more_horiz
Wiadomości

Premier Łotwy o wojnie na Ukrainie: może ją zakończyć tylko przegrana Rosji

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2022 18:46
Premier Łotwy Kriszjanis Karinsz oświadczył, że "jedyny sposób zakończenia wojny to wygrana Ukrainy i przegrana Rosji, nie może być mowy o ukraińskich ustępstwach terytorialnych na rzecz przeciwnika".
Jedyny sposób zakończenia wojny to wygrana Ukrainy i przegrana Rosji, nie może być mowy o ukraińskich ustępstwach terytorialnych na rzecz przeciwnika - oświadczył premier Łotwy Kriszjanis Karinsz
Jedyny sposób zakończenia wojny to wygrana Ukrainy i przegrana Rosji, nie może być mowy o ukraińskich ustępstwach terytorialnych na rzecz przeciwnika - oświadczył premier Łotwy Kriszjanis KarinszFoto: PAP/EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE/HANDOUT HANDOUT

Premier skomentował w ten sposób wypowiedzi niektórych zachodnich polityków, według których wojna Rosji przeciwko Ukrainie może być zakończona poprzez nakłonienie Ukrainy do oddania części swojego terytorium, co pozwoliłoby prezydentowi Władimirowi Putinowi na "zachowanie twarzy" - pisze łotewska agencja LETA.

- Jedynym sposobem zakończenia tej wojny jest wygrana Ukrainy i przegrana Rosji - podkreślił Karinsz. Dodał, że wszelkie inne kroki dałyby Rosji czas na przegrupowanie i odbudowę swojego wojska, by następnie podejmować kolejne próby "powiększenia czy odrodzenia swojego wyimaginowanego imperium".

Premier zaznaczył, że politycy, którzy uważają, że Ukraina powinna oddać część swojego terytorium wraz z zamieszkującą je ludnością, powinni zastanowić się, czy byliby w stanie poświęcić terytorium swojego kraju. Polityk ocenił, że takie podejście jest absurdalne.

Izolacja Rosji

Jednym ze sposób na przegraną Rosji jest, zdaniem prezydenta Ukrainy, jej izolacja handlowa. - Trzeba wprowadzić całkowite embargo na import rosyjskiej ropy. Niezbędne jest stworzenie globalnego precedensu, który zniechęci przyszłych agresorów do użycia siły - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski do uczestników Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.

- Potrzebujemy pomocy o wartości 5 mld dolarów miesięcznie na rzecz odbudowy ojczyzny. Dlatego zachęcamy wszystkich, by przyłączali się do programu międzynarodowego wsparcia Ukrainy, funkcjonującego pod nazwą United24. Naszym założeniem jest stworzenie na tej podstawie stałego mechanizmu, a dzięki tej inicjatywie będzie można udzielać pomocy krajowi, który padł ofiarą zbrojnej agresji lub katastrofy naturalnej - dodał ukraiński przywódca, który wystąpił przez łącze wideo.

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

dz

Zobacz także

Zobacz także