more_horiz
Wiadomości

Premier Eduard Heger: jeżeli Ukraina upadnie, przyjdzie kolej na Słowację

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2022 20:06
Premier Słowacji Eduard Heger powiedział w środę na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, że jeśli Ukraina upadnie, to przyjdzie kolej na jego kraj. Uznał, że kompromisy zawierane z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem spowodowały wojnę na Ukrainie - relacjonują słowackie media.
Kompromisy z Putinem doprowadziły do wojny na Ukrainie - ocenił Eduard Heger
Kompromisy z Putinem doprowadziły do wojny na Ukrainie - ocenił Eduard HegerFoto: EPA/GIAN EHRENZELLER

Eduard Heger wziął w Davos udział w dyskusji panelowej z premierami Holandii i Irlandii, Markiem Rutte i Michealem Martinem, przewodniczącą Parlamentu Europejskiego Robertą Metsolą oraz szefową Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde.

"Handlowaliśmy naszymi zasadami"

Słowacki premier w swoim wystąpieniu skrytykował kraje UE za zbytnie uzależnienie od rosyjskich surowców energetycznych.

- W gruncie rzeczy zbyt długo handlowaliśmy naszymi zasadami za tani gaz i ropę. Kompromisy z Putinem doprowadziły do wojny na Ukrainie, w której giną ludzie - powiedział Heger.

- Ukraińcy przelewają krew za nasze wartości, abyśmy my nie musieli tego robić - dodał.

Otwarte drzwi do UE

Eduard Heger wezwał UE do podjęcia współpracy z Ukrainą i krajami Bałkanów Zachodnich, aby ułatwić im akcesję do Unii Europejskiej. Uznał, że Ukraina jest gotowa spełnić kryteria, na podstawie których może przystąpić do Unii.

- Ukraińcy potrzebują naszej pomocy. Pokażmy, że jesteśmy odważni - zaapelował premier Słowacji.

Brak jedności

Słowa Hegera padły w czasie, gdy negocjacje w sprawie szóstego pakietu sankcji wobec Rosji i embarga na import ropy utknęły w martwym punkcie, głównie za sprawą węgierskich żądań. 

- Trzeba wprowadzić całkowite embargo na import rosyjskiej ropy. Niezbędne jest stworzenie globalnego precedensu, który zniechęci przyszłych agresorów do użycia siły - powiedział w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski do uczestników Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.

- Znajdujemy się w punkcie zwrotnym historii. Jeżeli zwycięży brutalna (rosyjska) siła, to wówczas nie będzie już sensu organizować takich szczytów, jak choćby w Davos - alarmował Zełenski.

Czytaj także:

Zobacz także: szef MON Mariusz Błaszczak w "Sygnałach dnia"

fc

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem