more_horiz
Wiadomości

Coraz więcej zgonów wywołanych narkotykami. Alarmujące dane z Niemiec

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2022 06:46
Pełnomocnik rządu federalnego do spraw narkomanii Burkhard Blienert (SPD) ogłosił w Berlinie, że o 15,5 procent wzrosła w ubiegłym roku w Niemczech liczba zgonów spowodowanych zażywaniem narkotyków
W Niemczech rośnie liczba zgonów po narkotykach.
W Niemczech rośnie liczba zgonów po narkotykach.Foto: C_KAWI/Shutterstock

Nowe dane ukazują nieprzerwany wzrost liczby zgonów po narkotykach, widoczny już w poprzednich latach. - W 2021 roku odnotowano 1 826 zgonów, podczas gdy w 2020 roku zmarło z tego powodu 1 581 osób - podał Burkhard Blienert.

Pomoc i wsparcie, leczenie i poradnictwo muszą docierać do ludzi szybciej i bardziej bezpośrednio - wzywał polityk, który mówił, że jest wstrząśnięty z powodu rosnącej liczby zgonów spowodowanych narkotykami. Jego zdaniem, nie jest już możliwe prowadzenie polityki antynarkotykowej takiej jak dotychczas.

- Ponieważ osobom dotkniętym problemem narkotykowym trudno jest wyjść z uzależnienia, pomoc dla nich, poradnictwo i ich ochrona muszą być finansowane w sposób stały i niezawodny - mówił Blienert. - W obliczu tych tragicznych danych jest oczywiste, że należy umożliwić i rozszerzyć działania, które pomagają ratować życie - podkreślił.

Heroina i opioidy

Podobnie jak w ubiegłych latach, główną przyczyną zgonów było zażywanie heroiny i innych opioidów lub ich połączeń z innymi substancjami. W porównaniu z rokiem poprzednim liczba zatruć z powodu przedawkowania heroiny wzrosła o 50 procent, a z powodu zażywania opioidów nawet o 167 procent. Wyraźnie wzrosła także liczba zatruć amfetaminą, metamfetaminą oraz kokainą.

Czytaj także:

pg, DW

Zobacz także

Zobacz także