more_horiz
Wiadomości

Kolejne bestialskie zachowanie armii Putina. Rosjanie siłą wywożą ukraińskich cywilów

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2022 19:02
- Rosyjscy okupanci siłą wywożą mieszkańców miasta Popasna w obwodzie ługańskim na terytoria Ukrainy okupowane od 2014 roku - przekazał szef władz obwodowych Serhij Hajdaj w Telegramie.
Ukraińskie władze: okupanci siłą wywożą mieszkańców Popasnej w obwodzie ługańskim
Ukraińskie władze: okupanci siłą wywożą mieszkańców Popasnej w obwodzie ługańskimFoto: AA/ABACA

"Okupanci przeszukują ruiny w poszukiwaniu żywych osób i pod lufami karabinów wywożą je na terytoria znajdujące się pod okupacją jeszcze od 2014 roku - do Perwomajska i Kadijewki" - oznajmił Serhij Hajdaj.

Powiedział, że wywiezione osoby są przetrzymywane wbrew woli, a krewni nie mają z nimi kontaktu.

Zniszczona na skutek rosyjskich ostrzałów Popasna jest od 8 maja okupowana przez siły rosyjskie. W mieście pozostało ponad 1500 mieszkańców, którzy nie chcieli się ewakuować. 

"Teraz w Charkowie jest cicho"

Z kolei Mer Charkowa Ihor Terechow w wywiadzie dla BBC potwierdził informacje o tym, że wojska rosyjskie opuszczają przedmieścia tego miasta na północnym wschodzie Ukrainy i kierują się w stronę granicy ukraińsko-rosyjskiej.  - Rosjanie prowadzili nieustanny ostrzał artyleryjski Charkowa, bo stali bardzo blisko miasta. Dzięki wysiłkom charkowskiej obrony terytorialnej i Sił Zbrojnych Ukrainy odeszli daleko od terytorium miasta w kierunku rosyjskiej granicy - oznajmił Ihor Terechow.

Zaznaczył, że siłom rosyjskim tylko raz udało się zająć niewielką część Charkowa i nie przebywali tam długo. W ciągu ostatnich pięciu dni Charków nie był ostrzeliwany. Pięć dni temu doszło do jednej próby zaatakowania lotniska rakietą, ale została ona strącona przez siły ukraińskie.

- Teraz w Charkowie jest cicho i ludzie stopniowo wracają do miasta. Zaopatrujemy wszystkich mieszkańców w wodę, gaz i energię elektryczną. Niestety wiele budynków mieszkalnych zostało zniszczonych lub uszkodzonych. W przyszłości będziemy więc musieli przeprowadzić ogromną odbudowę - powiedział.

Czytaj więcej:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

nj


Czytaj także

Trwają ataki na ukraińskie miasta. "Chcą wszystko przeobrazić w Buczę i Mariupol"

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2022 12:11
Jak poinformowała policja obwodu charkowskiego na Facebooku, "cztery osoby zginęły, a 30 odniosło obrażenia w poniedziałek na skutek rosyjskiego ostrzału Charkowa na północnym wschodzie Ukrainy". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Atak rakietowy na Kijów. Zginęła dziennikarka Radia Swoboda

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2022 13:30
W wyniku ataku rakietowego na budynek mieszkalny w Kijowie zginęła dziennikarka i producentka ukraińskiej redakcji Radia Swoboda (Radia Wolna Europa) Wira Hyrycz. Ciało dziennikarki zostało wydobyte spod gruzów.
rozwiń zwiń
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem