more_horiz
Wiadomości

Anna Moskwa w Davos: energetyka jądrowa to bezpieczeństwo i niezależność

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2022 18:00
Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa powiedziała, że bezpieczeństwo staje się priorytetem polityki energetycznej krajów europejskich. Podczas dyskusji na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos podkreśliła, że po rosyjskiej napaści na Ukrainę coraz więcej państw uwzględnia energię atomową w strategii bezpieczeństwa energetycznego. 
Anna Moskwa zauważyła, że po rosyjskiej napaści na Ukrainę coraz więcej państw uwzględnia energię atomową w strategii bezpieczeństwa energetycznego
Anna Moskwa zauważyła, że po rosyjskiej napaści na Ukrainę coraz więcej państw uwzględnia energię atomową w strategii bezpieczeństwa energetycznegoFoto: Twitter/@MKiS_GOV_PL

Minister zaznaczyła, że rozwój energetyki jądrowej jest kluczowy w procesie transformacji energetycznej Polski, i przypomniała, że w 2026 roku rozpocznie się budowa pierwszej elektrowni jądrowej w naszym kraju.

Poparcie dla atomu

Wskazała, że budowę elektrowni popierało 74 procent Polaków, co - jak przyznała - było dla niej zaskoczeniem.

- To bardzo dużo. Myślę, że gdybyśmy dziś sprawdzili, to poparcie to byłoby nawet wyższe, ze względu na obecną sytuację, ale również dlatego, że energetyka jądrowa to bezpieczeństwo i niezależność. Dla nas to absolutny priorytet w polityce energetycznej - podkreśliła.

Nowe spojrzenie

Minister Anna Moskwa dodała, że również w innych krajach europejskich zmienia się spojrzenie na energetykę jądrową. Na przykład Belgia wróciła do atomu, rezygnując z gazu z Rosji.

- Belgijski minister energii zdecydował o wydłużeniu działalności reaktorów jądrowych o 10 lat. Myślę, że kilka miesięcy temu nikt by nawet nie wyobrażał sobie takiej sytuacji - oceniła Anna Moskwa.

Sześć bloków

Szefowa resortu klimatu przypomniała, że w tym roku Polska wybierze technologię budowy elektrowni jądrowych. Prowadzone są rozmowy z potencjalnymi inwestorami ze Stanów Zjednoczonych, Francji i Korei Południowej.

- Naszym celem jest uruchomienie w 2033 r. pierwszego bloku o mocy ok. 1-1,6 GW - powiedziała Anna Moskwa.

Wskazała, że kolejne bloki będą wdrażane co 2-3 lata, a cały program jądrowy zakłada budowę 6 bloków.

Czytaj także:

Posłuchaj
00:22 amo1.mp3 Anna Moskwa o poparciu w Polsce dla budowy elektrowni atomowych (IAR)
Posłuchaj
00:24 amo2.mp3 Anna Moskwa o konieczności wyboru między atomem a rosyjskim gazem (IAR)

Zobacz także: minister Piotr Naimski w "Sygnałach dnia"

fc

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem