more_horiz

Nowe państwa dołączą do NATO. Łabuszewska: Kreml swoim działaniem osiągnął odwrotny cel do zamierzonego

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2022 22:00
- To, że Finlandia i Szwecja wyraziły chęć wstąpienia do NATO, wiemy już od pewnego czasu. Rosja też się uważnie temu przygląda. Słowa mające w jakiś sposób powstrzymać oba te kraje przed akcesją NATO, cały czas padają - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Łabuszewska (publicystka, specjalistka ds. Rosji). 
Łabuszewska: Moskwa jest bardzo niezadowolona z postawy Finlandii
Łabuszewska: Moskwa jest bardzo niezadowolona z postawy Finlandii Foto: Prof. Hieronim Grala

Sekretarz generalny NATO z zadowoleniem przyjął decyzję władz Finlandii o rozpoczęciu przygotowań do członkostwa w Sojuszu. W oświadczeniu przesłanym Polskiemu Radiu Jens Stoltenberg napisał, że jeśli Finlandia złoży wniosek w tej sprawie, zostanie ciepło przyjęta, a proces akcesyjny przebiegnie szybko.

Gościem PR24 była Anna Łabuszewska, specjalistka ds. Rosji, która mówiła m.in. o reakcji Kremla na rozpoczęcie procesu przystąpienia Finlandii do NATO.  

Jak zaznaczyła gość audycji, dzisiaj nastąpiło "przełamanie", ponieważ jest to już oficjalna informacja o tej akcesji. 

- MSZ wydało komunikat, który mówi o tym, że "musi się przyjrzeć sytuacji i zareagować w razie, gdyby Rosja uznała, że jej granice znalazły się w niebezpieczeństwie". To jest taka "okrągła" formuła, która mówi o tym, że Moskwa jest mocno niezadowolona z tego, co będzie się działo. To nie jest zaskoczenie ani nowość. (...) NATO wielokrotnie wysyłało sygnały, że przyśpieszy procedury - przypomniała. 

Ekspert zauważyła, że Rosja swoim działaniem "zwojowała tyle, że teraz kraje, które wcześniej zachowywały neutralność, a nawet jak Finlandia próbowały się z Moskwą zaprzyjaźnić, sprowokowała je do przystąpienia do  Sojuszu". - Wydarzenia na Ukrainie przyśpieszyły decyzję tych państw o wejściu do NATO - dodała.     

Więcej w nagraniu. 

Posłuchaj
23:40 PR24_mp3 2022_05_12-20-06-04.mp3 Anna Łabuszewska o przystąpieniu Finlandii do Sojuszu Północnoatlantyckiego ("Świat w powiększeniu") 

***

Audycja: "Świat w powiększeniu"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Anna Łabuszewska (publicystka, specjalistka ds. Rosji) 

Data emisji: 12.05.2022

Godzina emisji: 20.06

kmp

Zobacz także

Zobacz także