more_horiz
Wiadomości

"Rosyjskie wojska wciąż próbują odnieść jakieś zwycięstwo". Wołodymyr Zełenski podsumowuje 80. dzień wojny [ZAPIS RELACJI]

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2022 23:50
Wołodymyr Zełenski powiedział w sobotę wieczorem, że "sytuacja w Donbasie pozostaje bardzo trudna". - Rosyjskie wojska wciąż próbują pokazać jakieś zwycięstwo. W 80. dniu inwazji na pełną skalę wygląda to na szalone, ale nie powstrzymują wysiłków - wskazał prezydent Ukrainy. Na bieżąco śledzimy wydarzenia za wschodnią granicą.
Rosyjskie wojska wciąż próbują odnieść jakieś zwycięstwo. Wołodymyr Zełenski podsumowuje 80. dzień wojny.
Rosyjskie wojska wciąż próbują odnieść jakieś zwycięstwo”. Wołodymyr Zełenski podsumowuje 80. dzień wojny.Foto: PAP/EPA/SERGEY KOZLOV

» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny «

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

IAR/PAP/Twitter.com/Facebook.com/PolskieRadio24.pl

Tak relacjonowaliśmy kolejny dzień rosyjskiej wojny na Ukrainie:

01:18

Już od niedzieli godzina policyjna w Kijowie będzie trwała krócej, od godz. 23 do godz. 5. Od poniedziałku przejazd środkami komunikacji miejskiej będzie odpłatny i będą one jeździły dłużej. W mieście otwierają się kolejne muzea, w tym Muzeum Wody. Podwoje dla odwiedzających otworzyło też kijowskie zoo.

01:09

Ukraiński zespół Kalush Orchestra z utworem "Stefania" wygrał 66. Konkurs Piosenki Eurowizji w Turynie.

01:09

"W ciągu ostatnich 72 godzin ukraińskie wojsko wykorzystało zalety ograniczonej kontrofensywy w Charkowie do zepchnięcia sił rosyjskich do obwodu biłgorodzkiego. Rosyjskie działania ofensywne wzdłuż linii Siewierdoniecka nie przyniosły większych sukcesów" - informuje amerykański analityk wojskowy.

01:05

"Odbyłem przyjacielską, konstruktywną rozmowę z Ursulą von der Leyen. Jestem wdzięczny za przywództwo we wspieraniu Ukrainy. Rozmawialiśmy o współpracy w sferze obronnej i finansowej. A także o współpracy w staraniach Ukrainy o członkostwo w UE" - napisał Denys Szmyhal na Twitterze.

00:57

- 14 maja siły rakietowe przeciwlotnicze Sił Powietrznych otworzyły trzecią setkę zestrzelonych samolotów rosyjskich okupantów. Ponadto obrona powietrzna Wojsk Lądowych i Sił Powietrznych zestrzeliła siedem wrogich dronów operacyjnych i taktycznych - powiedział rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy Jurij Ignat.

Podkreślił, że "Siły Powietrzne kontynuują wykonywanie zadań w przestrzeni powietrznej Ukrainy, przeprowadzając naloty rakietowe i bombowe na pozycje sił okupacyjnych. Zniszczyły m.in. bazy jednego z plutonów i 10 pojazdów opancerzonych". 

00:54

- Turcja nie zamyka drzwi przed przystąpieniem Szwecji i Finlandii do NATO, ale chce rozmów z krajami nordyckimi i stłumienia działalności terrorystycznej w tych krajach, zwłaszcza w Sztokholmie - powiedział rzecznik prezydenta Turcji Ibrahim Kalin.

00:46

Władze obwodu charkowskiego ostrzegają mieszkańców przed rosyjskimi pułapkami minowymi w pobliżu infrastruktury cywilnej.

00:44

- Absolutnie nie możemy mówić w tej chwili o tym, że Rosja kapituluje lub o tym, że jej przegrana jest blisko. Rzeczywiście Ukraińcy odnoszą sukcesy, ich armia dzielnie powstrzymuje najeźdźcę. Natomiast Rosja cały czas jest w stanie prowadzić działania zbrojne, wymierzone również w ludność cywilną - podkreślił w Polskim Radiu 24 wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk. 

Czytaj więcej:

Posłuchaj
50:45 _PR24_AAC 2022_05_14-10-07-18.mp3 Szymon Szynkowski vel Sęk, Jan Kanthak, Paweł Kowal i Marcin Kulasek o wojnie na Ukrainie (Sztuka słuchania)

 

00:36

- Dopóki Rosja będzie zachowywać się tak agresywnie w stosunkach międzynarodowych to nie może liczyć na to, że ktokolwiek będzie przed nią się cofał. Należy cieszyć się z rozszerzenia NATO - powiedział w Polskim Radiu 24 Jarosław Wojtas z Wyższej Szkoły Bankowej. 

Czytaj także: 

00:30

- Putin rozpoczął tę wojnę, żeby bronić Rosji przed rozszerzającym się NATO. To było opisane w żądaniach Rosji przedstawionych UE, NATO i USA w grudniu 2021 r. Jeśli Finlandia przystąpi do paktu, Putin będzie miał NATO praktycznie na przedmieściach Petersburga - powiedział w Polskim Radiu 24 Artur Żak, dziennikarz Radia Lwów.

Czytaj więcej:

00:14

Ministerstwo Kultury Ukrainy: Rosja popełniła ponad 300 przestępstw przeciwko dziedzictwu kulturowemu Ukrainy.

Wiele obiektów kultury zostało poważnie uszkodzonych lub zniszczonych w 13 obwodach. Najbardziej ucierpiały obwody: charkowski (90 obiektów), doniecki (70) i kijowski (62).

00:12

Nowa prezydent Węgier Katalin Novak w sobotnim inauguracyjnym przemówieniu potępiła inwazję Rosji na Ukrainę.

Węgry potępiają putinowską agresję, zbrojny atak na suwerenne państwo. Na zawsze mówimy nie wszelkim próbom przywrócenie Związku Sowieckiego - zaznaczyła.

00:05

Ambasador Rosji w USA Anatolij Antonow powiedział, że "Stany Zjednoczone coraz bardziej angażują się w konflikt o najbardziej nieprzewidywalnych konsekwencjach dla dwóch mocarstw atomowych". Zaznaczył również, że "Moskwa nie skapituluje w Ukrainie". 

23:49

W regionie Chersonia okupanci uwolnili porwanego dyrektora szkoły.

23:19

Jak podaje agencja Ukrinform, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nagrodził 212 dodatkowych żołnierzy.

22:59

Codzienne wieczorne wystąpienie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. 

22:44

Lider zespołu Kalush Orchestra, po swoim występie na finale Eurowizji zwrócił się ze sceny do światowej społeczności i poprosił o pomoc dla zakładu Azowstal i Mariupola.

22:29

Denys Szmyhal rozmawiał z Ursulą von der Leyen na temat przyjęcia Ukrainy do Unii Europejskiej.

22:18

Jak podaje Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy, obecnie na terenie zakładu Azowstal zablokowanych jest około 600 ciężko rannych obrońców Ukrainy. "Ich życie jest zagrożone, ponieważ potrzebują natychmiastowej ewakuacji i leczenia" - wskazuje MSZ.

22:07

W swoim codziennym wystąpieniu prezydent przyznał, że sytuacja w Donbasie jest bardzo trudna, gdyż nacierają tam Rosjanie. - Rosyjskie wojska próbują osiągnąć tam jakikolwiek sukces. W osiemdziesiątym dniu agresji wygląda to na szaleństwo, ale oni nie zaprzestają ataków - powiedział Wołodymyr Zełenski.


Posłuchaj
00:27 11739451_1.mp3 Prezydent Ukrainy powiedział, że Ukraińcy zmuszą rosyjskie wojska do wycofania się z ich kraju.

 

21:39

Podsumowanie 80. dnia wojny na Ukrainie.

21:35

Turcja jest gotowa na ewakuację drogą morską rannych ukraińskich żołnierzy z Azowstalu, ale nie uzyskała jeszcze zgody Kremla. Rzecznik tureckiego prezydenta Ibrahim Kalin powiedział agencji Reuters, że przed dwoma tygodniami propozycję omawiał w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, ale na akcję nie zgadza się Moskwa.

21:26

Rosyjskie wojska ostrzeliwują obiekty infrastrutury cywilnej w obwodzie donieckim, ługańskim, odeskim i charkowskim. Poinformował o tym sztab generalny ukraińskiej armii.

Cywilne obiekty są ostrzeliwane rakietami i pociskami artyleryjskimi. Rakiety "Grad" spadły na kilka miejscowości w rejonie Krzywego Rogu. W obwodzie sumskim ostrzelano z moździerzy wieś Wełyka Pysariwka. Nie ma informacji o poszkodowanych.

21:17

Pierwsza Dama Ukrainy w rozmowie telefoniczej podziękowała Agacie Kornhauser-Dudzie.

21:10

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w sobotę wieczorem zaapelował do Europejczyków, by w finale konkursu Eurowizji głosowali na ukraińską grupę Kalush Orchestra. Zespół przyjechał do Turynu we Włoszech z piosenką "Stefania", dedykowaną matkom.

20:58

Szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko przekazał na Telegramie, że "trzy osoby zginęły, a cztery zostały ranne w sobotę w wyniku ostrzałów sił rosyjskich w obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy".

20:55

- Siły rosyjskie wycofały do portów większość swoich okrętów z Morza Czarnego, pozostawiając tylko dwie jednostki do zadań patrolowych - poinformowało w sobotę dowództwo operacyjne Południe ukraińskiej armii na Facebooku.

"Marynarka wojenna sił wroga pozostawiła na patrolowaniu dwa okręty, a reszta odzyskuje siły i zapasy w bazach Krymu" - poinformowało dowództwo Południe, podkreślając jednak, że nadal utrzymuje się ryzyko ataków rakietowych lub wrogiego desantu.

20:23

20:21

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę zakazującą w kraju działalności prorosyjskich partii politycznych – poinformowała w sobotę deputowana partii Sługa Narodu Olha Sowhyria na Telegramie.

- Prezydent Ukrainy podpisał ustawę o zakazie prorosyjskich partii politycznych! Ustawa wejdzie w życie w dzień po jej opublikowaniu – podkreśliła deputowana.

20:10

Rosyjskie siły zbrojne przygotowują natarcie w kierunku obwodu donieckiego na południowym wschodzie Ukrainy i nadal blokują żołnierzy ukraińskich w kombinacie Azowstal w Mariupolu – poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku."Na kierunku donieckim ugrupowania przeciwnika koncentrują wysiłki na przygotowaniu się do działań ofensywnych w stronę miejscowości Siewierodonieck, Sołedar i Bachmut, uzupełniając zapasy i przegrupowując pododdziały. Na wspomnianym kierunku przemieszczono do dwóch batalionów grup taktycznych" – podał sztab.

Jak dodał, siły rosyjskie atakują na linii frontu w obwodzie donieckim przy wsparciu artylerii i lotnictwa i odniosły "częściowy sukces" w okolicach Awdijiwki.

Na kierunku charkowskim wróg usiłuje utrzymać zajęte pozycje oraz kontrolę szlaków dostaw na północ i wschód od Charkowa, a także nie dopuścić do przesuwania się sił ukraińskich w stronę granicy.

W Mariupolu wojska rosyjskie nadal blokują żołnierzy ukraińskich w kombinacie Azowstal, przypuszczając zmasowane ataki artyleryjskie i lotnicze.

Wróg stara się umocnić obecność militarną na Wyspie Węży na Morzu Czarnym, wzmacniając tam system obrony przeciwlotniczej.

Na okupowanych terytoriach na wschodzie i południu kraju przeciwnik próbuje wciągnąć miejscową ludność w pracę w okupacyjnych instytucjach i nielegalnych formacjach ochrony prawa.

19:58

Rosyjskie siły zbrojne przygotowują natarcie w kierunku obwodu donieckiego na południowym wschodzie Ukrainy i nadal blokują żołnierzy ukraińskich w kombinacie Azowstal w Mariupolu – poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.

"Na kierunku donieckim ugrupowania przeciwnika koncentrują wysiłki na przygotowaniu się do działań ofensywnych w stronę miejscowości Siewierodonieck, Sołedar i Bachmut, uzupełniając zapasy i przegrupowując pododdziały. Na wspomnianym kierunku przemieszczono do dwóch batalionów grup taktycznych" – podał sztab.

Jak dodał, siły rosyjskie atakują na linii frontu w obwodzie donieckim przy wsparciu artylerii i lotnictwa i odniosły "częściowy sukces" w okolicach Awdijiwki.

Na kierunku charkowskim wróg usiłuje utrzymać zajęte pozycje oraz kontrolę szlaków dostaw na północ i wschód od Charkowa, a także nie dopuścić do przesuwania się sił ukraińskich w stronę granicy.

W Mariupolu wojska rosyjskie nadal blokują żołnierzy ukraińskich w kombinacie Azowstal, przypuszczając zmasowane ataki artyleryjskie i lotnicze.

Wróg stara się umocnić obecność militarną na Wyspie Węży na Morzu Czarnym, wzmacniając tam system obrony przeciwlotniczej.

Na okupowanych terytoriach na wschodzie i południu kraju przeciwnik próbuje wciągnąć miejscową ludność w pracę w okupacyjnych instytucjach i nielegalnych formacjach ochrony prawa.

19:42

Władze Rosji nie wiedzą, co robić z okupowanymi terenami na Ukrainie – oświadczył doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko w ukraińskiej telewizji.

- Praktycznie codziennie widzimy, a to w Donbasie, a to w obwodzie chersońskim któregoś z wyższych urzędników Rosji. Wygląda na to, że jeżdżą tam, żeby na tej podstawie zorientować się, co robić dalej z tymi terenami, dopóki nie zapadła jakaś decyzja w Moskwie - oznajmił Denysenko.

Jego zdaniem prezydent Rosji Władimir Putin jest namawiany do anektowania tych obszarów. - I oczywiście on też by tak wolał, ale na razie decyzji o aneksji jakichś obszarów nie podjęto - dodał.

19:41

- Od początku wojny na Ukrainie ponad 400 rosyjskich dyplomatów musiało opuścić kraje europejskie, gdzie mieli być szpiegami; to poważny cios dla Moskwy i europejskie organy bezpieczeństwa zakładają, że Rosja będzie teraz dostosowywać swoją działalność szpiegowską do zmienionej sytuacji - informuje telewizja ARD.

Wśród około 400 rosyjskich dyplomatów, o których mówi się, że w rzeczywistości są agentami służb specjalnych, było 40 Rosjan akredytowanych przy ambasadzie Rosji w Berlinie i rosyjskich konsulatach generalnych w Niemczech - przypomina portal telewizji.

19:40

- Zatrzymany przez Rosjan duży konwój ewakuacyjny z Mariupola, na południowym wschodzie Ukrainy, w którym jedzie od 500 do 1000 samochodów, po trzech dniach wymuszonego postoju ruszył w dalszą drogę - poinformował w mediach społecznościowych doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.Osoby, które opuściły Mariupol, przekazały, że musiały zatrzymywać się na dziesiątkach rosyjskich punktów kontroli, aby przedostać się na terytorium wolnej Ukrainy - podał portal "Ukraińska Prawda".

Rosjanie sprawdzali ich telefony i sugerowali, że powinni udać się do Rosji. Świadkowie mówili, że podczas takich "filtracji" okupanci opowiadali o zabijaniu cywilów.

18:38

Krymska dziennikarka i pielęgniarka Iryna Daniłowycz, która zaginęła pod koniec kwietnia, została zatrzymana przez rosyjskie służby bezpieczeństwa i była przez nie torturowana - podała organizacja praw człowieka KrymSOS. Według ukraińskiej rzeczniczki praw człowieka Ludmyły Denisowej kobieta przebywa obecnie w areszcie śledczym w Symferopolu na Półwyspie Krymskim.

18:37

W Portugalii zablokowano sprzedaż posiadłości należącej do objętego sankcjami rosyjskiego miliardera Romana Abramowicza.

Nieruchomość w regionie Algarve na południu kraju jest warta 10 milionów euro. Jej rejestr został zamrożony 25 marca, co oznacza, że nie może zostać sprzedana.

Wnioskowało o to portugalskie ministerstwo spraw zagranicznych. Według portugalskich mediów Roman Abramowicz próbował sprzedać nieruchomość 15 dni przed atakiem Rosji na Ukrainę.

Roman Abramowicz - właściciel piłkarskiego klubu Chelsea - został objęty sankcjami przez Unię Europejską za powiązania z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Miliarder w kwietniu 2021 roku otrzymał obywatelstwo portugalskie, co wywołało w Portugalii wiele kontrowersji.

18:14

Rosyjscy okupanci siłą wywożą mieszkańców miasta Popasna w obwodzie ługańskim na terytoria Ukrainy okupowane od 2014 roku – poinformował szef władz obwodowych Serhij Hajdaj.

- Okupanci przeszukują ruiny w poszukiwaniu żywych osób i pod lufami karabinów wywożą je na terytoria znajdujące się pod okupacją jeszcze od 2014 roku – do Perwomajska i Kadijewki – oznajmił Hajdaj.Powiedział, że wywiezione osoby są przetrzymywane wbrew woli, a krewni nie mają z nimi kontaktu.

Zniszczona na skutek rosyjskich ostrzałów Popasna jest od 8 maja okupowana przez siły rosyjskie. W mieście pozostało ponad 1500 mieszkańców, którzy nie chcieli się ewakuować.

17:51

Szefowa MSZ Niemiec Annalena Baerbock wyraziła poirytowanie słowami prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana na temat ewentualnego przystąpienia Finlandii i Szwecji do NATO - pisze agencja dpa. Oczekuje się, że kwestia rozszerzenia Sojuszu będzie omawiana w sobotę na spotkaniu szefów dyplomacji państw NATO w Berlinie.

Właściwie każdy kraj demokratyczny powinien być zadowolony, że demokracje o silnym potencjale obronnym wzmocnią Sojusz - powiedziała cytowana przez dpa Baerbock w sobotę po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw G7 w Weissenhaus nad Morzem Bałtyckim. Sama Baerbock podkreśliła, że "bardzo, bardzo" poparłaby przystąpienie Finlandii i Szwecji do NATO.

Zaznaczyła, że presję na Finlandię i Szwecję w sprawie wejścia do NATO wywiera nie Sojusz, lecz działania prezydenta Rosji Władimira Putina. Oba kraje są stabilnymi demokracjami, które od dziesięcioleci żyją w pokoju ze wszystkimi swoimi sąsiadami - dodała szefowa niemieckiej dyplomacji.

W piątek Erdogan oświadczył, że "obecnie obserwujemy rozwój sytuacji dotyczącej Szwecji i Finlandii, ale nie mamy pozytywnej opinii na ten temat" - powiedział. Kraje skandynawskie "są schronieniem dla wielu organizacji terrorystycznych" - dodał, nie podając szczegółów.

Sprzeciw Turcji mógłby zablokować Finlandii i Szwecji możliwość przystąpienia do NATO, ponieważ rozszerzenie organizacji wymaga jednomyślnej zgody jej członków.

W sobotę wieczorem w Berlinie podczas nieformalnej kolacji roboczej do szefów dyplomacji państw NATO dołączą ich odpowiednicy ze Szwecji i Finlandii, Ann Linde i Pekka Haavisto.

Spotkaniu w Berlinie będzie przewodniczyć zastępca sekretarza generalnego NATO Mircea Geoana. Sekretarz generalny Jens Stoltenberg jest zakażony koronawirusem i zgodnie z zaleceniami medycznymi obowiązującymi w Belgii od wtorku pracuje z domu.

17:35

Rosyjskie służby specjalne werbowały ukraińskich uczniów – poinformowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) obwodu wołyńskiego na Facebooku.

W Łucku SBU stwierdziła trzy takie przypadki. Nastolatki fotografowały wojskowe obiekty. W ich telefonach znaleziono korespondencję z nieznajomymi, którzy interesowali się sytuacją w regionie – podała SBU.

SBU podała, że funkcjonariusze ochrony prawa w Łucku zauważyli trzech nastolatków, którzy stale przebywali w pobliżu jednego z posterunków, przy czym nie potrafili wyjaśnić dlaczego. W ich telefonach służba znalazła wiele fotografii lotniska wojskowego oraz punktu remontowego samolotów w Łucku.

W korespondencji z uczniami nieznajomi abonenci rosyjscy zadawali siódmoklasistom pytania o sytuację w regionie, rozmieszczenie wojskowych obiektów oraz sprzętu wojskowego.

17:34

17:32

Turcja zaoferowała przeprowadzenie ewakuacji drogą morską Ukraińców ukrywających się w hucie Azowstal w Mariupolu - poinformował rzecznik prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana.

Ibrahim Kalin powiedział Reuterowi, że propozycja została przedstawiona dwa tygodnie temu prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu i wciąż "pozostaje na stole", choć Rosja nie wyraziła na nią zgody. Plan zakładał, że ukrywający się w zakładzie byliby przewiezieni do portu w Berdiańsku. Następnie turecki statek zabrałby ich przez Morze Czarne do Stambułu.

"Jeśli można byłoby to zrobić w ten sposób, cieszylibyśmy się z możliwości zrobienia tego. Jesteśmy gotowi do działania" - zadeklarował Ibrahim Kalin. "Nasz statek jest gotowy do wypłynięcia i przywiezienia rannych żołnierzy i cywilów do Turcji" - dodał rzecznik tureckiego prezydenta.

17:31

Nowe wytyczne Komisji Europejskiej w sprawie płatności za gaz w rublach wywołały oburzenie części krajów - ustaliła nieoficjalnie brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Padły oskarżenia o lobbing i korupcję. Przypomnijmy - zgodnie z dekretem Putina spółki kupujące gaz z Rosji powinny otworzyć konta w Gazprombanku i płacić za gaz w rublach. Polska i Bułgaria, które odmówiły spełnienia tego żądania, zostały odcięte przez Rosję od dostaw błękitnego paliwa.

"Komisja przymyka oczy i pokazuje krajom członkowskim, jak ulegać żądaniom Rosji jednocześnie unikając sankcji" - powiedział Beacie Płomeckiej jeden z unijnych dyplomatów. Komisja przedstawiła swoje wytyczne na zwołanym w trybie pilnym spotkaniu wczoraj wieczorem, na szczeblu ekspertów. Są one wątpliwie prawnie - komentują rozmówcy brukselskiej korespondentki Polskiego Radia.

Z ich relacji wynika, że ani razu podczas spotkania Komisja nie powiedziała otwarcie, że nie zgadza się na płatność w rublach, i to byłoby złamaniem sankcji. Komisja podkreśla, że otwarcie konta w Gazprombanku w euro, czy dolarach nie jest złamaniem sankcji, jeśli spółki płacą za gaz w walutach określonych w kontraktach i że takie płatności definitywnie zwalniają je z dalszych zobowiązań. I wystarczy, według Brukseli, że firmy złożą oświadczenie, że wypełniają swoje kontrakty, uznając za zrealizowaną płatność w euro lub dolarach.

Kilku unijnych dyplomatów powiedziało brukselskiej korespondentce Polskiego Radia, że część ekspertów wyraziła zdziwienie, a niektórzy oburzenie propozycją Komisji. Posypały się pytania - jak zatem traktować przewalutowanie z kont w euro na konta w rublach. Komisja odpowiadała, że transakcje między kontami przez Gazprombank nie są ani ominięciem ani złamaniem sankcji.

"To jest niepoważne" - skomentował jeden z dyplomatów. "To pachnie lobbingiem koncernów i korupcją" - skomentował inny rozmówca brukselskiej korespondentki Polskiego Radia. Podziela tę opinię jeden z urzędników, który uważa, że z propozycją Komisją wydawały się być wcześniej zapoznane między innymi Francja, co mogłoby być jeszcze zrozumiałe jako prezydencja, ale też Niemcy, Węgry i nie jest wykluczone, że Włochy.
Jeden z dyplomatów powiedział, że podejrzenia budzi sam fakt zorganizowania spotkania w trybie pilnym, z zaskoczenia, w piątek wieczorem. Wyraził też opinię, że Rosjanie powoli wciągają unijne firmy w interesy, jak gdyby się nic nie stało. Sprawa będzie miała ciąg dalszy - na posiedzeniu ambasadorów krajów członkowskich w przyszłym tygodniu.

17:28

Estonia może przekazać Ukrainie izraelskie rakiety ziemia - woda o zasięgu blisko 300 km. Chodzi o system opracowany na bazie rakiety Gabriel 5 w 2020 roku przez izraelsko-singapurską spółkę i sprzedany Estonii w ubiegłym roku.

Do przekazania estońskich rakiet na Ukrainę potrzebna była zgoda rządu izraelskiego, którą według Jerusalem Post, Tallinn uzyskał. Izraelska gazeta powołuje się źródła ukraińskie. Rakiety Gabriel 5 są też w posiadaniu sąsiedniej Finlandii.

System Blue Spear może znacząco zmienić sytuację na Morzu Czarnym i Azowskim, które kontrolowane są w pełni przez rosyjską flotę. Jego zasięg oraz zaawansowanie technologiczne mogą zagrozić operującym tam rosyjskim okrętom i zmusić je do pozostawania poza rażeniem nowej broni.

17:26

Nowo wybrana prezydent Węgier Katalin Novak potępiła rosyjską inwazję na Ukrainę. Zapowiedziała również wizytę w naszym kraju, w celu poprawienia relacji między Węgrami a Polską.

"Potępiamy zbrojną inwazję Putina na suwerenne państwo. Mówimy stanowcze działaniom mającym na celu przywrócenie Związku Radzieckiego'' - mówiła prezydent Węgier podczas inauguracji stanowiska. Podkreśliła również, że wojna na Ukrainie to "walka również z nami - kochającymi pokój Węgrami''. Dodała, że jej kraj żądał, by zbrodnie wojenne popełnione na Ukrainie były rzetelnie zbadane, a odpowiedzialni za nie - ukarani.

Katalin Novak to pierwsza kobieta na stanowisku prezydenta Węgier w historii. Jest członkinią konserwatywnej partii Fidesz, a więc tego samego ugrupowania, do jakiego należy premier Węgier Viktor Orban.

Węgry są jedynym państwem w Unii Europejskiej, które nie zezwala na transport broni do Ukrainy przez swoje terytorium. Ponadto nie poparły sankcji obejmujących rosyjską ropę naftową i gaz. Te decyzje wpłynęły na ochłodzenie stosunków między Polską a Węgrami.

17:00

 - Wojska rosyjskie opuszczają przedmieścia Charkowa na północnym wschodzie Ukrainy i kierują się w stronę granicy ukraińsko-rosyjskiej – potwierdził w sobotę mer miasta Ihor Terechow w wywiadzie dla BBC.

„Rosjanie prowadzili nieustanny ostrzał artyleryjski Charkowa, bo stali bardzo blisko miasta. Dzięki wysiłkom charkowskiej obrony terytorialnej i Sił Zbrojnych Ukrainy odeszli daleko od terytorium miasta w kierunku rosyjskiej granicy” – oznajmił Terechow.

Zaznaczył, że siłom rosyjskim tylko raz udało się zająć niewielką część Charkowa i nie przebywali tam długo. W ciągu ostatnich pięciu dni Charków nie był ostrzeliwany. Pięć dni temu doszło do jednej próby zaatakowania lotniska rakietą, ale została ona strącona przez siły ukraińskie.

„Teraz w Charkowie jest cicho i ludzie stopniowo wracają do miasta. Zaopatrujemy wszystkich mieszkańców w wodę, gaz i energię elektryczną. Niestety wiele budynków mieszkalnych zostało zniszczonych lub uszkodzonych. W przyszłości będziemy więc musieli przeprowadzić ogromną odbudowę” – powiedział.

Brytyjskie ministerstwo obrony podało w czwartek, że wycofywanie rosyjskich sił z obwodu charkowskiego jest milczącym uznaniem niezdolności Rosji do opanowania kluczowych miast Ukrainy, w których najeźdźcy spodziewali się niewielkiego oporu ze strony lokalnych mieszkańców.

16:47

W kombinacie Azowstal, który pozostaje ostatnim punktem ukraińskiego oporu w Mariupolu w obwodzie donieckim Ukrainy, nie walczą już tylko ciężko ranni – oznajmiła żona żołnierza piechoty morskiej, który broni zakładu.

„W Azowstalu nie ma zdrowych żołnierzy. Są tylko ciężko i średnio ciężko ranni, ale chłopcy wciąż walczą” – powiedziała Hanna Iwłejewa, którą cytuje portal Suspilne.

16:34
16:26

Rosyjscy okupanci planują rozpoczęcie w najbliższy poniedziałek „spisu” ludności obwodu chersońskiego na południu Ukrainy – poinformowała w sobotę ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa na Facebooku.

Według Denisowej „spis” miałby zostać zakończony do końca maja.

16:20

Mer Kijowa zapowiedział, że 40 pomników będących historycznym nawiązaniem do Rosji i ZSRR zostanie zdemontowanych. 

15:58

Rosyjscy okupanci prowadzą mobilizację na Krymie, wzywając na komisję wojskową mężczyzn do 60. roku życia – poinformował w sobotę regionalny kanał Telegramu Krymskij Wietier.

W miastach Saki, Dżankoj i Krasnohwardijskie rezerwiści są zapraszani do komisji wojskowych „na sprawdzenie”. Przy tym mają mieć przy sobie paszport.

15:50

Zabici i ranni rosyjscy żołnierze z Wyspy Węży przewożeni są do Sewastopola w okupowanym Krymie. Jak informuje portal Suspilne, miejscowe szpitale i oddziały chirurgii są przepełnione. 

15:38

Do Kijowa przyjechała w sobotę delegacja Senatu Stanów Zjednoczonych na czele z liderem mniejszości republikańskiej w tej izbie Mitchem McConnellem. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w mediach społecznościowych podziękował im za wsparcie ze strony USA w wojnie z Rosją, w tym za przywództwo w walce o Ukrainę i demokratyczne wartości.

"Dziękuję wam za przywództwo w walce nie tylko o nasz kraj, ale też o demokratyczne wartości i swobody" - przekazał Zełenski we wpisie na Facebooku.

15:07

38 krajów przywróciło do pracy swoje ambasady/placówki dyplomatyczne w Kijowie. Większość z nich pracuje w ograniczonych możliwościach. Ambasada USA oficjalnie nie ogłosiła swojego powrotu, jednak pracownicy przybyli w tym tygodniu do Kijowa. 

14:56

"Nigdy nie uznamy zmian granic, które Rosja chce wymusić siłą militarną" - oświadczyła szefowa niemieckiego MSZ Annalena Baerbock w sobotę na zakończenie konsultacji ministrów spraw zagranicznych państw G7 w Weissenhaus w Szlezwiku-Holsztynie. Oskarżyła Rosję o prowadzenie "wojny zbożowej".

Oprócz Niemiec do grupy G7 należą Stany Zjednoczone, Kanada, Francja, Wielka Brytania, Włochy i Japonia.

14:45

Prezydent Finlandii poinformował przywódcę Rosji o zamiarze przystąpienia jego kraju do NATO. Sauli Niinistö i Władimir Putin rozmawiali na ten temat telefonicznie z inicjatywy Helsinek.

Jak tłumaczył Władimirowi Putinowi prezydent Niinistö, bezpieczeństwo jego kraju pogorszyły rosyjskie żądania gwarancji bezpieczeństwa, domaganie się przez Moskwę, aby pewne kraje nie wstępowały do NATO, a następnie inwazja na Ukrainę.

14:25

W rejonie Izium, w obwodzie charkowskim Ukraińcy przypuścili kontratak. 

14:05
13:49

Prezydent Finlandii poinformował przywódcę Rosji o zamiarze przystąpienia jego kraju do NATO. Sauli Niinistö i Władimir Putin rozmawiali na ten temat telefonicznie.

Złożenie wniosku o wstąpienie do Sojuszu ma być ogłoszone w ten weekend. Według Kremla plany te zagrażają bezpieczeństwu Rosji. Moskwa zamierza na to zareagować. Nie podano jednak szczegółów w jaki sposób.

13:41

Kraje G7 wezwały Białoruś do tego, by zaprzestała "umożliwiać Rosji prowadzenie inwazji na Ukrainę".

13:22

Rosjanie ostrzelali przygraniczną wioskę w obwodzie Czernihowskim. 

13:12

Jedną z głównych broni wykorzystywanych w walce przeciwko Rosji są drony. Armia ukraińska po raz kolejny prezentuje, zniszczenie sprzętu przeciwnika przy pomocy właśnie dronów. 

12:58

Grupa G7 zadeklarowała wzmacnianie politycznej i ekonomicznej izolacji Rosji, kontynuowanie dostaw broni dla Ukrainy i łagodzenie globalnych niedoborów żywności będących skutkiem wojny. Ministrowie spraw zagranicznych siedmiu najbardziej uprzemysłowionych państw świata wydali wspólne oświadczenie po spotkaniu na północy Niemiec.

12:45

Grupa artystów z Ukrainy, którzy opuścili kraj po napaści Rosji, zaprezentowała w sobotę swoje prace w Instytucie Polskim w Rzymie. Wszystkie dotyczą wojny i są obrazem przeżyć w ostatnich tygodniach.

Polska placówka nad Tybrem udostępniła swoje sale na tę wyjątkową ekspozycję, zorganizowaną przez ambasadę Ukrainy we Włoszech.

12:34

Z najnowszych danych przedstawionych przez stronę ukraińską wynika, że Rosjanie od początku agresji (24 lutego) stracili już 27 200 żołnierzy.

12:20

Indie zakazują eksportu pszenicy ze skutkiem natychmiastowym - poinformowała tamtejsza Dyrekcja Generalna Handlu Zagranicznego. Władze argumentują, że w ten sposób chcą zarządzać ogólnym bezpieczeństwem żywnościowym w kraju oraz zapewniają, że restrykcje nie dotyczą sąsiednich i rozwijających się państw.

Rząd centralny umieścił eksport pszenicy w kategorii "zabronione", ale z pewnymi wyjątkami - nie dotyczy to transportów zaplanowanych przed 13 maja. Zakaz może być także uchylony na podstawie zezwolenia udzielonego przez indyjski rząd innym krajom w celu zaspokojenia ich potrzeb w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego.

12:13

Eksperci ISW przewidują, że Ukraina wygra bitwę o Charków. 

11:56

Rosjanie opublikowali w mediach społecznościowych kontakty bliskich obrońców Azowstalu - poinformował w sobotę doradca mera Mariupola, Petro Andriuszczenko. Jak ocenił, tym samym Rosjanie atakują nie tylko żołnierzy ukraińskich w Azowstalu, ale i ich rodziny.

"Wczoraj okupanci upowszechnili w mediach społecznościowych kontakty (telefony i profile) narzeczonych i żon naszych obrońców" - napisał Andriuszczenko na serwisie Telegram.

11:43

Zgodnie z wczorajszą zapowiedzią, Rosja wstrzymała dostawy prądu do Finlandii. Od dziś nie dostarcza go RAO Nordic, spółka-córka państwowego rosyjskiego holdingu elektrycznego Inter RAO. Dziennik "Helsingin Sanomat" potwierdził tę informację u operatora fińskiej sieci energetycznej, Fingrid.

Wczoraj władze RAO Nordic twierdziły, że nie otrzymały zapłaty za energię dostarczoną w maju i zapewniały, że w związku z tym nie są w stanie płacić za prąd importowany z Rosji.

11:33

Rosjanie wciąż ostrzeliwują Azowstal. 

11:16

Ukraińscy funkcjonariusze Straży Granicznej w zakładach Azowstal w Mariupolu. Na terenie zakładów wciąż przebywają żołnierze, którzy stanowią silny opór przed rosyjskim wojskiem. 

11:01

Rosja wstrzymała dostawy elektryczności do Finlandii. Dostawy z Rosji stanowią 10 proc. fińskiego zapotrzebowania na energię elektryczną. 

10:52

W rosyjskiej republice Komi zamiast oryginalnej Coca-Coli władze wprowadzają do obiegu "patriotyczną" wersję napoju "Komi-Cola"

10:43

Prorosyjscy separatyści z Osetii Południowej przygotowują prowokację wymierzoną w Gruzję. Na 17 lipca w tej samozwańczej republice zaplanowano referendum o przystąpieniu do Rosji. Dokument o przeprowadzeniu referendum podpisał ustępujący po przegranych wyborach, samozwańczy prezydent separatystycznego regionu Anatolij Bibiłow.

Tbilisi i większość światowych stolic traktuje Osetię Południową jak integralną część terytorium Gruzji. W 2008 roku po gruzińsko - rosyjskiej wojnie Rosja uznała niepodległość separatystycznego regionu i rozlokowała na jego terytorium swoje bazy wojskowe.

10:34

Rosjanie ostrzelali 11 osiedli w obwodzie ługańskim, tylko w ciągu jednego dnia. 

10:26
10:21

Rosyjska armia, która miała aspiracje, by równać się do światowej czołówki, popełniła na Ukrainie szereg błędów i pokazała swoje słabości, bo pomimo modernizacji, wciąż walczy „po staremu” – mówi PAP Mariusz Cielma, redaktor naczelny miesięcznika „Nowa technika wojskowa”.

„Wojna w Ukrainie już wielokrotnie zaskoczyła tych, którzy ją obserwują. Najpierw skuteczna obrona Ukraińców i nieudolna rosyjska ofensywa sprawiły, że upadła teza o szybkim zdobyciu Ukrainy. Potem okazało się, że kolejny etap – ta mityczna +wielka bitwa+ w Donbasie również nie potoczyła się według planów Rosji” – mówi PAP Mariusz Cielma, naczelny „Nowej Techniki Wojskowej”.

10:12

Rozmawiamy o ewakuacji 60 osób z zakładów metalurgicznych Azowstal, są to ciężko ranni i medycy - powiedziała w sobotę wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk. Wcześniej wicepremier mówiła, że rozmowy dotyczą ewakuacji 38 ciężko rannych.

"Jest tam kilkaset osób rannych. Ich trzeba ratować w pierwszej kolejności, bo Rosjanie nie zgodzą się na wszystkich od razu" - powiedziała Wereszczuk, cytowana w sobotę przez portal ukraińskiej telewizji Suspilne. Dodała następnie: "tak więc, na początek - ciężko ranni i medycy. To faktycznie 60 osób".

10:04

Ostatniej nocy w Odessie, alarm przeciwrakietowy miał miejsce równocześnie z burzą. 

09:57

W obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy odnotowano 271 przypadków uprowadzeń cywilów przez wojska rosyjskie; ponad 100 osób jest przetrzymywanych - podała w sobotę agencja Ukrinform, powołując się na władze regionu.

Władze regionu informują, że wojskowi rosyjscy zmuszają do kolaboracji rolników na terenach okupowanych. Pozwalają im bowiem na działalność tylko na podstawie wydawanych przez siebie specjalnych zezwoleń. "Okupanci twierdzą, że warzywa z obwodów chersońskiego i zaporoskiego sprzedawane są na bazarach na Krymie" - wskazują władze obwodu.

09:50

Od 24 lutego, polską granicę przekroczyło 3,36 mln Ukraińców - informuje Straż Graniczna. 

09:40

Sztab generalny armii ukraińskiej podał w porannym komunikacie w sobotę, że podczas walk w obwodzie donieckim wojska rosyjskie stosowały moździerze, artylerię lufową i systemy rakietowe w celu zadania maksymalnych strat siłom ukraińskim.

Głównym celem Rosjan jest "osiągnięcie całkowitej kontroli" nad ukraińskimi obwodami: donieckim, ługańskim i chersońskim i "zapewnienie trwałości korytarza lądowego" z anektowanym Krymem - ocenia sztab w komunikacie w 80. dniu agresji rosyjskiej.

09:32

Od początku wojny zginęło ok. 27 200 rosyjskich żołnierzy - informuje Sztab Generalny Ukrainy. 

09:20

Ukraińskie służby "zbierają" ciała rosyjskich żołnierzy z frontu. Będą czekać w specjalnych chłodniach do momentu, kiedy będzie można w bezpieczny sposób przekazać je rodzinom. Żołnierze pochodzą głównie w regionu podkijowskiego oraz czernihowskiego.

09:07

Alaksandr Łukaszenka podpisał dekret o zwolnieniu Uładzimira Czuszaua, ambasadora Białorusi w Polsce. Jesienią 2020 r. z inicjatywy strony białoruskiej ambasadorzy Polski i Białorusi zostali odwołani na „na konsultacje” do swoich krajów i nie przebywali w państwach akredytacji.

08:40

Prorosyjscy separatyści z Osetii Południowej przygotowują prowokację wymierzoną w Gruzję. Na 17 lipca w tej samozwańczej republice zaplanowano referendum o przystąpieniu do Rosji. Dokument o przeprowadzeniu referendum podpisał ustępujący po przegranych wyborach, samozwańczy prezydent separatystycznego regionu Anatolij Bibiłow.

08:40

Władze Ukrainy są gotowe odesłać ciała poległych rosyjskich żołnierzy do Rosji zgodnie z normami międzynarodowego prawa humanitarnego – podała stacja BBC, cytując szefa wydziału współpracy cywilno-wojskowej Ukrainy Wołodymyra Lamzina.

08:16

Minionej doby z Ukrainy do Polski wjechało 21,2 tysiąca osób. W przeciwnym kierunku odprawiono 27 tysięcy osób.

Dziś do godziny 7 rano z Ukrainy do Polski przyjechało 6 tysięcy osób. W sumie od 24 lutego funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili 3 miliony 360 tysięcy osób, które przybyły z Ukrainy.

07:54

"Dziękuję, Polsko! To, co robicie dla nas, to więcej niż pomoc" - napisała pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska na Facebooku, komentując wsparcie Polski dla uchodźców z Ukrainy. Wskazała, że ponad 200 tysięcy dzieci ukraińskich uczy się w polskich szkołach.

07:43

Negocjacje w Unii w sprawie embarga na import ropy z Rosji zostały przeniesione na wyższy, ministerialny poziom. Porozumienie na poziomie ambasadorów kolejny raz wczoraj okazało się niemożliwe z powodu sprzeciwu Węgier. Władze w Budapeszcie chcą unijnego dofinansowania na modernizację rurociągów, by przełączyć się na inną ropę niż ta z Rosji. W poniedziałek do Brukseli przylatują ministrowie spraw zagranicznych, którzy podejmą próbę osiągnięcia porozumienia - informuje brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

Posłuchaj
00:58 11738438_1.mp3 Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
07:41

Obrona przeciwlotnicza Odessy zestrzeliwuje dużo rosyjskich dronów, które pojawiają się szczególnie w godzinach wieczornych. Poza tym jest stosunkowo spokojnie, miasto funkcjonuje normalnie - powiedział PAP honorowy ambasador Odessy w Polsce Borys Tynka.

07:37

Banalnym już dzisiaj jest stwierdzenie, że rosyjska armia zaskoczyła słabością, a ukraińska – organizacją, wyszkoleniem i przede wszystkim motywacją i determinacją, której ewidentnie nie ma po stronie rosyjskiej, ale warto to podkreślać, nawet jeśli każdy już to powiedział - ocenił Cielma.

07:36

Rosyjska armia, która miała aspiracje, by równać się do światowej czołówki, popełniła na Ukrainie szereg błędów i pokazała swoje słabości, bo pomimo modernizacji, wciąż walczy po staremu – powiedział PAP Mariusz Cielma, redaktor naczelny miesięcznika "Nowa technika wojskowa".

06:57

06:57

Głównym celem Rosjan jest "osiągnięcie całkowitej kontroli" nad ukraińskimi obwodami: donieckim, ługańskim i chersońskim i "zapewnienie trwałości korytarza lądowego" z anektowanym Krymem - ocenia ukraiński sztab w komunikacie w 80. dniu agresji rosyjskiej.

06:56

Sztab generalny armii ukraińskiej podał w porannym komunikacie w sobotę, że podczas walk w obwodzie donieckim wojska rosyjskie stosowały moździerze, artylerię lufową i systemy rakietowe w celu zadania maksymalnych strat siłom ukraińskim.

06:28

Cykl imprez w ramach akcji "lato w mieście" przygotowano w Rzymie dla ukraińskich dzieci, które ze swoimi rodzinami przybyły do stolicy Włoch. Najmłodszym uchodźcom wojennym zapewniono zabawy, ale także pomoc psychologiczną, bo wiele z nich ma traumę po tym, co przeżyły.

05:53

Rosjanie zaatakowali elektrociepłownię Krzemieńczuk w obwodzie połtawskim - podaje "Ukrainska Prawda".

05:47

W nowej, "trzeciej fazie" rosyjscy wojskowi chcą utrzymać dotychczasowe zdobycze terytorialne. - To pokazuje, że zmierzają do długiej wojny - stwierdził doradca szefa ukraińskiego MSW. - Najwyraźniej w ten sposób chcą zmusić Zachód do negocjacji a Ukrainę do ustępstw - podkreślił Wiktor Andrusiw.

05:42

Jak podkreślił Wiktor Andrusiw, w pierwszej fazie Rosjanie zamierzali ciągu kilku dni przetoczyć się przez Ukrainę, w drugiej - planowali w wielu miejscach okrążyć wojska ukraińskie a następnie je rozbić. - Nie udało im się tego uczynić - wskazał.

05:38

- To początek "trzeciej fazy" rosyjskiej wojny na Ukrainie i związanych z tym długotrwałych walk - powiedział w nocy z piątku na sobotę doradca szefa ukraińskiego MSW Wiktor Andrusiw w ukraińskiej telewizji.

05:13

Administracja Joe Bidena wezwała międzynarodowe banki do tego, aby nie pomagały Rosji w uchylaniu się od sankcji. W przeciwnym wypadku firmy ryzykują utratę dostępu do rynków w USA oraz w Europie - przekazał "New York Times".

04:46

W sobotę w Wangels w Niemczech odbędzie się spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw G7. Rozmówcy omówią sytuację na Ukrainie oraz wyzwania globalne.

04:19

W Rydze zostanie wyburzony pomnik "wyzwolicieli" znajdujący się w Parku Zwycięstwa - przekazała agencja Ukrinform.

03:51

Według agencji Reutera przywódca Osetii Południowej - jednego z dwóch separatystycznych regionów Gruzji - Anatolij Bibiłow zapowiedział, że 17 lipca odbędzie się referendum w sprawie przyłączenia się regionu do Federacji Rosyjskiej.

03:30
03:01

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin zdecydował o rozmieszczeniu około 10 tys. 500 amerykańskich żołnierzy w Europie - zastąpią oni tych, którzy wcześniej służyli na Starym Kontynencie. Do rotacji dojdzie w ciągu najbliższych tygodni.

USA w lutym i marcu rozmieściły i przeniosły tysiące żołnierzy, aby wzmocnić sojuszników w Europie w obliczu ataku Rosji na Ukrainę.

02:46

W ciągu ostatnich dni rosyjskie jednostki, poza kilkoma wyjątkami, nie podejmowały prób utrzymania pozycji wobec kontratakujących sił ukraińskich. Moskwa koncentruje się na przeprowadzeniu uporządkowanego wycofania, a nie na próbach utrzymania pozycji w pobliżu Charkowa - ocenia The Institute for the Study of War.

02:36

Zdaniem ekspertów z The Institute for the Study of War, wojsko rosyjskie prawdopodobnie podjęło decyzję o całkowitym wycofaniu się z pozycji wokół Charkowa, w obliczu kontrofensywy ukraińskiej oraz ograniczonej dostępności posiłków.

02:27

The Institute for the Study of War opublikował mapę obrazującą aktualną sytuację na froncie.

02:20

Doradca prezydenta Ukrainy Ołeksiej Arestowicz ocenił, że latem dojdzie do załamania się rosyjskiej gospodarki. - Każda próba negocjacji z Zachodem jest skazana na niepowodzienie - podkreślił. - Nie może być zdrowej gospodarki w kraju, w którym cała reszta przegniła - skomentował.

02:04

Rosjanie oferują mieszkańcom Mariupola rekompensaty pieniężne "za zniszczone mieszkania" w zamian za fałszywe zeznania przeciwko ukraińskim wojskowym - twierdzi ukraiński wywiad. Takie działania mają mieć miejsce w rosyjskim obozie filtracyjnym w Bezymennem w obwodzie donieckim.

01:46

- Rosyjska armia i gospodarka są słabe, stoją na glinianych nogach - stwierdził doradca prezydenta Ukrainy Ołeksiej Arestowicz, którego cytuje ukraińska agencja Unian.

01:29

W Rydze zostanie wyburzony pomnik "wyzwolicieli" znajdujący się w Parku Zwycięstwa - przekazała agencja Ukrinform.

01:21

Szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Kyryło Budanow w wywiadzie dla telewizji Sky News oświadczył, że prezydent Rosji Władimir Putin jest poważnie chory na raka. 

Szef HUR wyraził też przekonanie, że przełom w wojnie na Ukrainie nastąpi w sierpniu i zakończy się ona do końca roku. - Przełom nastąpi w drugiej połowie sierpnia. Do końca roku zostanie zakończona znaczna część aktywnych działań bojowych. W rezultacie przywrócimy ukraińską władzę na wszystkich naszych terytoriach, które utraciliśmy, w tym w Donbasie i na Krymie - oznajmił Kyryło Budanow.

01:17

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w opublikowanym w piątek wieczorem nagraniu powiedział, że "tak naprawdę nikt dziś nie jest w stanie przewidzieć, jak długo potrwa ta wojna". - Robimy jednak wszystko, co w naszej mocy, aby szybko wyzwolić naszą ziemię. To jest nasz priorytet - każdego dnia pracować nad tym, aby wojna trwała krócej -  powiedział. 

01:05

Agencja Unian donosi, że Emmanuel Macron miał zaproponować Ukrainie ustępstwa wobec Rosji. Zbigniew Parafianowicz w Polskim Radiu 24 stwierdził, że doniesienia te są "smutne". - One się wpisują w ten stary, sprawdzony, niemądry paradygmat, który był stosowany przez dyplomację i francuską, i niemiecką, czyli ustępowanie Rosji pod naciskiem presji militarnej - mówił.

Czytaj więcej: 

01:01

Szef władz obwodu ługańskiego Sierhij Hajdaj przekazał, że wojska rosyjskie zajęły większą część Rubiżnego. Od miesięcy toczą się intensywne walki o kontrolę nad tym miastem.

00:40

Wielka Brytania ogłosiła nowy pakiet sankcji. Działania te są wymierzone w "szemraną siatkę wspierającą wystawny styl życia Władimira Putina", jak powiedziała w oświadczeniu brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss.

00:39

Pentagon ogłosił, że nowe oddziały amerykańskie zostaną wysłane w miejsce 10,5 tys. żołnierzy, których Stany Zjednoczone wysłały do Europy od czasu inwazji Rosji na Ukrainę, aby wzmocnić wschodnią flankę NATO i kraje bałtyckie - informuje "New York Times".

00:31

Francja zaprzecza zarzutom Zełenskiego o ustępstwa wobec Rosji. Pałac Elizejski powiedział, że prezydent Francji Emmanuel Macron nigdy nie rozmawiał z Władimirem Putinem bez zgody prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i nie prosił go o żadne ustępstwa.

00:19

- Obrońcy Mariupola zabili blisko 6 tys. żołnierzy rosyjskich i zniszczyli ponad 100 sztuk rosyjskiego uzbrojenia i sprzętu wojskowego - poinformował zastępca dowódcy pułku Azow kapitan Swiatosław Pałamar, którego wypowiedź przytacza portal Suspilne.

23:58

Rosyjska armia uzupełnia swoje szeregi przerzedzone na wojnie w Ukrainie poprzez rekrutację osób werbowanych dzięki agencjom pośrednictwa pracy - twierdzi kiszyniowski dziennik internetowy Timpul.

Według mołdawskiego portalu tylko za sprawą strony internetowej Superjob.ru kojarzącej pracodawców z pracownikami rosyjskie siły zbrojne poszukują obecnie blisko 20 tys. osób.

- Pomiędzy ofertami zatrudnienia dla hydraulika i ekspedientki na tym portalu można znaleźć też propozycje dla strzelców, artylerzystów, dowódców piechoty, kierowców pojazdów wojsk lądowych, a nawet dla agentów do wynajęcia przez FSB - twierdzi Timpul.

Portal odnotował, że równocześnie werbunek na wojnę w Ukrainie prowadzony jest poprzez tzw. kanały instytucjonalne, takie jak np. strona internetowa rosyjskiego ministerstwa obrony.

- W ogłoszeniach czas trwania umowy o pracę wynosi najczęściej sześć miesięcy - napisał Timpul zaznaczając, że nierzadko treść anonsu nie zawiera informacji o docelowym miejscu wykonywania pracy, czyli o Ukrainie.

W ocenie portalu zazwyczaj oferowana przez armię miesięczna pensja w ramach umieszczanych w internecie ofert pracy nie przekracza 500 euro, co Timpul uważa za mało atrakcyjne wynagrodzenie przy zatrudnieniu w warunkach ryzyka utraty życia".

23:57

41 rosyjskich żołnierzy, których organy ochrony prawa podejrzewają o zbrodnie wojenne popełnione na Ukrainie, odpowie przed sądem – oznajmiła ukraińska prokurator generalna Iryna Wenediktowa.

„Mamy 41 podejrzanych w sprawach, z którymi będziemy gotowi wystąpić do sądu” – powiedziała Wenediktowa w telewizji. Dodała, że wszystkie te sprawy dotyczą przestępstw, choć różnego rodzaju: bombardowań cywilnej infrastruktury, zabójstwa cywilów, gwałtów oraz szabrownictwa.

Wenediktowa przypomniała, że w piątek rozpoczął się w Kijowie proces rosyjskiego żołnierza oskarżonego o zbrodnie wojenne. W pierwszym tygodniu wojny zastrzelił on 62-letniego cywila.

Według prokurator generalnej w następnym tygodniu odbędą się wstępne przesłuchania dwóch innych Rosjan, którzy znajdują się na Ukrainie – w sprawie bombardowań cywilnej infrastruktury i budynków mieszkalnych

23:13

Nie będzie zgody na wyłączenie embarga na import ropy z Rosji z szóstego pakietu sankcji - powiedział ambasador Polski przy Unii Europejskiej.

Andrzej Sadoś odniósł się tym samym do pojawiających się sugestii, by oddzielić od pakietu embargo i przyjąć pozostałe elementy, co do których jest zgoda, a jednocześnie nadal prowadzić negocjacje, by przekonać Węgry do zaakceptowania embarga. 

Ambasador Polski przy Unii podkreśli, że sprzeciw wobec takich sugestii wyraża nie tylko Polska i że według większości krajów restrykcje muszą być zaostrzane, a nie łagodzone. 

- Nikt nie ma najmniejszych wątpliwości, że tylko efektywne sankcje, które skutecznie ograniczą finansowanie rosyjskiej maszyny wojennej, będą w stanie powstrzymać rosyjską agresję przed jej rozprzestrzenianiem się w Europie - podkreślił ambasador Polski przy Unii Andrzej Sadoś.

Piątkowe spotkanie unijnych ambasadorów ponownie nie przyniosło przełamania impasu. Węgry nadal blokują zgodę na wprowadzenie embarga na import ropy. Domagają się unijnych funduszy na modernizację swoich ropociągów, by odłączyć się od rurociągu tłoczącego rosyjską ropę i podłączyć do rury z Chorwacji.

Wydaje się, że w weekend nie będą prowadzone negocjacje i że w poniedziałek, na wyższym szczeblu - ministerialnym, podjęta zostanie próba osiągnięcia porozumienia. Do Brukseli przylatują na comiesięczne spotkanie szefowie dyplomacji 27 krajów.

23:12

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że jego kraj robi wszystko, aby jak najszybciej uwolnić się od rosyjskich najeźdźców.

W codziennym wystąpieniu do obywateli prezydent podkreślił, że jedyne, co osiągnęli Rosjanie od początku wojny, to duże straty.

- Dziś możemy poinformować o 200 zestrzelonych rosyjskich samolotach wojskowych. Rosja nie straciła tylu samolotów w żadnej wojnie od kilkudziesięciu lat. Rosja straciła też prawie 27 tysięcy żołnierzy, w tym wielu młodych rekrutów. Rosja straciła ponad trzy tysiące czołgów i pojazdów opancerzonych, dużą liczbę samochodów wojskowych, śmigłowców, dronów, a także wszystkie swoje perspektywy jako państwo - powiedział.

- Żadnego innego rezultatu Rosja nie ma i mieć nie będzie - zaznaczył prezydent Ukrainy.

22:44

Polska i inne państwa członkowskie nie zgodzą się na wyłączenie ropy naftowej z unijnego pakietu sankcyjnego wobec Rosji za jej inwazję na Ukrainę - powiedział dziennikarzom w Brukseli Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś.

Ambasador przekazał, że kraje UE nie osiągnęły w piątek jednomyślności w sprawie szóstego pakietu sankcyjnego wobec Rosji.

- W dalszym ciągu przede wszystkim jedno państwo członkowskie, Węgry, sprzeciwiają się wdrożeniu pakietu sankcyjnego zawierającego w sobie również sankcjonowanie rosyjskiej ropy naftowej. Ani Polska, ani inne państwa członkowskie nie zgodzą się na wyłączenie ropy naftowej z pakietu sankcyjnego. Liczymy na to, że rozmowy na najwyższym szczeblu, które Komisja Europejska, prezydencja francuska toczą z władzami Węgier, przyniosą efekt. Już w poniedziałek na ten temat między innymi będą dyskutowali ministrowie spraw zagranicznych na Radzie ds. zagranicznych. Nikt nie ma najmniejszych wątpliwości, że tylko efektywne sankcje, które skutecznie ograniczą finansowanie rosyjskiej maszyny wojennej, będą w stanie powstrzymać rosyjską agresję przed jej rozprzestrzenianiem się w Europe - zaznaczył Sadoś.

Od kilku dni UE bezskutecznie próbuje uzgodnić szósty pakiet sankcji wobec Rosji w odpowiedzi na inwazję na Ukrainę, który zakłada unijne embargo na rosyjską ropę. Część krajów UE jest krytyczna wobec tej propozycji.

22:22

Premier Portugalii Antonio Costa zapowiedział, że 19 maja przybędzie do Polski z dwudniową wizytą, podczas której odwiedzi m.in. ośrodek dla ukraińskich uchodźców ojennych.

Podróż ma być gestem solidarności premiera socjalistycznego rządu Portugalii z polskimi władzami oraz obywatelami zaangażowanymi we wspieranie ukraińskich uchodźców.

Przed przybyciem do Polski Costa odwiedzi 18 maja Rumunię, gdzie spotka się z władzami tego kraju oraz z portugalskimi żołnierzami stacjonującymi tam w ramach misji NATO.

22:03

Obrońcy Mariupola zabili blisko 6 tys. żołnierzy rosyjskich i zniszczyli ponad 100 sztuk rosyjskiego uzbrojenia i sprzętu wojskowego – poinformował zastępca dowódcy pułku Azow kapitan Swiatosław Pałamar, którego wypowiedź przytacza portal Suspilne.

21:53

"Ukraina już moralnie zwyciężyła w tej wojnie" - powiedział arcybiskup czernihowski i niżyński Eustracjusz. Jeden z najwyższych hierarchów autokefalicznego Prawosławnego Kościoła Ukrainy mówił o tym podczas spotkania z dziennikarzami w Warszawie.

"Myślę, że na całym świecie nie ma ludzi, którzy mają wątpliwości, kto jest ofiarą a kto agresorem i gdzie jest prawda. Komu trzeba pomóc, a komu się przeciwstawiać. A to już jest właśnie moralne zwycięstwo" - podkreślił.

Arcybiskup Eustracjusz zaznaczył, że Prawosławny Kościół Ukrainy jest największą wspólnotą religijną tego kraju. "Ukraińska niepodległość jest naszą obywatelską odpowiedzialnością, a przede wszystkim przyszłością naszej religii" - dodał.

"Dlatego, że widzimy, że terytoria kontrolowane przez Rosję nie mają wolności religijnej. Niezależna Ukraina daje pełną wolność religijną wszystkim wspólnotom religijnym. Kiedy bronimy naszej niepodległości, bronimy także wolności religijnej, nie tylko dla siebie, ale dla wszystkich" - dodał.

Arcybiskup mówił, że po wybuchu wojny nastąpił wyraźny przepływ prawosławnych wiernych na Ukrainie. Obecnie przynależność do Prawosławnego Kościoła Ukrainy deklaruje 53 procent, a tylko 4 procent do Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego. Przed wojną było to odpowiednio 30 oraz 15 procent.

Arcybiskup Eustracjusz podziękował Polakom za życzliwą i hojną pomoc, udzielaną Ukraińcom. Arcybiskup czernihowski i niżyński Eustracjusz (Iwan Zoria) urodził się 21 października 1977 w Czerkasach na środkowej Ukrainie. Święcenia kapłańskie jako hieromnich przyjął 25 maja 2008 w Ukraińskim Kościele Prawosławnym Patriarchatu Kijowskiego. Do czasu utworzenia Prawosławnego Kościoła Ukrainy był sekretarzem prasowym swego Kościoła, a od 2010 sekretarzem jego Świętego Synodu. Reprezentował też swój Kościół w instytucjach europejskich i w Radzie Najwyższej Ukrainy. Obecnie jest także rzecznikiem metropolii kijowskiej autokefalicznego Prawosławnego Kościoła Ukrainy, wiceprzewodniczącym Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych PKU i stoi na czele Synodalnej Komisji Teologiczno-Liturgicznej.

Prawosławny Kościół Ukrainy jest największym Kościołem prawosławnym w tym kraju. Trzy lata temu uzyskał od patriarchy Konstantynopola Bartłomieja autokefalię, czyli status niezależnego i odrębnego od Moskwy Kościoła.

21:40

Dziesięć ataków wojsk rosyjskich odparły w ciągu ostatniej doby w Donbasie siły ukraińskie – poinformował w piątek na Facebooku sztab Operacji Sił Połączonych, czyli ukraińskich jednostek działających na wschodzie kraju.

Jak podano, w trzech miejscach wciąż trwają walki. 

W ciągu ostatniej doby w Donbasie siły ukraińskie zniszczyły pięć czołgów przeciwnika, pięć systemów artyleryjskich, sześć pojazdów opancerzonych i siedem samochodów. Zestrzelono też trzy bezzałogowce Orłan-10.

21:15

Wszystkie okręty podwodne rosyjskiej Floty Czarnomorskiej wypłynęły z Sewastopola – poinformował korespondent projektu Radia Swoboda, Krym-Realii.

Obecnie północna zatoka portu, gdzie zwykle cumują okręty podwodne, pozostaje pusta, co potwierdza zdjęcie opublikowane przez Radio Swoboda.

W składzie Floty Czarnomorskiej jest sześć okrętów podwodnych sowieckiego projektu Warszawianka. Załoga takiego okrętu liczy 52 osoby.

Oprócz min i torped okręty te mogą być wyposażone w cztery pociski manewrujące Kalibr, nadające się do atakowania celów morskich lub naziemnych - zależnie od wersji.

Wcześniej agencja UNIAN podała, że Rosja wyprowadziła z Sewastopola na Morze Czarne niemal wszystkie okręty wyposażone w broń rakietową

21:15

Żołnierze rosyjscy zamęczyli lub zabili w okupowanym Chersoniu na południu Ukrainy do 50 osób – poinformował wywiad wojskowy Ukrainy na Facebooku.

Według ukraińskiego wywiadu do Chersonia przybyła grupa werbowników złożona z pracowników federalnej Służby Bezpieczeństwa, oficerów „ministerstwa bezpieczeństwa” pseudorepubliki donieckiej oraz przedstawicieli prywatnej firmy wojskowej Liga (dawniej Wagner).

„Ich zadaniem było znalezienie ludzi, którzy zgodzą się pracować dla tzw. służb specjalnych Donieckiej Republiki Ludowej” – pisze wywiad.

Według jego danych podczas pobytu w Chersoniu grupa ta zamęczyła lub zabiła do 50 cywilów, a 120 uprowadzono i miejsce ich pobytu jest nieznane.

20:49

Żołnierze rosyjscy zamęczyli lub zabili w okupowanym Chersoniu na południu Ukrainy do 50 osób – poinformował wywiad wojskowy Ukrainy na Facebooku.

Według ukraińskiego wywiadu do Chersonia przybyła grupa werbowników złożona z pracowników federalnej Służby Bezpieczeństwa, oficerów „ministerstwa bezpieczeństwa” pseudorepubliki donieckiej oraz przedstawicieli prywatnej firmy wojskowej Liga (dawniej Wagner).

„Ich zadaniem było znalezienie ludzi, którzy zgodzą się pracować dla tzw. służb specjalnych Donieckiej Republiki Ludowej” – pisze wywiad.

Według jego danych podczas pobytu w Chersoniu grupa ta zamęczyła lub zabiła do 50 cywilów, a 120 uprowadzono i miejsce ich pobytu jest nieznane.

20:39

W Osetii Południowej - nieuznawanej przez społeczność międzynarodową republice na terytorium Gruzji - odbędzie się 17 lipca referendum w sprawie jej przyłączenia do Rosji. 

Dekret w tej sprawie podpisał przywódca nieuznawanej republiki, Anatolij Bibiłow.

Gruzińskie władze uznały plany przeprowadzenia referendum w sprawie przyłączenia republiki do Rosji za niemożliwe do przyjęcia.

20:39

Zdaniem sztabu generalnego Ukrainy utrzymuje się ryzyko ataków rakietowo-bombowych z terytorium Białorusi na cele na terytorium Ukrainy.

Przeciwnik umacnia też kontrolę granicy ukraińsko-rosyjskiej w obwodach briańskim i kurskim.

Siły rosyjskie ostrzeliwują z terytorium Rosji obiekty w obwodzie sumskim Ukrainy i dokonały ataku lotniczego na miejscowość Towstodubowe.

Na kierunku donieckim i taurydzkim siły rosyjskie nadal ostrzeliwują wojska ukraińskie, usiłując przejąć kontrole m.in. nad Marjinką i Nowomychajliwką.Kontynuowane są ostrzały kombinatu Azowstal w Mariupolu, gdzie wróg blokuje ukraińskich żołnierzy.

Na terenach okupowanych Rosjanie nadal dopuszczają się bezprawnych działań. Bezpodstawnie zatrzymywani są cywile, szczególnie reprezentujący proukraińską postawę - stwierdza sztab.

19:42

Zdaniem sztabu generalnego Ukrainy utrzymuje się ryzyko ataków rakietowo-bombowych z terytorium Białorusi na cele na terytorium Ukrainy.

Przeciwnik umacnia też kontrolę granicy ukraińsko-rosyjskiej w obwodach briańskim i kurskim.

Siły rosyjskie ostrzeliwują z terytorium Rosji obiekty w obwodzie sumskim Ukrainy i dokonały ataku lotniczego na miejscowość Towstodubowe.

Na kierunku donieckim i taurydzkim siły rosyjskie nadal ostrzeliwują wojska ukraińskie, usiłując przejąć kontrole m.in. nad Marjinką i Nowomychajliwką.Kontynuowane są ostrzały kombinatu Azowstal w Mariupolu, gdzie wróg blokuje ukraińskich żołnierzy.

Na terenach okupowanych Rosjanie nadal dopuszczają się bezprawnych działań. Bezpodstawnie zatrzymywani są cywile, szczególnie reprezentujący proukraińską postawę - stwierdza sztab.

19:41

Siły rosyjskie wycofują się spod Charkowa i usiłują uniemożliwić wojskom ukraińskim przedostanie się na swe tyły w okolicach Iziumu – poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.

We wschodniej strefie operacyjnej wróg nadal atakuje ogniem rakietowym obiekty przemysłowej infrastruktury oraz ostrzeliwuje obiekty cywilne - napisano w wieczornym komunikacie.

19:40

Od początku inwazji Rosja zniszczyła 27 ukraińskich składów paliwowych i rafinerię w Krzemieńczuku w centralnej części kraju - powiedziała wicepremier i minister gospodarki Ukrainy Julia Swyrydenko.

Podczas spotkania rządowego Swyrydenko poinformowała, że z powodu zniszczeń w ukraińskiej infrastrukturze paliwowej rząd podpisał kontrakty na import 300 tys. ton oleju napędowego i 120 tys. ton benzyny, aby pokryć zapotrzebowanie w maju

19:26

Prezydent Andrzej Duda zakończył wizytę w Estonii. Prezydent spotkał się z premierem i prezydentem Estonii, wziął także udział w konferencji imienia Lennarta Meriego, największym wydarzeniu dotyczącym bezpieczeństwa odbywającym się w Estonii.

Podczas spotkania z mediami prezydenci Polski i Estonii apelowali o wsparcie dla Ukrainy.

Jak zaznaczył Andrzej Duda tego typu spotkania również stanowią wsparcie ponieważ pokazują i cementują jedność Europy i jej sprzeciw przeciwko rosyjskiej agresji. "Pokazujemy swoją jedność, pokazujemy swoją zdecydowaną, niezmieniającą się postawę wobec rosyjskiej napaści na Ukrainę. Pokazujemy, że nie pozwolimy na łamanie zasad współczesnego świata" - powiedział prezydent.

Zapytany o możliwe rozszerzenie NATO o Finlandię i Szwecję prezydent powiedział, że jeśli te państwa zdecydują się na taki krok to mają w tym pełne poparcie Polski. "Ja, jako prezydent państwa, które jest członkiem NATO, z całą pewnością przyjmę tę decyzję z radością.

Dziś w Tallinie prezydent rozmawiał z premier Estonii Kają Kallas oraz z porezydentem Estonii Alarem Karisem. Popołudniu prezydent Duda otworzył jeden z paneli dyskusyjnych podczas konferencji imienia pierwszego prezydenta niepodległej Estonii, Lennarta Meriego.

19:25

Według raportu, który opisują brytyjskie media, Władimir Putin ma być nieuleczalnie chory - ma mieć raka krwi. Takie informacje przedstawiają telewizja Sky News oraz magazyn New Lines, który ma posiadać nagranie audio od oligarchy, będącego blisko Kremla.

Według niepotwierdzonych informacji istnieje ściśle tajna notatka, którą FSB wysłała do wszystkich dyrektorów regionalnych. W niej ma być informacja, by ci nie wierzyli w pogłoski o chorobie prezydenta Rosji.
Brytyjskie media zauważają, że w ostatnim czasie zmienił się wygląd Władimira Putina - jego twarz wydaje się bardziej napuchnięta niż zawsze, ponadto ma on problemy z chodzeniem.

19:02

Kraje G7 planują znaczne wsparcie finansowe dla Ukrainy. Na zaplanowanym na przyszły tydzień spotkaniu ministrów finansów tych państw pod Bonn w Niemczech chcą one uruchomić wsparcie budżetowe dla Ukrainy o wartości prawie 30 miliardów euro - podaje portal tygodnika "Spiegel".

Ukraina określiła swoje potrzeby finansowe do końca roku; wyliczyła, że będzie potrzebować około 5 mld euro miesięcznie na cele takie jak wypłata emerytur czy wypłata pensji pracownikom państwowym. Międzynarodowy Fundusz Walutowy uznaje te obliczenia za zasadne i sam przedstawia podobne - pisze "Spiegel".

Pomoc ma być udzielana w formie pożyczek i dotacji, Kijów nie musiałby więc spłacać wszystkiego.

Do G7 oprócz Niemiec, które sprawują w tym roku przewodnictwo w grupie, należą także Francja, Japonia, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Włochy i Kanada.

19:01

Prezydent Rosji Władimir Putin jest poważnie chory na raka – oświadczył szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Kyryło Budanow w wywiadzie dla telewizji Sky News. Według Budanowa w Rosji już dokonuje się przewrót, którego celem jest obalenie Putina.

Ukraińska agencja UNIAN podkreśla, że chodziły już wcześniej słuchy o raku tarczycy albo raku jamy brzusznej u Putina. Szef portalu śledczego Bellingcat Christo Grozew także pisał o jego poważnej chorobie nowotworowej.

Szef HUR wyraził też przekonanie, że przełom w wojnie na Ukrainie nastąpi w sierpniu i zakończy się ona do końca roku.

„Przełom nastąpi w drugiej połowie sierpnia. Do końca roku zostanie zakończona znaczna część aktywnych działań bojowych. W rezultacie przywrócimy ukraińską władzę na wszystkich naszych terytoriach, które utraciliśmy, w tym w Donbasie i na Krymie” – oznajmił Budanow.

Dodał, że nie jest zdziwiony niepowodzeniami sił rosyjskich w tej wojnie. „Wiemy o naszym wrogu wszystko. Znamy jego plany niemal w tej samej chwili, w której powstają” – oświadczył szef HUR. „Walczymy z Rosją osiem lat i możemy powiedzieć, że ta szeroko reklamowana rosyjska potęga jest mitem. Rosja wcale nie jest taka silna. To orda ludzi z bronią” – ocenił.

Sky News przypomina, że Budanow trafnie przewidział termin rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

18:50

18:49

Małżonka prezydenta Agata Kornhauser-Duda odbyła wideorozmowę z pierwszą damą Ukrainy Ołeną Zełenską. Jej tematem była współpraca Polski i Ukrainy w zakresie pomocy humanitarnej wobec uchodźców oraz ludności cywilnej, pozostającej na Ukrainie.

Ołena Zełenska w imieniu narodu ukraińskiego złożyła na ręce polskiej Pierwszej Damy wyrazy głębokiej wdzięczności za polską solidarność, okazywaną od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę. Od 24 lutego polską granicę przekroczyło ponad 3 miliony mieszkańców Ukrainy. W Polsce urodziło się prawie 1000 ukraińskich noworodków. "Jestem dumna z Polaków, którzy otworzyli serca i drzwi swoich domów przed Braćmi Ukraińcami" - powiedziała

Agata Kornhauser-Duda, zapewniając, że nasi sąsiedzi mogą liczyć na wsparcie tak długo, jak to będzie konieczne.

18:48

18:32

Doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko poinformował na Telegramie, że przed supermarketem Metro, który został przeobrażony przez rosyjskich okupantów w „centrum pomocy”, codziennie stoją kolejki. „Starsi ludzie, nie mogąc dostać pomocy i jedzenia w "sztabach humanitarnych", są zmuszeni wybierać resztki jedzenia ze śmietników” – napisał. 

Sytuacja mieszkańców Mariupola jest katastrofalna; według ostrożnych szacunków zginęło tam dotąd ponad 20 tys. osób.

Ostatnim punktem ukraińskiego oporu w mieście są zakłady metalurgiczne Azowstal, bronione przez pułk Gwardii Narodowej Azow i 36. Samodzielną Brygadę Piechoty Morskiej. 

18:32

- Prawie 170 tys. mieszkańców okupowanego przez siły rosyjskie Mariupola cierpi głód, gdyż przez dwa miesiące blokady rosyjscy żołnierze nie wpuszczali do miasta żadnego konwoju humanitarnego – poinformowała w piątek ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa.

„Tymczasem okupanci chwalą się, że w ciągu doby dostarczyli i rozdali 3500 paczek żywnościowych i zapewnili gorące jedzenie 6 tys. osób. To stanowi 6,5 proc. wszystkich mieszkańców przebywających w mieście” – napisała Denisowa na Facebooku.

18:31

Były przewodniczący Bundestagu Wolfgang Schaeuble w wywiadzie dla gazety "Badische Zeitung" ocenił, że istnieją podobieństwa między działaniami prezydenta Rosji Władimira Putina i Adolfa Hitlera oraz że jest to "oczywiście przerażająca paralela". Jako zasadniczą różnicę wskazał fakt, że Putinowi nie udał się błyskawiczny podbój państwa, które zaatakował.

Schaeuble zwrócił uwagę, że Hitler napisał na początku swojej książki "Mein Kampf", że chce odwrócić skutki I wojny światowej. Początkowo, nawet po zajęciu Nadrenii przez Wehrmacht i po dalszych krokach Hitlera, w Wielkiej Brytanii, Francji i Stanach Zjednoczonych nie było większości dla zwolenników polityki innej niż appeasement, czyli powściągliwości wobec agresywnych państw.

Dopiero po upadku Francji w 1940 r., gdy Europa znalazła się pod okupacją nazistowskich Niemiec, premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill zmotywował Brytyjczyków do walki z Hitlerem. Wcześniej nie udało mu się znaleźć większości dla swojej polityki. "Podobieństwa do Putina są ogromne" - ocenił polityk chadeckiej CDU.

Jego zdaniem jest jednak pewna różnica: Putin myślał, że podbije Ukrainę tak szybko, jak Hitler podbił Czechosłowację 1939 r., "ale bohaterski opór Ukrainy zniszczył to złudzenie". Putin miał również nadzieję na podzielenie Europy i Ameryki - tak się jednak nie stało, sojusz atlantycki zacieśnił się. Rosyjski prezydent osiągnął więc efekt odwrotny do zamierzonego.

Agencja dpa przypomina, że już w 2014 roku, jako minister finansów Niemiec Schaeuble porównywał Putina z Hitlerem, wskazując na podobieństwa między działaniami Rosji na Krymie do aneksji Kraju Sudeckiego przez Hitlera w 1938 roku. "Porównanie to wywołało wówczas poruszenie. Zdystansowała się od tego ówczesna kanclerz (Niemiec) Angela Merkel (CDU). Lider (liberalnej) FDP Christian Lindner mówił o naruszeniu (dopuszczalnych) granic przez Schaeublego i zażądał od niego przeprosin. Ministerstwo finansów podkreśliło wówczas, że Schaeuble wyraźnie odrzucił porównywania Rosji z III Rzeszą".

18:21

Premier Mateusz Morawiecki napisał w Daily Telegraph, że wyklęte upiory XX wieku powróciły do życia na Ukrainie. W ten sposób nazwał politykę prowadzoną przez Rosję oraz jej inwazji na Ukrainę.

Szef rządu napisał, że "Ruski mir" Władimira Putina jest odpowiednikiem komunizmu i nazizmu, którą Rosja "uzasadnia całkowicie zmyślone prawa i przywileje dla swojego kraju, a także jest fundamentem opowieści o specjalnej misji dziejowej narodu rosyjskiego".

Wiceszefowa rosyjskiej Dumy Irina Jarowa określiła te słowa jako faszystowskie. Stwierdziła, że bije z niej nienawiść do innego narodu, która powinna być potępiona jako ekstremizm i zbrodnia przeciw pokojowi i ludzkości. Szef rządu odniósł się na Facebooku do jej wypowiedzi.

"W Polsce mamy dwa powiedzenia odnoszące się do tej sytuacji. “Prawda w oczy kole” i “uderz w stół, a nożyce się odezwą" - napisał.

18:20

Premier Mateusz Morawiecki napisał w Daily Telegraph, że "wyklęte upiory XX wieku powróciły do życia na Ukrainie". W ten sposób nazwał politykę prowadzoną przez Rosję oraz jej inwazję na Ukrainę.

Szef rządu przypomniał, że faszyzm, nazizm i komunizm doprowadziły do największych tragedii w historii ludzkości. Podkreślił, że te ideologie miały wspólną cechę - człowieka postawiły jako środek do osiągnięcia celów, a wiele narodów - w tym Polacy - miało zniknąć lub stać się niewolnikami.

Zdaniem Mateusza Morawieckiego dla wielu niewyobrażalne było, by przeszłość znów się powtórzyła. "Złudzenie to legło w guzach 24 lutego, gdy rakiety spadły na Kijów, Charków oraz inne miasta suwerennego, demokratycznego państwa w środku Europy" - napisał premier w artykule.

Szef rządu podkreślił, że Europa musi zadać sobie pytanie, czy fundamenty wolności są bezpieczne. Stwierdził, że Rosjanie wykorzystują nowe media do szerzenia swej propagandy, infekują sieć fake newsami.

Mateusz Morawiecki przypomniał ponadto, że choć Armia Czerwona pokonała armię niemiecką, to jednocześnie przyniosła zniewolenie wielu narodom, a Zachód wybrał pakt ze Stalinem, który szczególnie źle odbił się w Europie Środkowo-Wschodniej.

Jak zaznaczył, Władimir Putin nie jest ani Hitlerem, ani Stalinem, ale jego "Ruski mir" jest odpowiednikiem komunizmu i nazizmu. "To ideologia, którą Rosja uzasadnia całkowicie zmyślone prawa i przywileje dla swojego kraju, a także jest fundamentem opowieści o specjalnej misji dziejowej narodu rosyjskiego" - podkreślił premier i dodał, że dlatego Rosjanie niszczą ukraińskie miasta i zabijają cywilów.

Mateusz Morawiecki napisał, że te działania są strategią, która otworzyła drogę do ludobójstwa, a 'Ruski mir' niszczy Rosjan i zagraża Europie. "Dlatego dziś nie wystarczy, byśmy wspierali Ukrainę w militarnym zwycięstwie nad Rosją. Musimy przeciwdziałać nowej ideologii" - czytamy w Daily Telegraph.

Mateusz Morawiecki wezwał do deputinizacji, przedstawiania prawdy rosyjskiemu społeczeństwu, by nie stracić Ukrainy, ale też wolności i suwerenności. "Bo Rosja nie zatrzyma się na Kijowie. Rozpoczęła długi marsz na Zachód. Od nas zależy, gdzie ją zatrzymamy" - zakończył.

18:16

Szefowie rządów Wielkiej Brytanii i Norwegii Boris Johnson i Jonas Gahr Store zgodnie stwierdzili, że kraje nordyckie muszą mieć swobodę dokonywania wyborów dotyczących kwestii bezpieczeństwa - informuje Downing Street po spotkaniu premierów.

"Obaj przywódcy podkreślili swoje pełne poparcie dla suwerennego wyboru, dokonanego przez nordyckich partnerów w celu zwiększenia ich bezpieczeństwa” – napisano w oświadczeniu w nawiązaniu do planów Finlandii i Szwecji przystąpienia do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

"Premierzy Johnson i Store zgodzili się, że ani NATO, ani region nordycki nie stanowią zagrożenia i że długoletnia polityka "Daleka Północ, niskie napięcie" stworzyła dekady stabilności i dobrobytu dla tego obszaru" - podkreślono. 

18:02

Rosja zapowiedziała wstrzymanie od jutra dostaw energii elektrycznej do Finlandii. Poinformowała o tym spółka RAO Nordic, spółka córka państwowego rosyjskiego holdingu elektrycznego Inter RAO

Finlandia zamierza przystąpić do NATO. Prezydent i premier Finlandii złożyli deklarację w sprawie gotowości państwa do wstąpienia do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Podobne zamiary ma Szwecja.

17:42

 - Siły rosyjskie przerzuciły na Wyspę Węży na Morzu Czarnym systemy obrony przeciwlotniczej Tor-M2 oraz Pancir – poinformował w piątek przedstawiciel wywiadu wojskowego Ukrainy Wadym Skibicki.

„Wywiad wojskowy dysponuje danymi, że na Wyspie Węży rozmieszczono systemy obrony przeciwlotniczej Pancir i Tor-M2, a możliwe, że w przyszłości zostaną tam rozmieszczone nawet systemy rakietowe, które pozwolą ostrzeliwać terytorium naszego kraju i nie tylko” – oznajmił Skibicki w telewizji.

Podkreślił, że w opinii ukraińskiego wywiadu Wyspa Węży ma znaczenie strategiczne, a siły rosyjskie będą ją wykorzystywać do kontrolowania całej północno-zachodniej części Morza Czarnego, a więc nie przypadkowo jej zajęcie było jednym z pierwszych działań wojennych Rosji.

Wyspa Węży jest obecnie kontrolowana przez wojska rosyjskie, ale strona ukraińska podejmuje próby odzyskania tego terytorium.

Szef ukraińskiego wywiadu wojskowego Kyryło Budanow zaznaczył w piątek, że strona, która kontroluje wyspę, może w dowolnym momencie zablokować ruch cywilnych statków w kierunku wszystkich ukraińskich portów. „To strategicznie ważny punkt, umożliwiający otwarcie morskich szlaków handlowych i dostawy uzbrojenia. Kontrolowanie tego miejsca pozwala także przeciwdziałać rosyjskim operacjom na terenie separatystycznego Naddniestrza w Mołdawii, w tym lądowaniu wojsk powietrznodesantowych" – podkreślił Budanow w telewizji.

17:40

Dwoje ukraińskich żołnierzy Andrij i Wałeria pobrali się w podziemiach obleganego przez wojsko rosyjskie kombinatu metalurgicznego Azowstal w Mariupolu, ale byli małżeństwem tylko trzy dni, gdyż on zginął. Ich historię opowiada w piątek ukraińska redakcja BBC.


Andrij i Wałeria poznali się trzy lata temu. Ona była szefową biura prasowego straży granicznej obwodu donieckiego. „Miałam poczucie, że to człowiek, którego musiałam spotkać. Po prostu wszedł w moje życie. Był dla mnie szczęściem i całym światem” - powiedziała BBC.

Wałeria jest od dziecka niepełnosprawna i z tego powodu była niezdolna do służby wojskowej w czasach pokoju. Ale kiedy 24 lutego Rosja zaatakowała Ukrainę, zatelefonowała do punktu poborowego i została zmobilizowana.

Oboje trafili na teren Azowstalu: ona jako żołnierka pułku Azow, on – jako pogranicznik.


Kiedy Andrij został ranny odłamkiem, przybiegł do Wałerii i powiedział jej, że powinni się pobrać. „Dawno rozmawialiśmy o małżeństwie, ale to miało wyglądać inaczej. To miała być chwila szczęścia” – powiedziała kobieta. Była wtedy ostrzyżona na krótko i zażartowała, że wyjdzie za mąż, jak jej odrosną warkocze.

Za jakiś czas Andrij przyszedł znowu, ale tym razem z obrączkami z folii, które zrobił własnoręcznie. „To był najcenniejszy podarunek, jaki dostałam w życiu” – mówi Wałeria.

Opowiada, że pewnego razu trafiła pod ostrzał lotniczy, w którym zginęło wielu jej kolegów i koleżanek. „Rozmawialiśmy między sobą, że uratowały mnie cud i miłość” - mówi.

Zakochani postanowili pobrać się 5 maja, w dzień powstania pułku Azow. Andrij założył Wałerii na palec obrączkę jej mamy, ona jemu - swojej babci. Potem państwo młodzi zrobili sobie fotografie ślubne w scenerii bunkru.

„Byłam bardzo szczęśliwa.(…) Oboje żyliśmy. Niczego więcej nie było nam trzeba” – mówi.

7 maja Andrij zginął w kolejnym rosyjskim ataku lotniczym. „W naszej ostatniej rozmowie mówiłam mu, że musi przeżyć, a on mnie – żebym się stąd wydostała” – opowiada Wałeria. „Mam wrażenie, że jest gdzieś obok i zaraz przyjdzie. Jestem przecież wciąż w niebezpieczeństwie i nie może mnie zostawić. Zawsze mnie chronił” – dodaje.

Teraz Wałeria chce przeżyć i spotkać się z rodzicami Andrija, którzy uważają ją za córkę. Chciałaby też godnie pochować swojego męża i uważa, że takie prawo mają wszyscy rodzice i małżonkowie poległych żołnierzy.

„Są tu ciała ukraińskich obrońców, ciężko ranni bez rąk i nóg, a nie ma środków znieczulających. I są ukraińscy żołnierze, którzy nie zasługują na to, żeby po prostu zginąć” – powiedziała Wałeria, wyrażając nadzieję, że świat usłyszy Azowstal i znajdzie możliwość uratowania ukraińskich wojskowych. „Proszę tylko, by pozwolono nam żyć” – mówi.

17:38

Amerykański minister obrony Lloyd Austin wezwał w piątek podczas rozmowy telefonicznej rosyjskiego ministra obrony Siergieja Szojgu do natychmiastowego wstrzymania ognia na Ukrainie - poinformował Pentagon. Była to pierwsza rozmowa obu ministrów od 18 lutego.

Według rzecznika Pentagonu Johna Kirby'ego Austin w czasie rozmowy podkreślił także znaczenie utrzymania linii komunikacyjnych między USA i Rosją. 

17:21

17:19

Ukraińskie Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji (CPD) poinformowało w piątek, że Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy uruchomiła serwis internetowy Okupant - bazę danych o rosyjskich jeńcach wojennych, przeznaczoną dla ich rodzin i znajomych w Rosji.Bliscy rosyjskich żołnierzy, wziętych do niewoli na Ukrainie, znajdą na stronie informacje dotyczące "stanu (zdrowia) oraz miejsca przebywania jeńców" - czytamy w komunikacie CPD na Telegramie. 

Rządowa instytucja zadeklarowała również, że "portal umożliwi członkom rodzin rosyjskich wojskowych nawiązanie kontaktu z ukraińskim ministerstwem obrony".

"Podkreślamy, że traktujemy rosyjskich żołnierzy zgodnie z Konwencją o traktowaniu jeńców wojennych (Konwencją Genewską): otrzymują żywność, odzież i lekarstwa oraz są przetrzymywani w godnych warunkach" - dodano w oświadczeniu CPD.

17:18

Ministrowie obrony Wielkiej Brytanii i USA Ben Wallace i Lloyd Austin omawiali dalsze kroki w celu wsparcia Ukrainy zmagającej się z rosyjską agresją, w tym przekazania jej pomocy wojskowej - poinformowało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.

Resort wyjaśnił, że do rozmów doszło w środę w Stanach Zjednoczonych.

"Będziemy nadal pracować w jedności i postanowieniu w kwestii zapewnienia Ukrainie tego, czego potrzebuje do obrony przed niesprowokowaną inwazją Rosji" – napisał Wallace w oświadczeniu.

"Omówiliśmy kolejne kroki w celu zapewnienia wsparcia obronnego Ukrainie, rozmawialiśmy także o AUKUS (pakt obronny między Australią, Stanami Zjednoczonymi i Wielką Brytanią), przyszłości NATO i innych aspektach naszego wspólnego bezpieczeństwa" - dodał brytyjski minister. 

17:14

- Z terenów okupowanych przez wojska rosyjskie wywieziono już przymusowo do Rosji około 2,5 tys. ukraińskich dzieci – poinformowała doradczyni prezydenta Ukrainy ds. praw dziecka Daria Herasymczuk. Według niej w wyniku rosyjskiej inwazji 226 dzieci zginęło, a 420 zostało rannych.

Herasymczuk, odpowiadając na pytanie o deportacje dzieci ukraińskich do Rosji, powiedziała, że do odbierania dzieci rodzicom lub wywożenia sierot dochodzi w tych regionach, które są okupowane. "Takie sytuacje mają miejsce nie tylko w Mariupolu. Zdarzały się też w obwodzie charkowskim i innych" – dodała doradczyni prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

Przekazała też, że dzieci te przebywają w Rosji w dramatycznych warunkach. "Na podstawie tego co widzieliśmy w mediach, możemy powiedzieć, że są to tragiczne warunki. To jakby obozy koncentracyjne. Rosjanie nazywają to obozami filtracyjnymi, ale warunki tam są straszne" – powiedziała Herasymczuk.

Zaznaczyła przy tym, że rząd ukraiński nie posiada jednak sprawdzonych, oficjalnych informacji o miejscach, w których przebywają te dzieci.

Herasymczuk zwróciła uwagę, że w Rosji porwania ukraińskich dzieci określa się jako "niezbędną ewakuację z niebezpiecznych terenów". "Nawet jeśli takie dziecko jest ewakuowane to niezwłocznie powinno zostać przewiezione z powrotem na teren Ukrainy. Nie możemy mówić o tym jako o ewakuacji. To jest przymusowe wywożenie dzieci z terytoriów tymczasowo okupowanych" - powiedziała.

16:47

Ukraińscy żołnierze oprócz ratowania ludzi i ich dobytku, ratują także domowe zwierzęta, które w obliczu wojny często pozostały bez żadnej opieki. Na zdjęciu kot uratowany pod Charkowem. 

16:34

Sąd w Moskwie ukarał grzywną w wysokości 12,8 mln rubli (niemal 195 tys. dolarów) Radio Wolna Europa/Radio Swoboda za nieusunięcie treści dotyczących rosyjskiej tzw. operacji specjalnej na Ukrainie - poinformowała w piątek agencja Reutera.

Zdaniem sądu opublikowane wiadomości fałszywie opisywały wojnę prowadzoną przez Rosję na Ukrainie, którą w kraju tym określa się mianem "operacji specjalnej".

16:24

Trzy mosty na rzece Doniec zostały zniszczone w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy, co może utrudnić ofensywę siłom ukraińskim w miarę wycofywania się stamtąd wojsk rosyjskich – podała w piątek stacja CNN w oparciu o zdjęcia satelitarne firmy BlackSky i Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Zdjęcia BlackSky, wykonane 12 maja, pokazują zburzone fragmenty mostów w pobliżu miast Rubiżne i Staryj Sałtiw, około 17 km od rosyjskiej granicy. Oba miasta zostały niedawno wyzwolone przez wojsko ukraińskie.

16:14

Ambasada Ukrainy w Polsce przekazała informacje dla osób, które przekazują pomoc humanitarną. 

16:03

Rozpoczyna się nowa, długotrwała faza wojny na Ukrainie po szeregu niepowodzeń wojsk rosyjskich i powstrzymywaniu ich przez siły ukraińskie m.in. w Mariupolu i na wschodzie – oznajmił w piątek minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow na Facebooku.

„Obrońcy Mariupola – piechota morska, gwardia narodowa, w tym pułk Azow, mariupolski batalion obrony terytorialnej, straż graniczna, policjanci, wywiad, bojownicy służby bezpieczeństwa – zyskali dla nas czas i uratowali wiele istnień ludzkich. Siły obrony w Donbasie, a także w obwodach charkowskim, zaporoskim, chersońskim i mikołajowskim, powstrzymały nawałę wroga” – to według Reznikowa część osiągnięć sił ukraińskich.

15:54

Pożar w zabytkowym budynku w centrum Irkucka w Rosji. To kolejny pożar w ostatnim czasie na terenie Federacji Rosyjskiej.

15:46

Międzynarodowe rezerwy Rosji zmniejszyły się o miliard dolarów w ciągu tygodnia. 

15:28
15:19

Nie możemy pozytywnie rozpatrywać próby dołączenia do NATO przez Szwecję i Finlandię, ponieważ są one schronieniem dla wielu organizacji terrorystycznych - powiedział w piątek prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, nie podając szczegółów.

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Stambule po tradycyjnej piątkowej modlitwie Erdogan zaznaczył, cytowany przez dziennik "Daily Sabah", że Turcja - jako państwo członkowskie NATO - mogłaby zawetować wstąpienie Szwecji i Finlandii do tej organizacji.

13:52

Wobec Rosji muszą zostać wyciągnięte konsekwencje. Rosja musi zapłacić odszkodowania za to, co zniszczyła na Ukrainie, a ludzie odpowiedzialni za zbrodnie wojenne muszą ponieść konsekwencje karne - mówił w piątek prezydent Andrzej Duda podczas konferencji prasowej z prezydentem Estonii Alarem Karisem.

Zapytany o sytuację po zakończeniu wojny na Ukrainie prezydent Duda podkreślił, że "żaden uczciwy przywódca i żadne uczciwe państwo nie będzie uważało, że nic się nie stało".

13:28

Apelujemy o wspieranie Ukrainy ze wszystkich sił, zarówno pod względem militarnym, poprzez wysyłanie nowoczesnego uzbrojenia, jak również pod względem humanitarnym i ludzkim - mówił w piątek w Tallinie prezydent Andrzej Duda podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Estonii Alarem Karisem.

13:26

Dla potrzeb rosyjskiej propagandy żołnierze z jednostek liniowych są zmuszani do odgrywania działań na froncie, kopania okopów czy kilkukrotnego rozminowywania tych samych terenów - poinformował w piątek ukraiński wywiad woskowy (HUR).

13:25

Rosjanie znaczyli domy białym materiałem, by następnie gwałcić mieszkające tam kobiety - pisze brytyjski dziennik "The Times", powołując się na zeznania gwałconej przez Rosjan 42-letniej Ukrainki.

Mieszkająca we wsi w pobliżu Kijowa Wika wspomina słowa dowódcy rosyjskiego oddziału, który przyszedł do jej domu oznajmiając, że "jego chłopcy napili się już wódki i teraz chcą się trochę zabawić". Dodaje, że w tym momencie zrozumiała, dlaczego żołnierze kazali jej wcześniej oznaczyć swój dom zawieszonym na przedniej bramie białym materiałem.

13:24

Dzisiaj możemy stosować różne nowoczesne rozwiązania, które są bolesne dla Rosji, które pokazują Rosji jasno i wyraźnie, że nie rządzi i nie będzie rządzić światem, z zwłaszcza naszym światem - powiedział w piątek w Tallinie prezydent Andrzej Duda.

Podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Estonii Alarem Karisem prezydent Duda podkreślił, że oba kraje mają dzisiaj zupełnie inne możliwości niż wtedy, gdy zaczęła się II wojna światowa.

- Dzisiaj możemy organizować pomoc. Możemy również dyskutować z naszymi aliantami i naszymi kolegami na temat sankcji - powiedział.

12:59

Rosyjskie ataki na Ukrainę koncentrują się na wschodzie kraju. Kolejne informacje wywiadowcze wskazują, że Ukraina stara się stawiać w różnych miejscach skuteczny opór, a nawet przechodzić do kontrofensywy - podkreślił w piątek rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

12:54

Rosja chciała osłabić Unię Europejską i NATO, ale poprzez agresję na Ukrainę osiągnęła dokładne tego przeciwieństwo; UE i NATO są bardziej zjednoczone i silniejsze niż kiedykolwiek wcześniej - powiedział w Tallinie prezydent Estonii Alar Karis na wspólnej konferencji z prezydentem Andrzejem Dudą.

12:52

Rosyjskie wojska nie radzą sobie w starciu z siłami ukraińskimi na polu walki, więc z premedytacją zamieniają obwód ługański w pustynię; większość miast regionu została zniszczona w 70 proc., a te znajdujące się pod okupacją są zrujnowane jeszcze bardziej - poinformował szef władz obwodowych Serhij Hajdaj.

12:34

W ogłoszonym w tym tygodniu przez rząd Japonii nowym pakiecie sankcji przeciwko Rosji znalazł się m.in. zakaz eksportu zaawansowanych technologii, takich jak drukarki 3D i komputery kwantowe – podała publiczna japońska stacja NHK.

Według portalu Kyiv Independent zakaz wejdzie w życie 20 maja i obejmie ponadto katalizatory do rafinerii ropy naftowej, kontrolery do maszyn i części zamienne do komputerów kwantowych.

12:14

Watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin oświadczył w piątek, że "istnieje prawo do zbrojnej obrony w przypadku agresji". Podczas rozmowy z dziennikarzami w Rzymie podkreślił, że kluczowe jest to, by "odpowiedź nie spowodowała większych strat niż agresja".

12:11

Wyspa Węży w północno-zachodniej części Morza Czarnego ma strategiczne znaczenie zarówno dla nas, jak i dla Rosji; kto kontroluje wyspę, może kontrolować sytuację na morzu i częściowo w powietrzu nad południową Ukrainą - oświadczył w piątek szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Kyryło Budanow.

12:04

Od początku inwazji na Ukrainę wojska rosyjskie straciły blisko 26,9 tys. żołnierzy - poinformował w piątek w serwisie Facebooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

11:53

Rosjanie przygotowują się do przeprowadzenia tzw. referendum w sprawie odłączenia Mariupola od Ukrainy i przyłączenia go do pseudopodmiotu państwowego zarządzanego przez Rosję - przekazała ukraińska rzecznik praw człowieka Ludmyła Denisowa. Dodała, że referendum mogłoby się odbyć już w niedzielę.

Zdaniem Denisowej, rosyjski zamiar przyłączenia Mariupola potwierdza wprowadzenie do miasta rosyjskich banków i instytucji kształcenia wyższego, oraz przejście na rosyjski kod telefoniczny.

W lokalnych szkołach Rosjanie mają zmuszać dzieci do podpisywania zeszytów "Mariupol. Obwód rostowski" - podkreśliła rzecznik.

11:50

Członkostwo Szwecji w NATO zmniejszyłoby ryzyko konfliktów zbrojnych, tym samym przyniosłoby efekt odstraszający w Europie Północnej - wskazuje przedstawiony w piątek raportu szwedzkiego rządu oraz opozycji dotyczący nowej strategii bezpieczeństwa kraju.

Przedstawiająca wnioski analizy szefowa szwedzkiej dyplomacji Ann Linde podkreśliła, że autorzy analizy "zgadzają się, że inwazja Rosji na Ukrainę jest największą agresją militarną w Europie od czasów II wojny światowej".

11:49

Jesteśmy bliskimi sąsiadami, identycznie patrzymy na zagrożenia, a więc skorzystajmy z tego, aby nasze siły zbrojne były wyposażone w taką samą broń, albo porównywalną, tak abyśmy mogli zbudować interoperacyjność - mówił szef MON Mariusz Błaszczak w piątek w Wilnie.

11:49

Zgadzamy się co do tego, że wolny świat powinien zrobić wszystko, by zatrzymać inwazję rosyjską; wspieramy Ukrainę i zabiegamy o to, by wschodnia flanka NATO była wzmocniona - powiedział w Wilnie szef MON Mariusz Błaszczak na wspólnej konferencji z litewskim ministrem obrony Arvydasem Anuszauskasem.

11:27

Jesteśmy entuzjastami koncepcji, by Sojusz Północnoatlantycki został wzmocniony poprzez przystąpienie Finlandii i Szwecji; strona polska jest gotowa do natychmiastowej ratyfikacji traktatu o przystąpieniu tych państw do NATO - powiedział w piątek szef MON Mariusz Błaszczak.

11:27

Wobec rosyjskiej napaści na Ukrainę Litwa i Polska muszą wspólnie, w ramach NATO i dwustronnie, pracować nad odstraszaniem – powiedział minister obrony Litwy Arvydas Anuszauskas.

Anuszauskas spotkał się w piątek w Wilnie z szefem MON mariuszem Błaszczakiem na trzeciej Litewsko–Polskiej Radzie Ministrów Obrony.

11:26

W separatystycznym regionie Naddniestrza w Mołdawii odnotowano kolejne prowokacje; w piątek rano nieznani sprawcy obrzucili butelkami z substancją zapalającą magazyn ropy naftowej i wojskową komendę uzupełnień - poinformowała gazeta internetowa Ukrainska Prawda za tzw. ministerstwem spraw wewnętrznych samozwańczej "republiki".

11:25

W obwodzie ługańskim w Donbasie Rosja intensywnie szturmuje ukraińskie pozycje - poinformował szef obwodu Serhij Hajdaj. 

Według Serhija Hajdaja w ostatnich godzinach w obwodzie ługańskim obserwowano przemieszczenie się ponad 2 tysięcy sztuk pojazdów wojskowych i dużej liczby rosyjskich żołnierzy. Nie poinformował on jednak, w których kierunkach nastąpiło to przemieszczenie. Jak zaznaczył, obecnie trwają rosyjskie szturmy Rubiżnego, Hirskiego, okolic Siewierodoniecka. Rosjanie starają się też po raz kolejny utworzyć most pontonowy przez rzekę Doniec w okolicach Biłohoriwki.

11:24

Wydatki Ukrainy na cele wojenne od początku rosyjskiej inwazji wyniosły 8,3 miliarda dolarów. Dane podał minister finansów Ukrainy Serhij Marczenko

Rząd zebrał tylko 60% wpływów podatkowych zaplanowanych na kwiecień, ale dotacje zagraniczne podniosły ten wynik do 79,5%. Według Marczenki, ze względu na nadzwyczajne wydatki Ukraina pilnie potrzebuje wsparcia międzynarodowego.

10:33

Wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej ds. Zagranicznych Josep Borrell zadeklarował w piątek podczas wizyty w Niemczech, że UE udzieli Ukrainie dalszej pomocy wojskowej o wartości 0,5 mld euro.

Borrell wyraził również przekonanie, że w nadchodzących dniach krajom członkowskim Unii uda się osiągnąć porozumienie w sprawie embarga na rosyjską ropę.

10:32

Środowisko operacyjne jest trudne, ale skupiamy się tylko na zwycięstwie, które oznacza dla mnie zniszczenie wroga na naszej ziemi i wyzwolenie okupowanych terytoriów – powiedział naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Wałerij Załużny w rozmowie z najwyższym rangą wojskowym USA gen. Markiem Milleyem.

10:26

Prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej Sebastian Chwałek poinformował, że skuteczność Piorunów na Ukrainie przekłada się na rosnące zainteresowanie polskim przenośnym przeciwlotniczym zestawem rakietowym. 

Produkcja Piorunów wynosiła średnio 300 sztuk, w tym roku będzie to już 600 sztuk, a w przyszłym nawet 1000.

Ostatnio rzecznik ukraińskiej 95 Brygady Desantowo-Szturmowej informował o zestrzeleniu Piorunem nowoczesnego rosyjskiego śmigłowca bojowego Ka-52. 


10:15

Jeśli wojna w Ukrainie nie wygaśnie, to będzie w pewnym sensie kryzys zbożowy, co oznacza, że ceny na rynkach światowych wrosną i będzie to kolejny impuls inflacyjny, światowy impuls inflacyjny - ocenił w piątek wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

10:12

Rosyjskie wojska mogą zrezygnować z próby szerokiego okrążenia sił ukraińskich na osi Izium-Słowiańsk-Debalcewe na rzecz blokowania Siewierodoniecka i Lisiczańska; najeźdźcy zdołali już opanować niemal całe miasto Rubiżne - ocenili eksperci amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną (ISW) w najnowszym komunikacie.

Szef administracji obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj utrzymuje, że rząd w Kijowie częściowo kontroluje Rubiżne, ale w rzeczywistości ukraińscy żołnierze mają dostęp jedynie do zjazdu z trasy komunikacyjnej na zachodnich obrzeżach miasta - czytamy w raporcie ISW.

Eksperci ISW zwrócili również uwagę na sukcesy ukraińskiej kontrofensywy na północ od Charkowa. "Natarcie pod Charkowem zaczyna wyglądać bardzo podobnie do kontrofensywy, która ostatecznie wyparła rosyjskie wojska spod Kijowa.

09:55

Musimy utrzymywać presję na Rosję poprzez kolejne sankcje i zwiększenie dostaw broni na Ukrainę - powiedziała w piątek minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Liz Truss po przybyciu na odbywające się w Wangels w Niemczech spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw G7.

09:45

Ukraińskie siły zbrojne zapobiegły przeprawieniu się rosyjskich żołnierzy przez rzekę Doniec w Donbasie na wschodzie kraju. W czasie próby przeprawy, do której doszło na zachód od Siewierodoniecka, Rosjanie stracili znaczną ilość sprzętu, w tym most pontonowy - przekazało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

"Przeprawy przez rzekę na spornym terytorium to ryzykowny manewr, co świadczy o tym, że rosyjscy dowódcy znajdują się pod presją osiągnięcia postępu w operacjach we wschodniej Ukrainie" - napisano. 

09:42

Rosjanie z okupowanych terenów Ukrainy ukradli już pół miliona ton ziarna. Wywożą je drogą morską m.in. do Syrii. Wykorzystują do tego porty na Krymie.

Posłuchaj
00:47 ukradzione ziarno.mp3 Rosjanie ukradli pół miliona ton ziarna. Korespondencja Pawła Buszki (IAR)

 

09:37

W Omsku na Syberii obrzucono wojskową komendę uzupełnień butelkami z benzyną. To nie pierwszy taki przypadek od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. 

Posłuchaj
00:40 omsku.mp3 W Omsku wojskowa komenda obrzucona butelkami z benzyną. Korespondencja Maciej Jastrzębski (IAR)

 

09:33

W wyniku rosyjskiego ostrzału uszkodzony został most w Rubiżnem.

09:25

Rosjanie wzmacniają siły powietrzne, wykorzystując lotnisko w okupowanym Melitopolu - informuje Nexta.

09:18

Siły rosyjskie przeprowadziły w piątek nad ranem atak rakietowy, w którym zniszczyły mieszczący centrum pomocy humanitarnej dom kultury w Dergaczach w pobliżu Charkowa - poinformował w piątek portal Ukraińska Prawda powołująca się na władze miasta.

"Drodzy mieszkańcy, okupanci zniszczyli dergaczowski Dom Kultury, a tym samym naszą siedzibę humanitarną. W związku z tym nie będziemy dziś w stanie zapewnić pomocy humanitarnej" - napisano w komunikacie Rady Miejskiej Dergaczy.

W oświadczeniu nie podano danych na temat ewentualnych ofiar ataku.

08:56

Rosyjskie wojska pod osłoną ognia próbują przedrzeć się na teren zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu - poinformował w piątek rano na Telegramie doradca mera miasta Petro Andriuszczenko. 

"Sytuacja z dnia na dzień staje się coraz bardziej skomplikowana" - dodał Andriuszczenko.

Azowstal jest ostatnim punktem ukraińskiego oporu w Mariupolu, bronionym przez pułk Gwardii Narodowej Azow i 36. Samodzielną Brygadę Piechoty Morskiej Azowstal jest ostatnim punktem ukraińskiego oporu w Mariupolu, bronionym przez pułk Gwardii Narodowej Azow i 36. Samodzielną Brygadę Piechoty Morskiej
08:50

Trzy osoby zginęły na skutek uderzenia pocisku w budynek przemysłowy w obwodzie charkowskim - poinformowała w piątek Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy.

08:49

Posłuchaj
00:36 antywojenne.mp3 Antywojenne akcje w Rosji. Korespondencja Macieja Jastrzębskiego (IAR)

 

08:24

PGE chce pomóc przywracać dostawy prądu, KGHM odbudowywać huty, a banki zaproponują finansowanie. Tak rysuje się oferta państwowych firm na powojenny czas Ukrainy - pisze piątkowy "Puls Biznesu".

Jak zwraca uwagę gazeta, na początku maja Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych, zapowiedział przygotowanie zbiorczej oferty państwowych firm w związku z przyszłą odbudową Ukrainy.

07:47

Do niedawna schronienie przed rosyjskimi nalotami znajdowało w nim tysiące mieszkańców Kijowa. Obecnie stacje kijowskiego metra ponownie są pełne podróżujących. Podziemna kolejka działa jednak w nowym wojennym trybie.

Aby dostać się pod ziemię należy najpierw minąć mierzące ponad dwa metry blokady z worków z piaskiem. Przed wejściem na stację każdy pasażer musi się wylegitymować. 

Pociągi kursują obecnie co około 10 min, choć działanie podziemnej kolei zakłócane jest też przez częste alarmy powietrzne. 

07:39

Siły ukraińskie przeprowadziły minionej doby ponad 100 uderzeń na pozycje wojsk rosyjskich na południu Ukrainy; Rosjanie stracili m.in. 57 żołnierzy i 6 pojazdów opancerzonych – podała w piątek agencja Ukrinform, cytując ukraińskie dowództwo operacyjne Południe.

Według niektórych doniesień Rosjanie planują włączenie okupowanego obwodu chersońskiego do Rosji. Dowództwo Południe podkreśliło jednak, że na ulicach Chersonia pojawiają się ukraińskie flagi, co dowodzi, że ludność nie akceptuje władzy narzucanej przez okupantów - informuje Ukrinform.

07:37

Rosjanie gromadzą artylerię na terytorium graniczącego z Ukrainą obwodu briańskiego, żeby prowadzić ostrzał Czernihowszczyzny - podał w piątek rano w podsumowaniu sytuacji operacyjnej Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

07:36

Rosjanie zniszczyli na Ukrainie 38 tys. domów, pozostawiając bez dachu nad głową 220 tys. ludzi - przekazała ukraińska rzecznik praw człowieka Ludmyła Denisowa.

07:23

Rozszerzenie NATO o Finlandię wzmocni północno-wschodnią flankę i tym samym zwiększy bezpieczeństwo Polski oraz krajów bałtyckich - tak uważa Robert Pszczel, ekspert w dziedzinie wojskowości, który ponad 20 lat pracował w kwaterze głównej NATO, był też szefem biura informacyjnego Sojuszu w Moskwie.

07:21

Rosjanie tkwią w przekonaniu, że prowadzą wojnę z nazistami. W rzeczywistości sami ideologicznie są spadkobiercami nazistów - powiedział Michajło Podoliak, doradca w Kancelarii Prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

- Zawsze Rosja zachowywała się wobec sąsiadów jak dresiarz. Ale teraz to zachowanie ujrzał cały świat - stwierdził Podoliak.

06:51

Wielka Brytania zrozumiała, że polityka ustępstw wobec Rosji, jaką przez ostatnie osiem lat prowadziły Niemcy czy Francja, zawiodła i potrzeba innego podejścia, polegającego na czynnym udzielaniu nam pomocy teraz - powiedział Wadym Prystajko, ambasador Ukrainy w Londynie.

Prystajko ocenił, że ma łatwiejszą rolę niż ukraiński ambasador w Niemczech, Andrij Melnyk, który co i rusz krytykuje rząd w Berlinie za niewystarczające lub zbyt powolne działania w reakcji na rosyjską inwazję, ale zastrzega, że nie jest tak, iż nie prowadzi dyskusji z rządem Borisa Johnsona.

- To nie jest tak, że we wszystkim się zgadzamy. To prawda, że brytyjski rząd jest dziś na czele w udzielaniu pomocy Ukrainie, ale on też przeszedł długą drogę od szkolenia naszych żołnierzy do dostarczania ciężkiego sprzętu wojskowego - wskazuje ukraiński ambasador.

06:47

Opór mieszkańców Chersonia. Za popieranie Ukrainy grożą tortury, a nawet śmierć.

06:42

Dziesięcioletnia dziewczynka z ukraińskiego miasta Bucza tylko dzięki uwadze matki przeżyła, powrót do mieszkania, w którym rosyjscy najeźdźcy umieścili granat w pianinie - poinformował wiceszef ukraińskiego MSW Anton Geraszczenko.

Według szefa ukraińskiej Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ołeha Bondara, rosyjskie wojska masowo podkładały przedmioty wybuchowe, których użycie jest zabronione przez prawo międzynarodowe, a rozminowywanie Ukrainy może zająć od pięciu do dziesięciu lat.

05:57

- Nigdy nie uznamy Krymu za część Federacji Rosyjskiej - podkreślił Wołodymyr Zełenski we włoskiej telewizji. - Nie jesteśmy jak równy z równym, Rosja jest silniejsza, ale świat zjednoczył się wokół nas i czujemy, że krok po kroku odnosimy sukcesy - dodał.

05:49

- Niektórzy europejscy przywódcy mówią, że trzeba znaleźć drogę do Władimira Putina. Ale zrozumcie: my tej drogi szukaliśmy od lat, a teraz na tych drogach leżą zwłoki naszych obywateli - powiedział Wołodymyr Zełenski we włoskiej telewizji.

Prezydent Ukrainy potwierdził gotowość do rozmowy z Władimirem Putinem, ale przyznał zarazem, że kwestia ewentualnych negocjacji "komplikuje się każdego dnia" z powodu zbrodni i tortur na Ukraińcach, jakich dopuszczają się Rosjanie.

05:46

Rząd Szwecji w piątek ma przedstawić konsultowany z opozycją raport bezpieczeństwa dotyczący ewentualnego członkostwa kraju w NATO.

05:45

The Institute for the Study of War opublikował mapę obrazującą aktualną sytuację na froncie.

05:40

W obwodzie chersońskim został zniszczony rosyjski skład amunicji - podaje NEXTA.

05:38

Konferencja Regionalna FAO dla Europy wezwała Rosję do natychmiastowego przerwania działań wojennych w celu pełnego wznowienia produkcji rolnej - przekazało Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Zaznaczono, że rosyjska agresja na Ukrainę zagraża światowemu bezpieczeństwu żywnościowemu.

05:28

Republikański senator z Kentucky Rand Paul zablokował szybkie przycięcie przez amerykański kongres pakietu pomocy dla Ukrainy o wartości 40 miliardów dolarów. Podczas debaty tłumaczył, że USA nie stać na tak dużą pomoc. Pakiet prawdopodobnie zostanie przyjęty ale z opóźnieniem.

05:25

Charles Michel, który odwiedza Hiroszimę - pierwsze miasto, w którym doszło do wybuchu bomby atomowej - powiedział, że inwazja Rosji na Ukrainę i ostatnia próba rakietowa Korei Północnej zagrażają globalnemu bezpieczeństwu.

05:20

Według "Ukraińskiej Prawdy" Turcja zaproponowała Moskwie, aby przebywających na terenie huty Azowstal ukraińskich obrońców ewakuować drogą morską. Według planu powinni oni pozostać w Turcji do końca wojny.

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem