8. Bieg "Tropem Wilczym". Prawie tysiąc osób stanęło na starcie w Wilnie
Około 800 osób wzięło udział w niedzielę w Wilnie w 8. Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym". Tegoroczny bieg był również upamiętnieniem Międzynarodowego Dnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmem, który przypada 25 maja.
2022-05-22, 13:54
- W tym roku bieg wyróżnia się frekwencją - powiedział PAP Rajmund Klonowski, współorganizator imprezy. - Mamy tu przekrój naszego społeczeństwa, jest młodzież szkolna, osoby starsze, dzieci, zawodowi biegacze, przedstawicieli grup rekonstrukcyjnych i, tradycyjnie już, litewscy żołnierze - dodał.
Wychowawcza rola biegu
Ambasador Polski na Litwie Urszula Doroszewska podkreśla rolę wychowawczą Biegu.
- Obserwując sytuację na Ukrainie, widzimy, jak ogromną rolę odgrywa wychowanie młodych ludzi, przypominanie im o historii, która niestety, jak widzimy po raz kolejny, lubi się powtarzać - mówiła Doroszewska. Podkreślała, że "uczenie młodzieży o naszych bohaterach, w tym oczywiście o żołnierzach niezłomnych, kształtuje patriotyczne postawy, gotowość do rozumienia państwa jako dobra wspólnego, któremu chcemy i powinniśmy służyć.
>>Niemal 800 osób uczestniczyło w 8. Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Wilnie<<
REKLAMA
Biegiem Pamięci Żołnierzy Wyklętych uczczono również Międzynarodowy Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem, który przypada 25 maja, ustanowiony na w celu upamiętnienia rotmistrza Witolda Pileckiego.
Wileńskiej edycji Biegu w tym roku towarzyszyła wystawa "Podziemie łączy/Pogrindis jungia", przedstawiająca w obu językach historię polskiego i litewskiego podziemia, uwzględniająca wątki współpracy Polaków i Litwinów w okresie II wojny światowej oraz po niej. Wystawa powstała na bazie albumu, który w ubiegłym roku wydała Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie i który spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem odbiorców.
***
Szacuje się, że w antykomunistycznym podziemiu na Wileńszczyźnie walczyło około 200 żołnierzy wyklętych. Oddzielną kartą zapisała się 5. Wileńska Brygada, która wycofała się z Wileńszczyzny w trakcie operacji "Ostra Brama", pokonała kilkaset kilometrów i walczyła na terenie Polski. Wśród nich był m.in. legendarny "Łupaszka", Zygmunt Szendzielarz, a także sanitariuszka Danuta Siedzikówna "Inka".
Zorganizowana wojna partyzancka wśród Litwinów, nazywana na Litwie "wojną po wojnie", rozpoczęła się w lipcu 1944 r., po zajęciu kraju przez wojska radzieckie, i zakończyła się wiosną 1953 r. Szacuje się, że w litewskim podziemiu antykomunistycznym walczyło ok. 50 tys. ludzi.
REKLAMA
as
REKLAMA