more_horiz
Wiadomości

Katalin Novak w Polsce. To pierwsza podróż zagraniczna nowej prezydent Węgier

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2022 06:52
Dziś do Polski przyjedzie prezydent Węgier Katalin Novak. Jak zapowiedziała, celem wizyty ma być poprawa stosunków na linii Warszawa-Budapeszt.
Katalin Novak to pierwsza kobieta na stanowisku prezydenta Węgier
Katalin Novak to pierwsza kobieta na stanowisku prezydenta WęgierFoto: PAP/EPA/Szilard Koszticsak

To pierwsza zagraniczna podróż nowo powołanej prezydent. Katalin Novak zostanie przyjęta przez prezydenta Andrzeja Dudę. Spotka się także z premierem Mateuszem Morawieckim.

O tej wizycie Katalin Novak mówiła trzy dni temu w przemówieniu inauguracyjnym w Budapeszcie. - Panie prezydencie, drogi Andrzeju, dziękuję, że możemy ze sobą porozmawiać w sposób, jaki przystoi przyjaciołom - zwróciła się wówczas do prezydenta Andrzeja Dudy.

Katalin Novak podkreśliła także, że Węgry potępiają zbrojny atak Rosji na Ukrainę. - To nie jest nasza wojna, ale jest ona toczona także przeciwko nam, przeciwko kochającym pokój, pragnącym bezpieczeństwa, wzajemnego szacunku i dobrobytu Węgrom - powiedziała. Zaznaczyła, że Węgry żądają zbadania i ukarania zbrodni wojennych.

Nowa prezydent Węgier

Katalin Novak to pierwsza kobieta na stanowisku prezydenta Węgier w historii. Została wybrana przez węgierski parlament 10 marca. Jest członkinią konserwatywnej partii Fidesz, a więc tego samego ugrupowania, do jakiego należy premier Węgier Viktor Orban.

Węgry są jedynym państwem w Unii Europejskiej, które nie zezwala na transport broni do Ukrainy przez swoje terytorium. Ponadto Budapeszt nie poparł sankcji obejmujących rosyjską ropę naftową i gaz. Te decyzje wpłynęły na ochłodzenie stosunków między Polską a Węgrami.

Katalin Novak w Polsce. Spotkania z prezydentem i premierem

Robocza wizyta rozpocznie się w południe od ceremonii powitania na dziedzińcu Belwederu. Później Andrzej Duda i Katalin Novak będą rozmawiać w cztery oczy. Do prezydentów dołączą także członkowie delegacji. O godzinie 14.00 zaplanowano spotkanie z mediami.

O 15.40 z prezydent Węgier spotka się premier Mateusz Morawiecki.

ms

Zobacz także

Zobacz także