more_horiz
Wiadomości

"Należy całkowicie zaprzestać handlu z Rosją". Zełenski apeluje do uczestników Forum w Davos

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2022 12:56
- Trzeba wprowadzić całkowite embargo na import rosyjskiej ropy. Niezbędne jest stworzenie globalnego precedensu, który zniechęci przyszłych agresorów do użycia siły - powiedział w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski do uczestników Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.
Prezydent Zełenski do uczestników Forum w Davos: należy całkowicie zaprzestać handlu z Rosją
Prezydent Zełenski do uczestników Forum w Davos: należy całkowicie zaprzestać handlu z RosjąFoto: PAP/EPA/GIAN EHRENZELLER

- Potrzebujemy pomocy o wartości 5 mld dolarów miesięcznie na rzecz odbudowy ojczyzny. Dlatego zachęcamy wszystkich, by przyłączali się do programu międzynarodowego wsparcia Ukrainy, funkcjonującego pod nazwą United24. Naszym założeniem jest stworzenie na tej podstawie stałego mechanizmu, a dzięki tej inicjatywie będzie można udzielać pomocy krajowi, który padł ofiarą zbrojnej agresji lub katastrofy naturalnej - dodał ukraiński przywódca, który wystąpił przez łącze wideo.

Według prezydenta "w obliczu zagrożeń należy nie tylko reagować i adaptować się do otaczającej rzeczywistości, ale raczej działać profilaktycznie, z wyprzedzeniem". Na potwierdzenie tych słów Zełenski odwołał się do sankcji nałożonych na Rosję przez kraje i instytucje Zachodu po aneksji Krymu w 2014 roku.

- Wojna z Moskwą zaczęła się nie w lutym, lecz już osiem lat temu. Jesteśmy wdzięczni za pomoc okazywaną nam w ostatnich miesiącach, jednak gdyby świat zareagował właściwie w 2014 roku, to tej agresji by teraz nie było - powiedział Zełenski.

"Punkt zwrotny historii"

W ocenie prezydenta rezultat wojny z Rosją przesądzi o światowym układzie sił, ponieważ inwazja Kremla "uderzyła w fundamenty cywilizacji". - Znajdujemy się w punkcie zwrotnym historii. Jeżeli zwycięży brutalna (rosyjska) siła, to wówczas nie będzie już sensu organizować takich szczytów, jak choćby w Davos. Widzimy, że wkład Moskwy w globalny rozwój gospodarczy polega dzisiaj na niszczeniu i blokowaniu szlaków handlowych w wyniku wojny - podkreślił prezydent Ukrainy.

W szwajcarskim Davos rozpoczęło się w niedzielę Światowe Forum Ekonomiczne. W rozmowach dotyczących najważniejszych problemów, m.in. wojny na Ukrainie, pandemii COVID-19, zmiany klimatu i kryzysów ekonomicznych weźmie udział blisko 2500 osób - polityków, przedstawicieli biznesu, organizacji pozarządowych i naukowców.

Polskę reprezentować będą prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki, członkiem delegacji jest także wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Do Davos polecieli też przedstawiciele polskich spółek Skarbu Państwa jak m.in. prezes Banku Pekao Leszek Skiba, prezes GPW Marek Dietl, szef PFR Paweł Borys, prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka, a także przedstawiciele PKO BP, PZU, KGHM. Uczestniczyć oni mają w panelach zorganizowanych z Polskim Domu.

"Konsekwencje wojny dla gospodarek są tragiczne"

Szef MSZ Zbigniew Rau otwierając konferencję OBWE przyznał, że destabilizujący efekt tej wojny ma wpływ na światową gospodarkę i zwiększa ryzyka dla środowiska i klimatu. - Zniszczenie i chaos dominują wszędzie tam, gdzie zaangażowane są wojska rosyjskie. Konsekwencje wojny dla gospodarek narodowych i (gospodarki) globalnej są tragiczne - powiedział Rau.

Dodał, że "rynki finansowe są wstrząśnięte, szczególnie te z obszaru krajów OBWE, które będą potrzebowały czasu, aby jeszcze w ogóle podnieść się po pandemii".

Zaznaczył, że zgodnie z międzynarodowymi szacunkami Ukraina w wyniku wojny straciła około 1/3 siły roboczej. A perspektywy gospodarcze i środowiskowe dla tego kraju są niepokojące. - Zanieczyszczenie wód, powietrza i ziemi z uwagi na działania wojenne stwarzają bezpośrednie ryzyko dla życia i zdrowia obywateli - podkreślił Rau.

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

dn

Zobacz także

Zobacz także