"Udowodnili, że nie są już niebezpieczni". Kilkuset uwolnionych więźniów walczy na Ukrainie

Od początku rosyjskiej wojny na Ukrainie zostały przeprowadzone trzy fazy amnestii, podczas których uwolniono z zakładów karnych, a następnie wysłano na front 363 osoby - poinformował ukraiński minister sprawiedliwości Denys Maluska, cytowany przez agencję UNIAN. Jak dodał, więźniowie "jasno i wyraźnie udowodnili, że nie są już niebezpieczni".

2022-05-17, 14:04

"Udowodnili, że nie są już niebezpieczni". Kilkuset uwolnionych więźniów walczy na Ukrainie
363 amnestionowanych ukraińskich więźniów broni kraju przed rosyjską inwazją. Foto: shutterstock.com/Vladimir Gudvin

Przed podjęciem decyzji o uwolnieniu miała miejsce długotrwała procedura oceny tych osób. Wypuściliśmy tylko osadzonych, którzy nie stanowili zagrożenia dla społeczeństwa i faktycznie wzięli później udział w obronie ojczyzny - poinformował ukraiński minister sprawiedliwości.

- Amnestia dotyczyła więźniów kończących okres odbywania kary. Po zakończeniu wojny te osoby nie wrócą do zakładów karnych; nie ma takiej potrzeby, ponieważ jasno i wyraźnie udowodnili, że nie są już niebezpieczni - podkreślił Denys Maluska.

Według ministra niektórzy więźniowie napisali podania o zwolnienie, ale później odmówili służby w armii. - To były pojedyncze przypadki. Wszyscy pozostali znaleźli się w szeregach naszych wojsk lub Obrony Terytorialnej - poinformował polityk.

Uwolnieni więźniowie walczą na froncie

28 lutego - w początkowej fazie wojny z Rosją - prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział uwolnienie więźniów z "rzeczywistym doświadczeniem bojowym" i umożliwienie im "odkupienia win na najtrudniejszych odcinkach frontu".

REKLAMA

- Podjęliśmy decyzję, która jest trudna z moralnego punktu widzenia, ale korzystna z perspektywy obrony kraju - zadeklarował wówczas ukraiński przywódca.

Czytaj także:

» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny «

 ***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

REKLAMA

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

ng

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej