more_horiz
Wiadomości

Eurowizja 2022. Fenomenalny występ Polaka. Krystian Ochman awansował do finału

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2022 00:40
Krystian Ochman zakwalifikował się do sobotniego finału Eurowizji. Reprezentant Polski zaśpiewał na scenie w hali Pala Olimpico w Turynie piosenkę pt. "River". Razem z nim do finału dostali się także artyści z Serbii, Rumunii, Szwecji, Australii, Estonii, Finlandii, Azerbejdżanu, Czech oraz Belgii.
Krystian Ochman zakwalifikował się do finału Eurowizji 2022
Krystian Ochman zakwalifikował się do finału Eurowizji 2022Foto: www.facebook.com/OchmanKrystian

W drugim półfinale tegorocznej Eurowizji Krystian Ochman wystąpił jako czternasty. Finał konkursu zaplanowano na sobotę, zaprezentuje się w nim dwudziestu wykonawców. W tym roku Eurowizję organizują Włosi, ponieważ w 2021 r. konkurs wygrał pochodzący z tego kraju zespół rockowy Maneskin.

Eurowizja rozgrywa się w cieniu wojny na Ukrainie, która - zdaniem komentatorów - będzie miała wpływ na jej przebieg. Z powodu inwazji zbrojnej z konkursu wykluczono w tym roku Rosję. Faworytem jest natomiast ukraiński zespół Kalush Orchestra.

Eurowizja 2022

Z pierwszego półfinału - który odbył się we wtorek - do sobotniej imprezy zakwalifikowały się: Łotwa, Szwajcaria, Ukraina, Holandia, Mołdawia, Portugalia, Islandia, Grecja, Norwegia i Armenia. Odpadły wówczas: Albania, Łotwa, Słowenia, Bułgaria, Chorwacja, Dania i Austria.

W finale wystąpi też pięć ekip z krajów tak zwanej "wielkiej piątki" - czyli pięciu krajów z długą historią udziału w konkursie i z największymi składkami na rzecz organizatora: Europejskiej Unii Nadawców (EBU).

Krystian Ochman na Eurowizji

Polskę w tegorocznym konkursie Eurowizji reprezentuje Krystian Ochman, który w 2020 r. wygrał 11. edycję telewizyjnego show "The Voice of Poland". Rok później zdobył Nagrodę Publiczności w koncercie "Premiery" na 58. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. 

Piosenka "River", którą prezentuje Ochman w całości jest śpiewana po angielsku i opowiada o dążeniu do wewnętrznego spokoju. To już siódmy autorski utwór wydany przez Krystiana. Twórcami utworu są: Krystian Ochman, Adam Wiśniewski, Mikołaj Trybulec oraz Ashley Hicklin. 

Czytaj także:

Zobacz klip do piosenki "River" Krystiana Ochmana:

ng/IAR

Zobacz także

Zobacz także