more_horiz
Wiadomości

"Środki na utrzymanie Biblioteki Polskiej zostaną zwiększone". Szef MEiN z wizytą w Paryżu

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2022 19:50
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podczas rozpoczętej w sobotę dwudniowej wizyty w stolicy Francji zapowiedział "zwiększenie subwencji na Polską Akademię Umiejętności z przeznaczeniem na utrzymanie Biblioteki Polskiej w Paryżu".
Resort edukacji i nauki podał, że wcześniej minister odwiedził Szkole Polskiej im. Adama Mickiewicza przy Ambasadzie RP w Paryżu.
Resort edukacji i nauki podał, że wcześniej minister odwiedził Szkole Polskiej im. Adama Mickiewicza przy Ambasadzie RP w Paryżu.Foto: TT @MEIN_GOV_PL

O wizycie ministra edukacji i nauki we Francji MEiN informuje na Twitterze. "Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek z wizytą w Bibliotece Polskiej w Paryżu. Podczas wizyty szef MEiN zapowiedział zwiększenie subwencji na Polską Akademię Umiejętności z przeznaczeniem na utrzymanie Biblioteki, będącej nieoficjalną ambasadą kultury polskiej we Francji" - czytamy.

Szef MEiN odwiedził szkoły

Resort edukacji i nauki podał, że wcześniej minister odwiedził Szkołę Polską im. Adama Mickiewicza przy Ambasadzie RP w Paryżu oraz Szkołę Polską przy Ambasadzie Polskiej przy Parafii św. Genowefy, która się z niej wyodrębniła.

Podczas tych wizyt szef MEiN spotkał się z uczniami i nauczycielami. - To wymaga wielkiego hartu ducha i patriotyzmu, aby po nauce w szkole francuskiej w sobotę dojeżdżać i uczyć się w szkole polskiej. Gratulujemy i dziękujemy - powiedział minister.

Szkoła przy Ambasadzie RP

Szkoła Polska im. Adama Mickiewicza przy Ambasadzie RP w Paryżu jest polską instytucją oświatową - podlega polskiemu Ministerstwu Edukacji i Nauki, jest nadzorowana przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą.

Szkoła obejmuje szkołę podstawową i liceum ogólnokształcące, prowadzi nauczanie w systemie uzupełniającym, tzn. tylko z tych przedmiotów, których nie ma w szkole francuskiej, gdzie uczniowie spełniają obowiązek szkolny. Uczniowie uczęszczają do szkoły w środy, piątki lub w soboty.

- Jesteśmy tutaj po to, by promować naukę w Polsce. Tworzymy programy, rozwiązania prawne i finansowe, które to ułatwią. Chcemy, żebyście otrzymywali środki z "Poznaj Polskę" i odwiedzali miejsca związane z polską kulturą, historią oraz nauką - mówił minister Czarnek w Paryżu.

Czytaj także:

Jak poinformowało MEiN, podczas dwudniowego pobytu szef resortu ma odwiedzić polskie szkoły i spotkać się z uczniami oraz nauczycielami tych placówek. Zaplanowano także rozmowy o oświacie polonijnej i udział w konferencji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, podczas której minister przybliży działania MEiN na rzecz oświaty polonijnej oraz wsparcia badaczy i studentów polonijnych. Czarnek ma też rozmawiać z przedstawicielami francuskiej Polonii, a na zakończenie wizyty złożyć kwiaty na grobie Fryderyka Chopina w Paryżu.

jb

Czytaj także

Piotr Curie. Specjalnie dla niego stworzono Katedrę Fizyki na Sorbonie

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2022 05:40
Piotr Curie może uchodzić za archetyp naukowca. W pełni poświęcony badaniom, niedbający o zaszczyty, którego jedynym marzeniem było wyposażone laboratorium. Niespodziewana śmierć przerwała jego wybitną karierę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Macron wraca do dialogu z Putinem. Przywódcy rozmawiali ponad dwie godziny

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2022 16:23
Emmanuel Macron zadzwonił do Władimira Putina pierwszy raz od miesiąca. Jak poinformował Pałac Elizejski, rozmowa trwała ponad dwie godziny. Informację potwierdził także Kreml. Putin miał przekonywać prezydenta Francji, że "Kijów nie jest gotowy do poważnej pracy" nad zakończeniem konfliktu.
rozwiń zwiń
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem