more_horiz
Wiadomości

Inicjatywa Trójmorza. Prezydent Duda: obecnie priorytetem jest bezpieczeństwo energetyczne

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2022 19:07
- Wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę współpraca w ramach Inicjatywy Trójmorza liczy się jeszcze bardziej, a na pierwszy plan wysuwa się kwestia bezpieczeństwa energetycznego - powiedział w Davos prezydent Andrzej Duda.
Prezydent Duda: bezpieczeństwo energetyczne jest teraz głównym tematem dla Inicjatywy Trójmorza
Prezydent Duda: bezpieczeństwo energetyczne jest teraz głównym tematem dla Inicjatywy TrójmorzaFoto: Marek Borawski/KPRP

Andrzej Duda wziął udział w panelu poświęconym Inicjatywie Trójmorza.

Polski prezydent zaznaczył, że pierwotnie w tym projekcie liczyło się wiele czynników: kwestia transportu, energetyki i turystyki. Podkreślił, że obecnie, w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę "na tak ogromną skalę", współpraca w ramach Inicjatywy Trójmorza liczy się jeszcze bardziej, a na pierwszy plan wysuwa się kwestia energetyki, w kontekście bezpieczeństwa.

- Za kilka tygodni szczyt w Rydze, myślę, że to bardzo ważny moment, w którym możemy rozmawiać na temat przyspieszenia naszej współpracy pod tym względem - wskazał.

Bezpieczeństwo energetyczne 

Podkreślił, że obecnie wyjątkowo ważne jest dla wszystkich krajów Inicjatywy Trójmorza, by zachować powiązania między jej państwami.

- Od lat mówimy o tych powiązaniach - z przyczyn turystycznych, biznesowych - a obecnie mamy tylko jedną ważną kwestię, jest nią bezpieczeństwo. W czasie wojny w Ukrainie bezpieczeństwo jest głównym tematem. Jeśli myślimy o Inicjatywie Trójmorza, mamy na myśli bezpieczeństwo energetyczne, myślimy o dostawach gazu, ropy do naszej części Europy, i to osiągnięcie - mam tu na myśli interkonektory między Polską a Litwą, pomiędzy Polską a Słowacją, Polską a Czechami, powiązania między terminalem na wyspie Krk i polskim terminalem gazowym w Świnoujściu - wszystkie te powiązania są bardzo ważne dla naszego bezpieczeństwa - powiedział prezydent Duda.

Czytaj także:

Dlatego - jak mówił polski prezydent - "kiedy Rosjanie ogłosili, że wstrzymują bezpośrednie dostawy gazu do Polski, powiedzieliśmy: dobrze, jeśli chcecie wstrzymać dostawy gazu, możecie to zrobić, mamy te interkonektory i to wszystko działa".

Zobacz także: wicepremier Jacek Sasin w "Sygnałach dnia"

kp

Zobacz także

Zobacz także