more_horiz
Wiadomości

Rosjanie intensyfikują ataki. Mieszkańcy okupowanych terenów są zastraszani

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2022 08:36
Trwa rosyjska ofensywa na wschodzie Ukrainy, której celem jest zajęcie całego obwodu donieckiego i ługańskiego. Na terenach okupowanych siły rosyjskie kontynuują zastraszanie ludności – poinformował sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.
Sztab generalny: trwa rosyjska ofensywa na wschodzie
Sztab generalny: trwa rosyjska ofensywa na wschodzieFoto: PAP/Mykola Kalyeniak

Rosjanie starają się utrzymać korytarz lądowy między zajętymi terenami na wschodzie a okupowanym Krymem. Trwają rosyjskie ostrzały wzdłuż całej linii frontu oraz w głębi stanowisk ukraińskiej obrony.

Ataki w obwodzie charkowskim

Wojska rosyjskie ostrzeliwują też pozycje sił ukraińskich w okolicy przygranicznych miejscowości w obwodzie sumskim i czernihowskim na północy. Rosjanie przeprowadzili atak lotniczy na wioskę Cyrkuny w obwodzie charkowskim.

Na kierunku donieckim Rosja prowadzi intensywne działania bojowe w stronę Siewierodoniecka, Bachmutu, Awdijiwki i miasta Kurachowe. Na kierunkach słowiańskim i łymańskim siły rosyjskie planują sforsowanie rzeki Doniec i utworzenie tam przeprawy, o czym świadczy koncentracja sprzętu specjalistycznego.

Ostrzeliwane są wojska ukraińskie na kierunkach zaporoskim, krzyworoskim i mikołajowskim.

Zastraszanie mieszkańców

Na okupowanych terenach siły rosyjskie zastraszają ludność cywilną. Utrudniają też ewakuację ludzi z obwodu chersońskiego na tereny kontrolowane przez siły ukraińskie oraz otworzenie korytarzy humanitarnych w celu dostarczenia żywności i leków.

Według sztabu w ciągu ostatniej doby tylko na kierunku donieckim i Ługańskim odparto 11 ataków wroga, zniszczono 8 czołgów, 3 systemy artyleryjskie i 10 transporterów opancerzonych.

Konfiskata majątków

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelował do państw Zachodu o stworzenie mechanizmu, który pozwalałby skonfiskować rosyjski majątek i w ten sposób zgromadzone fundusze użyć do finansowania odbudowy Ukrainy.

Ukraiński lider powiedział, że po wyzwoleniu kraju od rosyjskiej okupacji i osądzeniu zbrodniarzy wojennych należy zadbać, aby Rosja zrekompensowała wszystko, co zniszczyła na Ukrainie.

Zełenski oświadczył, że za "każdy spalony dom. Każdą zrujnowaną szkołę i zrujnowany szpital" Rosja musi zapłacić i dodał: "rosyjskie środki finansowe jako rekompensata powinny trafić do każdej poszkodowanej osoby, rodziny, firmy".

Czytaj także:

***

as

Zobacz także

Zobacz także