Finlandia nie obawia się Rosji. Wywiad: trudno spodziewać się wzmocnienia sił na granicy
Finlandia - wraz ze Szwecją - w środę w ubiegłym tygodniu złożyły wnioski akcesyjne do NATO, co spotkało się z zapowiedzą działań militarnych Rosji. Tych jednak nie boi się Finlandia. - Trudno spodziewać się, aby w najbliższych latach Rosja zdołała znacząco wzmocnić swoje oddziały przy granicy z Finlandią - oświadczył w poniedziałek szef agencji analiz wywiadowczych fińskich sił zbrojnych płk Esapekka Vehkaoja.
2022-05-24, 00:58
- W Rosji mówi się i planuje jedno, ale praktyka i rzeczywistość są jednak zupełnie różne - powiedział Vehkaoja podczas zorganizowanego w Pori nad Zatoką Botnicką seminarium Komitetu Planowania Obrony Narodowej.
"Rosja poniosła znaczne straty na Ukrainie"
Szef agencji analiz, którego cytuje fińska agencja prasowa STT, również przyznał, że "fińska służba wywiadu wojskowego ma wyjątkową zdolność obserwacji tego, co dzieje się w bliskim sąsiedztwie Finlandii i tego co jest planowane".
Podkreślił, że Rosja podczas wojny na Ukrainie poniosła znaczące straty, a działania rosyjskich oddziałów na polu bitwy "nie były na tak wysokim poziomie, jaki wcześniej zakładano".
Vehkaoja zauważył, że z punktu widzenia Rosji bezpieczeństwo militarne jej sąsiadów oznacza albo wyraźne bycie pod wpływami politycznymi i wojskowymi, albo bycie w sojuszu z Rosją. - To właśnie jest ta polityka strefy wpływów, i tak tu Finlandii żyje się w niepewnych czasach, czekając na NATO - podsumował.
REKLAMA
Wnioski akcesyjne do NATO Finlandii i Turcji
W środę 18 maja Szwecja i Finlandia złożyły w Brukseli wnioski o przyjęcie do NATO. Ambasadorowie tych krajów przy Sojuszu Północnoatlantyckim spotkali się z sekretarzem generalnym Jensem Stoltenbergiem.
Przewiduje się, że proces akcesyjny potrwa tylko kilka tygodni. Po jego zakończeniu protokoły akcesyjne muszą być podpisane przez wszystkich sojuszników, a później rozpocznie się procedura ratyfikacyjna dokumentów w państwach członkowskich. Na każdym z etapów przewidziano przyspieszone procedury i jest oczekiwanie że zostaną one sfinalizowane do końca roku.
Wstąpieniu do NATO Finlandii i Szwecji sprzeciwia się Turcja, która uważa, że państwa te wspierają organizacje terrorystyczne. Chodzi o tureckich Kurdów z Partii Pracujących Kurdystanu (PKK). Jako państwo członkowskie NATO Turcja może zawetować wstąpienie Szwecji i Finlandii do Sojuszu.
- Polska chce wzmocnienia konkluzji szczytu UE. Wśród propozycji podatek na rosyjską ropę
- Jacek Czaputowicz: Rosja nie skonfrontuje się otwarcie z krajami Zachodu
jmo
REKLAMA