more_horiz
Wiadomości

Polska zgłosiła poprawki do pakietu sankcji wobec Rosji. Chodzi o wyłączenia spod embarga

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2022 13:26
Polska zgłosiła poprawki do szóstego pakietu sankcji wobec Rosji w sprawie nałożenia embarga na import ropy. Polscy dyplomaci wyjaśnili brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej, że chodzi o gwarancje, że konkurencja na unijnym rynku nie będzie zakłócana.
Polska zgłosiła poprawki do szóstego pakietu sankcji wobec Rosji ws embarga na ropę
Polska zgłosiła poprawki do szóstego pakietu sankcji wobec Rosji ws embarga na ropęFoto: carlo deviti/shutterstock

Poprawki dotyczą wyłączeń spod unijnego embarga, które zostały obiecane Słowacji i Węgrom do końca 2024 roku, a Czechom do połowy 2024 roku. Polska proponuje, by wprowadzony został zakaz reeksportu produktów rosyjskiej ropy dla tych państw, skoro, jak mówią władze tych krajów, ma ona być tylko na użytek wewnętrzny.

Specjalne oznaczenia

Polska chce też, by produkty powstałe z przetworzenia z rosyjskiej ropy były specjalnie oznaczane. Jeden z polskich dyplomatów powiedział, że konsumenci powinni wiedzieć, że kupując je finansują rosyjski budżet. Polska zaproponowała również, by rosyjska ropa, którą Słowacja, Węgry i Czechy będą sprowadzać mimo unijnego embarga, została obłożona cłami.

Na razie negocjacje w sprawie szóstego pakietu sankcji wobec Rosji i embarga na import ropy utknęły w miejscu, bo Węgry oprócz kilkuletniego okresu przejściowego, domagają się też sfinansowania przez Unię modernizacji ropociągów, by odłączyć się z rosyjskiego rurociągu i podłączyć do chorwackiego.

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

dz

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem