more_horiz
Wiadomości

Żaryn: siły ukraińskie stawiają Rosji skuteczny opór

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2022 13:51
Rosyjskie ataki na Ukrainę koncentrują się na wschodzie kraju - podkreślił rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Jak zauważył, "kolejne informacje wywiadowcze wskazują, że Ukraina stara się stawiać w różnych miejscach skuteczny opór, a nawet przechodzić do kontrofensywy".
Informacje wywiadowcze wskazują, że Ukraina stara się stawiać w różnych miejscach skuteczny opór, a nawet przechodzić do kontrofensywy
Informacje wywiadowcze wskazują, że Ukraina stara się stawiać w różnych miejscach skuteczny opór, a nawet przechodzić do kontrofensywyFoto: General Staff of the Armed Forces of Ukraine/Facebook

Żaryn zaznaczył, że w czwartek siły rosyjskie przekroczyły rzekę Doniec, która stanowi ważną linię obrony Ukrainy.

- Rosjanie jednocześnie prowadzą swoją ofensywę na kierunkach: Siewierodoniecka, Popasnej, Awdijewki i Marinki. Celem działań najeźdźców jest zniszczenie sił ukraińskich, a także zdobycie Doniecka i Ługańska w ich granicach obwodowych. Priorytetem pozostaje dla Rosjan również zdobycie Mariupola – ukraińscy obrońcy kontynuują walkę w okolicach zakładów Azowstal - wyjaśnił rzecznik.

Odwetowy atak na Odessę

Żaryn zrelacjonował, że rosyjskie wojska w odwecie za skuteczne działania ukraińskich żołnierzy, jak np. ostrzelanie rosyjskich oddziałów na Wyspie Wężowej, w wyniku którego zniszczone zostały systemy obrony powietrznej i jednostki transportowe, przeprowadzili ostrzał rejonu Odessy.

- Ze względu na znaczenie Wyspy Wężowej Rosjanie, mimo strat zadanych przez Ukrainę, starają się utrzymać kontrolę nad tym miejscem, odbudowując i wzmacniając swoje oddziały na wyspie - wyjaśnił rzecznik.

Zasięg artylerii

Siły ukraińskie, według Żaryna, stawiają Rosji skuteczny opór, prowadząc ofensywę w okolicach Charkowa.

- Obecnie celem Ukraińców jest wyparcie Rosjan poza zasięg artylerii. W ten sposób uniemożliwią Rosjanom ostrzeliwanie miasta. Ofensywa ukraińska ma również na celu związanie sił rosyjskich walką w celu zatrzymania ich ofensywy w Donbasie. Ukraińcy wciąż kontrolują lokalizacje o znaczeniu strategicznym, które zapewniają im skuteczną możliwość destabilizowania działań Rosji i neutralizowania ich ataków - podkreślił.

Plan referendum upad

Rzecznik zaznaczył, że opór strony ukraińskiej w Chersoniu destabilizuje pierwotny plan atakujących, którzy przygotowywali się do organizacji w obwodzie "referendum" w sprawie przyszłości regionu.

- Obecnie kolaboracyjne władze ustanowione przez najeźdźców ogłosiły, że rezygnują z "referendum" i same zwróciły się do Rosji z wnioskiem o przyłączenie obwodu do Federacji Rosyjskiej. Obwód ma znaczenie strategiczne, bowiem graniczy z okupowanym Krymem - dodał.

Złodziejska armia

Żaryn przywołał też ostatnie informacje, które mówią, że Rosjanie na terenie obwodu zaporoskiego plądrują mieszkania, rabując lokalnych mieszkańców.

- Działania te są uzasadniane "koniecznością zwalczania ukraińskich dywersantów, partyzantów i sabotażystów" - wskazał.

- Najeźdźcy tworzą jednocześnie system ewidencji opuszczonych przez Ukraińców lokali, które mogą być w najbliższym czasie zasiedlane przez rosyjskich wojskowych i pracowników służb. Podobne działania prowadzone były na okupowanym przez Rosję Krymie - przypomniał Żaryn.

Skuteczna obrona

Jak podsumował, działania wojenne Rosji przeciwko Ukrainie trwają, ale wojna nie idzie zgodnie z planem Kremla.

- Ukraińcy wciąż dysponują zdolnościami do skutecznej obrony, a nawet podejmowania działań ofensywnych, mających na celu wyparcie atakujących z terenów już kontrolowanych - podkreślił rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

fc

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem