more_horiz
Wiadomości

Plany Rosjan dot. obwodu chersońskiego. Brytyjski resort obrony: dążą do "referendum"

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2022 12:55
Administracja powołana przez rosyjskie siły w okupowanym obwodzie chersońskim dąży do przyłączenia regionu do Rosji. W tym celu zamierza przeprowadzić fałszywe referendum, wbrew woli mieszkańców sprzeciwiających się rosyjskiej władzy - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.
Rosja chce anektować obwód chersoński poprzez fałszywe referendum - alarmuje ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii
Rosja chce anektować obwód chersoński poprzez fałszywe referendum - alarmuje ministerstwo obrony Wielkiej BrytaniiFoto: ALEXANDER NEMENOV/AFP/East News

"Powołanie prorosyjskich władz w większości ukraińskich regionów poprzez organizację sfałszowanych referendów było prawdopodobnie centralną częścią pierwotnego planu inwazji" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

"Rosja sfałszuje wyniki. To prawie pewne"

"Jednak fakt, że prorosyjskie władze lokalne udało się umieścić jedynie w Chersoniu, podkreśla, że inwazja nie przyczyniła się do postępu w dążeniu do realizacji politycznych celów Rosji" - dodano.

"Jeśli Rosjanie przeprowadzą w obwodzie chersońskim referendum w sprawie przyłączenia go do Rosji, prawie pewne jest, że sfałszują wyniki, by twierdzić, że większość mieszkańców opowiada się za oderwaniem obwodu od Ukrainy. Natomiast mieszkańcy będą prawdopodobnie w dalszym ciągu demonstrować sprzeciw wobec rosyjskiej okupacji" - oceniono.

To nie jedyne planowe referendum

Podobne referenda mają zostać zorganizowane na terenach tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej i Donieckiej Republiki Ludowej. Do tych odniesień odniósł się pod koniec kwietnia prezydent Wołodymyr Zełenski.

- Takich pseudoreferendów może być dużo. Ukraina i tak nie będzie ich uznawać. Najważniejsze, że wraz z Ukrainą nie będzie ich uznawać również cały cywilizowany świat - powiedział Wołodymyr Zełenski.

Prezydent, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina, ocenił, że takie referendum "niczego nie da, oprócz kolejnego utrudnienia jakichkolwiek negocjacji".

Czytaj także: 

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

kp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem