more_horiz
Wiadomości

Zielone światło dla funduszy unijnych. KPO ruszy lada chwila?

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2022 19:20
Ambasador Polski przy Unii Europejskiej Andrzej Sadoś powiedział, że spodziewa się szybkiego zakończenia procedur dotyczących Krajowego Planu Odbudowy. Jego zdaniem mogłoby to nastąpić do przyszłego miesiąca. Polska wnioskuje o ponad 35 miliardów euro z unijnego Funduszu Odbudowy z czego prawie 24 miliardy euro to bezzwrotne dotacje, reszta to tanie pożyczki.
Polska i Komisja Europejska doszły do porozumienia w sprawie warunków wypłat pieniędzy z KPO
Polska i Komisja Europejska doszły do porozumienia w sprawie warunków wypłat pieniędzy z KPOFoto: symbiot/shutterstock

Rzecznik rządu poinformował, że Polska i Komisja doszły do porozumienia w sprawie warunków wypłat pieniędzy z KPO. Chodzi o poszczególne etapy reformy w wymiarze sprawiedliwości.

"Zielone światło"

Teraz piłka jest po stronie unijnej. Rzecznik Komisji Europejskiej informuje, że Bruksela finalizuje wszystkie procedury. Ogłoszenie przez Komisję zielonego światła dla KPO spodziewane jest wkrótce, niewykluczone, że w przyszłym tygodniu. Ostatecznie plan musi jeszcze zatwierdzić Unijna Rada, czyli ministrowie finansów krajów członkowskich.

- Zwyczajowo ta procedura trwa kilka tygodni. Na początku czerwca spodziewamy się zakończenia tej procedury, formalnego notyfikowania polskiemu rządowi oraz podpisania stosownej umowy - powiedział ambasador Andrzej Sadoś.

Pierwsza transza pieniędzy z unijnego Funduszu Odbudowy mogłaby zostać wypłacona latem. Wypłaty dla każdego kraju są warunkowe. Komisja Europejska sprawdza, czy wszystkie zobowiązania są wypełnione. W przypadku Polski chodzi między innymi o przyjęcie przepisów likwidujących Izbę Dyscyplinarną.

Posłuchaj
00:49 11737963_1.mp3 Polska i KE porozumiały się ws. Krajowego Planu Odbudowy (IAR)

Czytaj także:

Zobacz także: Beata Kempa, europoseł (Solidarna Polska) w Polskim Radiu 24 

nj

Zobacz także

Zobacz także