more_horiz
Wiadomości

Francja ogłasza nowy skład rządu. Zaskakująca nominacja w resorcie dyplomacji

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2022 19:24
Cztery tygodnie po reelekcji prezydent Francji Emmanuel Macron powołał nowy rząd. Wielu ministrów zachowało stanowiska lub zamieniło się resortami. Pojawiło się też kilka nowych nazwisk związanych z lewicą i prawicą. Na początku tygodnia ogłoszono, że na czele rządu stanie centrolewicowa polityk Elisabeth Borne.
Pałac Elizejski ogłosił skład nowego rządu Francji
Pałac Elizejski ogłosił skład nowego rządu FrancjiFoto: PAP/EPA/Mohammed Badra

Emmanuel Macron zadecydował, że na swoich stanowiskach pozostaną szefowie kluczowych resortów - minister gospodarki Bruno Le Maire, szef MSW Gérald Darmanin oraz minister sprawiedliwości Eric Dupont-Moretti.

Najważniejszą zmianą okazała się wymiana ministra spraw zagranicznych. Kierującego od pięciu lat francuską dyplomacją Jean-Yvesa Le Driana zastąpi dyplomatka Catherine Colonna, pełniącą obecnie funkcję ambasadora Republiki Francuskiej w Wielkiej Brytanii. W czasie prezydentury Jacquesa Chiraca Colonna przez 9 lat była rzeczniczką Pałacu Elizejskiego. Później pełniła funkcję wiceministra do spraw europejskich.

Resort edukacji

Do radykalnej zmiany dojdzie w resorcie edukacji. Na jego czele stanie obecny dyrektor muzeum historii imigracji Pap Ndiaye. Uchodzi on za zwolennika lewicowych ruchów antyrasistowskich, którym sprzeciwiał się jego poprzednik Jean-Michel Blanquer.

Ważną nową twarzą w rządzie jest też Damien Abad, uznawany do tej pory za jednego z liderów centroprawicowej partii Republikanie - głównej partii opozycyjnej w parlamencie. Abad został mianowany ministrem do spraw solidarności społecznej.

Nowy rzecznik rządu

Rzecznikiem rządu zostanie Olivia Gregoire. Dotychczasowy rzecznik Gabriel Attal obejmie stanowisko ministra odpowiedzialnego za budżet państwa.

Skład nowego rządu Francji został ogłoszony prawie miesiąc po reelekcji Emmanuela Macrona na prezydenta i trzy tygodnie przed wyborami parlamentarnymi. Pierwsze posiedzenie Rady Ministrów odbędzie się w poniedziałek - poinformował Pałac Elizejski.

Posłuchaj
00:57 11750184_1.mp3 Cztery tygodnie po reelekcji prezydent Francji Emmanuel Macron powołał nowy rząd - relacja Stefana Foltzera (IAR)

 Czytaj także:

es

Zobacz także

Zobacz także