more_horiz
Wiadomości

Unijny plan odbudowy Ukrainy. Polskie Radio dotarło do założeń dokumentu

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2022 08:34
Komisja Europejska przedstawi dziś trójpakiet regulacyjny dotyczący planu odbudowy Ukrainy, wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Unii i kwestii obronnych. Wszystkie projekty są odpowiedzą na napaść Rosji na Ukrainę.
Ostateczny kształt projektów będzie znany dopiero po dyskusji i zatwierdzeniu przez unijnych komisarzy
Ostateczny kształt projektów będzie znany dopiero po dyskusji i zatwierdzeniu przez unijnych komisarzyFoto: EPA/SERGEY KOZLOV

Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka poznała wstępne założenia, ale ostateczny kształt projektów będzie znany dopiero po dyskusji i zatwierdzeniu przez unijnych komisarzy.

Dotacje i pożyczki

Część dotycząca powojennej odbudowy Ukrainy przewiduje wprawdzie bezzwrotne dotacje z państw członkowskich, ale przede wszystkim mówi o tanich pożyczkach. Komisja Europejska ma zaproponować unijnym krajom coś na kształt obecnego Funduszy Odbudowy zasilanego pieniędzmi zapożyczonymi na rynkach finansowych pod wspólne gwarancje całej Unii.

W dokumencie jest także mowa o europejskiej perspektywie dla Ukrainy.

Odejście od paliw z Rosji

Drugi dokument dotyczy wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego i przewiduje odejście od paliw kopalnych z Rosji. Komisja proponuje plan sfinansowania nowej infrastruktury i alternatywnych źródeł dostaw surowców energetycznych w wysokości prawie 200 miliardów euro.

Część pieniędzy miałaby pochodzić ze sprzedaży dodatkowych, niewykorzystanych uprawnień do emisji CO2.

Dozbrajanie Europy

A jeśli chodzi o część obronną, to dotyczy ona wsparcia inwestycji, by przyspieszyć dozbrajanie Europy.

Komisja ma zaproponować unijnym krajom przeanalizowanie luk inwestycyjnych i planowanie jak uzupełnić braki wspólnymi zamówieniami, ale tylko częściowymi.

Czytaj także:

Posłuchaj
00:55 3p.mp3 KE przedstawi trójpakiet regulacyjny dotyczący Ukrainy, energii i obrony. Korespondencja Beaty Płomeckiej (IAR)

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:


fc

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem