more_horiz
Wiadomości

Rozmowa szefów dyplomacji USA i Francji. "Wsparcie dla Finlandii i Szwecji"

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2022 23:50
Szefowie dyplomacji Stanów Zjednoczonych i Francji, Antony Blinken i Catherine Colonna odbyli w niedzielę rozmowę telefoniczną. Jak poinformował amerykański Departamentu Stanu, poruszono tematy pomocy dla Finlandii i Szwecji w związku z ich akcesją do NATO. 
Blinken i Colonna dyskutowali, jak najlepiej wesprzeć Finlandię i Szwecję na ich drodze do NATO
Blinken i Colonna dyskutowali, jak najlepiej wesprzeć Finlandię i Szwecję na ich drodze do NATOFoto: EPA/VALDA KALNINA

Blinken i Colonna rozmawiali m.in. o tym, "jak najlepiej wesprzeć Finlandię i Szwecję na ich drodze do NATO".

Zgodzili się również co do konieczności kontynuowania pomocy udzielanej Ukrainie i utrzymania "znaczących kosztów" ponoszonych przez prezydenta Rosji Władimira Putina za jego "wojnę z wyboru" przeciwko Ukrainie.

Rozmówcy "podkreślili wagę problemu bezpieczeństwa żywnościowego dotykającego miliony osób na całym świecie, który został pogłębiony brutalną wojną Rosji przeciw Ukrainie".

Przekonać Turcję

Na drodze do akcesji Finlandii i Szwecji stoi w tej chwili Turcja. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan w rozmowie telefonicznej z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem stwierdził, że Turcja nie postrzega pozytywnie wniosków Szwecji i Finlandii o przyjęcie do NATO, chyba że kraje te "podejmą wyraźną współpracę w walce z terroryzmem i innymi problemami". Jednocześnie turecki prezydent zaznaczył, że popiera politykę otwartych drzwi do NATO.

Prezydent Turcji domaga się, aby Szwecja podjęła konkretne działania związane z obecnością na jej terytorium aktywistów Partii Pracujących Kurdystanu, którą Ankara uważa za organizację terrorystyczną. 

Odpowiedź Moskwy

W odwecie za wszczęcie przez Helsinki procedury akcesyjnej do NATO, Moskwa wstrzymała dostawy gazu do Finlandii.

W Finlandii niemal 100 proc. zużywanego gazu pochodziło z Rosji (w tym surowiec dostarczany przez Estonię), jednak gaz stanowi tylko ok. 5 proc. ogólnego zapotrzebowania na energię w kraju. Jedynie ok. 30 tys. gospodarstw domowych korzysta z gazu, ale duża część z nich nie zużywa go do celów grzewczych. Gaz ziemny ma znaczenie przede wszystkim dla różnych procesów przemysłowych w kraju, w tym przemysłu drzewnego, stalowego czy branży spożywczej.

Czytaj także:

fc

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem