksport zboża z Ukrainy na światowe rynki po zablokowaniu portów przez Rosję
KE chce ułatwić eksport zboża z Ukrainy na światowe rynki po zablokowaniu portów przez RosjęFoto: shutterstock.com/GolubSergei

Ukraina nazywana była spichlerzem świata - żywność z tego kraju docierała na Bliski Wschód, czy do Afryki. Przed wojną eksport odbywał się poprzez porty na Morzu Czarnym, które zablokowała Rosja. Komisarz do spraw transportu Adina Valean podkreśla, że zagraża to ogólnoświatowemu bezpieczeństwu żywnościowemu i istnieje pilna potrzeba ustanowienia innych szlaków.

20 milionów ton zboża musi być wywiezione z Ukrainy przed upływem trzech miesięcy. Przed nami gigantyczne wyzwanie - mówiła unijna komisarz.

W ukraińskich silosach miliony ton zboża

Na przejściach granicznych z Unią po stronie ukraińskiej czekają na odprawę tysiące wagonów i samochodów ciężarowych. Średni czas oczekiwania to 16 dni, ale dochodzi nawet do 30. Jeszcze więcej zboża czeka na eksport w ukraińskich silosach. Wyzwaniem - jak podkreśla Komisja - są różne szerokości torów na Ukrainie i w unijnych krajach, więc większość towarów musi być przeładowania na samochody ciężarowe lub wagony pasujące do standardowej szerokości torów. A to czasochłonny proces.

Posłuchaj
00:24 11735828_1.mp3 KE chce ułatwić eksport zboża z Ukrainy na światowe rynki (IAR) 

Plan Komisji zakłada udostępnienie przez unijne kraje dodatkowego towarowego taboru kolejowego, unijnych portów i statków oraz samochodów ciężarowych. Zdaniem Brukseli ukraińskie transporty z żywnością powinny być traktowane priorytetowo. By ułatwić koordynację, Komisja utworzy platformę logistyczną, by kraje wyznaczyły punkty kontaktowe. Natomiast by zachęcić unijne państwa do działania, Komisja ma zbadać możliwości wprowadzenia dodatkowych gwarancji finansowych.

Rosja i Ukraina są ważnymi producentami żywności. Około jednej trzeciej globalnego eksportu pszenicy pochodzi z tych krajów Rosja i Ukraina są ważnymi producentami żywności. Około jednej trzeciej globalnego eksportu pszenicy pochodzi z tych krajów (opr. Adam Ziemienowicz/PAP)

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

ASP

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem